هر سال 17 ژوئن روز جهانی بیابان زدایی فرصت مناسبی است به همه یادآوری شود که بیابان زدایی و راه حل های مقابله با آن امکان پذیر هستند.

به گزارش آوا دیپلماتیک، بر اساس آمار و گزارشات 805 میلیون نفر در سراسر دنیا بین سال های 2012تا 2014 از کمبود مواد غذایی رنج بردند. این آمار بیانگر یک نفر از هر هشت نفر در سراسر دنیا است.

به همین مناسبت آقای گری لوییس، هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل متحد در همایش روز جهانی بیابان زدایی گفت: برخلاف اعتقاد عمومی، بیابان زایی از دست رفتن زمین به دلیل پیشرفت تپه های شنی نیست، بلکه فرایند تخریب سرزمین است که توسط عوامل انسان ساز و نیز عوامل طبیعی رخ می دهد.

 وی در ادامه افزود: در طول 5 دهه گذشته، سازمان ملل متحد دوشادوش دولت ایران برای مدیریت پایدار منابع طبیعی تلاش نموده است. این تلاشها در قالب پروژه های اجرایی متعددی صورت گرفته که تعدادی از آخرین این پروژه ها که به کاهش بیابانزایی کمک فراوان می نمایند، بدین شرح است

 –   پروژه حفاظت از تنوع زیستی در سیمای حفاظتی زاگرس مرکزی

–   پروژه مدیریت چند منظوره جنگلهای هیرکانی

–   پروژه ترسیب کربن

–   پروژه حفاظت از تالابهای ایران

در این همایش دکتر جیهان طویلا، نماینده سازمان جهانی بهداشت در ایران به نمایندگی از آقای سرج ناکوزی، نماینده فائو در ایران طی سخنانی به تاثیرات مستقیم و غیرمستقیم بیابان زایی اشاره کرد و گفت: بیابان زایی تاثیرات مهم اقتصادی، بهداشتی، زیست محیطی و اجتماعی را به طور مستقیم و غیر مستقیم تحمیل می کند. بسیاری از این تاثیرات اقتصادی در کشاورزی و بخش های مرتبط با آن قابل مشاهده است

 وی در ادامه افزود: تاثیرات بر سلامت ناشی از طوفان های شن و گرد و غبار که نتیجه مستقیم بیابان زایی و فرسایش سرزمین محسوب می شود، هم اکنون از دغدغه های بسیاری از دولت ها به شمار می رود. در این میان نه تنها بیماری های تنفسی شدید بلکه تصادفات رانندگی نیز نتیجه طوفان های شن وگرد و غبار می باشند.

آقای دکتر جلالی، معاون وزیر جهاد کشاورزی و رییس سازمان مراتع، جنگل ها و آبخیزداری هم از سخنرانان این مراسم بود و در سخنان خود گفت: این سازمان در حفظ جنگل ها و کنترل کانون های بحران سابقه درخشانی داشته به طوری که در زمینه بیابان زدایی نیز در کشورهای منطقه عملکردی بی نظیری داشته بنابراین امیدواریم بتوانیم در تداوم این اقدامات عملیات باقی مانده سرزمین را در راستای تعادل سازی اکوسیستم ها به ثمر برسانیم.

 آقای جلالی قبل از پایان سخنان خود از دولت ایران بابت تخصیص 300 میلیارد تومان برای مبارزه بیابان زدایی تشکر کرد. این بودجه 10 برابر مبلغی است که سال گذشته به این امر اختصاص یافته بود.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin