آیین گرامیداشت سی امین سالگرد روابط دیپلماتیک جمهوری قرقیزستان و جمهوری اسلامی ایران در محل موسسه فرهنگی اکو برگزار شد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، در این مراسم آقای تورداقون صدیقف، سفیر جمهوری قرقیزستان در ایران گفت: باعث خرسندی من است که حضور شما در این رویداد فرهنگی را که به مناسبت سی امین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک بین جمهوری قرقیزستان و جمهوری اسلامی ایران است، خوش آمد می گویم. در تاریخ 10 می سال جاری، روسای جمهور محترم و همچنین وزرای محترم امور خارجه دو کشور دوست، پیام های تبریکی را در این مناسبت فرخنده رد و بدل کردند و بر تقویت بیشتر روابط دوجانبه به نفع دو کشور و ملت تاکید کردند.

وی با اشاره به پیوندهای تاریخی و فرهنگی دو کشور خاطرنشان کرد: روابط دیپلماتیک بین جمهوری قرقیزستان و جمهوری اسلامی ایران در تاریخ 10 می 1992 برقرار شد. در فوریه 1993، سفارت ایران در بیشکک و در می 1996 سفارت جمهوری قرقیزستان در تهران افتتاح شد. جمهوری اسلامی ایران یکی از اولین کشورهای جهان بود که به طور رسمی از استقلال و حاکمیت جمهوری قرقیزستان حمایت کرد و آن را به رسمیت شناخت. از زمان برقراری روابط دیپلماتیک بین دو کشور، ارتباطات سیاسی در سطح روسای دولت، نمایندگان پارلمان و نهادهای دولتی مربوطه پایدار و منظم بوده است. بدین ترتیب در تاریخ 10 می سال 2022 روابط دیپلماتیک دوجانبه بین قرقیزستان و ایران به سی سالگی رسید.

وی افزود: باید اذعان داشت که سی سالگی روابط، تاریخی مهم در روابط مدرن دوجانبه قرقیزستان و ایران است. امروز جمهوری قرقیزستان یک سیاست خارجی چند جانبه و متوازن را دنبال می کند. همکاری با کشورهای منطقه آسیای مرکزی و جامعه بین المللی و نیز ایجاد فضای مطلوب اولویت اصلی کشور من است. در همین خصوص یادآور می شوم که روابط فی مابین قرقیزستان و ایران نمونه ای ارزشمند از تعامل و همکاری موفق بین دو کشور و ملت دوست است. این روابط با سطح بالایی از اعتماد به یکدیگر، قرابت رویکردها نسبت به طیف گسترده ای از مسائل بین المللی و تمایل به توسعه مشترک تقویت شده اند.

سفیر قرقیزستان درباره همکاری های بین الملل دو کشور افزود: قرقیزستان و ایران در طی 30 سال روابط دیپلماتیک، یک زمینه قراردادی و حقوقی مستحکم تشکیل داده‌، روابطی واقعا دوستانه ایجاد کرده‌ و همکاری‌ های سودمند متقابل را، هم بر مبنای دوجانبه و هم در چارچوب سازمان ملل متحد، سازمان همکاری اقتصادی، سازمان همکاری شانگهای، سازمان همکاری اسلامی و سایر سازمان‌ های بین‌ المللی و منطقه ایجاد کرده‌ اند.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: دو کشور به ارتقای همکاری‌ های تجاری و اقتصادی و اجرای پروژه‌ های سرمایه‌ گذاری مشترک، عمدتا در حوزه‌ های ارتباطات حمل‌ و نقلی و ترانزیتی، انرژی، کشاورزی و صنایع تبدیلی، گردشگری و حوزه های دیگر اهمیت زیادی می‌ دهند. در حوزه فرهنگ و آموزش روابط پایداری بین دانشمندان و فرهنگیان دو کشور از قبل برقرار شده است و تبادل هیئت‌ های فرهنگی، علمی، آموزشی و رسانه ‌ای در جشنواره‌ های مختلف و کنفرانس‌ های بین‌ المللی و منطقه ‌ای انجام می ‌شود.

سفیر کشور قرقیزستان ضمن تشریح موقعیت جغرافیایی کشورش گفت: قرقیزستان یک کشور در حال توسعه کوهستانی و محصور در خشکی با شرایط اقلیمی و فیزیکی جغرافیایی خشن است. در همین راستا و همچنین به منظور جلب توجه جامعه جهانی به مشکلات کشورهای کوهستانی در جریان مناظرات عمومی هفتاد و ششمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سپتامبر سال 2021، عالیجناب صادیر جاپاروف رئیس جمهور قرقیزستان ابتکاری را برای اعلام سال 2022 به عنوان سال بین المللی توسعه پایدار کوهستان ارائه کرد.

آقای تورداقون صدیقف، در پایان خاطرنشان کرد: ما برنامه های زیادی برای توسعه بیشتر همکاری ها در همه زمینه های مشترک مورد علاقه پیش رو داریم. من اطمینان دارم که دو کشور دوست به تلاش خود برای اجرای این برنامه ها ادامه خواهند داد.

در ادامه این مراسم آقای شیخ الاسلامی، رئیس مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ایران، ضمن تبریک سی امین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک بین ایران و قرقیزستان گفت: روابط فرهنگی ایران با کشورهای آسیای میانه منوط به زمان به استقلال رسیدن این کشورها نیست و ریشه در تمدنی هزار ساله دارد. استقلال جمهوری قرقیزستان و برقراری روابط دیپلماتیک بین دو کشور باعث تحکیم روابط دو جانبه شد و این فرصت به دست آمد تا دو ملت به طور مستقیم با هم در ارتباط باشند.

وی افزود: روابط تجاری، اقتصادی و سیاسی بین جمهوری قرقیزستان و جمهوری اسلامی ایران، پشتوانه های خوبی مثل سند برنامه همکاری بلند مدت ده ساله را دارد. همچنین همکاری دو کشور در چارچوب سازمان های بین المللی نظیر سازمان همکاری اقتصادی و سازمان همکاری شانگهای قابل توجه است. خوشحالم بگویم که سازمان همکاری اقتصادی که امروز نقش مهمی در این مراسم دارد اولین سازمانی بود که عضویت کشورهای استقلال یافته از شوروی را همچون قرقیزستان در خود پذیرفت.

شیخ الاسلامی با تشریح رویکرد قرقیزستان در عرصه بین الملل خاطرنشان کرد: رویکرد استقلال طلبانه بیشکک در مناسبات خود با دنیا قرقیزستان را به مثال خوبی در منطقه تبدیل کرده است. همسایگی با قرقیزستان و اینکه اکثر جمعیت این کشور مسلمان هستند و برخورداری از اشتراکات فرهنگی همچون نوروز به شکوفایی و تحکیم ارتباط برادرانه بین دو کشور دوست کمک کرده است. این مسئله به ترغیب مقامات دو کشور برای اتخاذ تصمیم هایی در جهت استحکام بیشتر مناسبات منجر شده است.

وی با اشاره به اهمیت روابط اقتصادی دو کشور گفت: از لحاظ ژئوپلیتیکی دسترسی ایران به خلیج فارس و آب های آزاد امکان ترانزیت کالا برای قرقیزستان را فراهم آورده است. همچنین موقعیت ژئوپلیتیک قرقیزستان که راه دسترسی به شمال شرقی و شرق آسیا است برای ما از اهمیت ویژه ای برخوردار است. امیدواریم تا با چشم اندازی که برای این همکاری وجود دارد، بتوانیم توسعه و ثبات بیشتری را برای کل منطقه به ارمغان بیاوریم.

من از تمام تلاش های سفارت قرقیزستان در تهران و موسسه فرهنگی اکو و نیز از همکارانم در مرکز مطالعات سیاسی و بین ‌المللی وزارت امور خارجه برای برگزاری این مراسم تشکر می کنم و برای دولت و مردم قرقیزستان و کل منطقه، شادی، سلامتی، صلح و ثبات آرزو دارم.

آقای خسرو ناظری، دبیرکل سازمان همکاری اقتصادی (اکو) به عنوان سخنران پایانی این مراسم ضمن گرامیداشت سی امین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک مابین قرقیزستان و ایران گفت: از آنجایی که هر دو کشور ایران و قرقیزستان از مهم ترین اعضای اکو هستند، ما نگاه ویژه ای به توسعه روابط اقتصادی بین آنها داریم. افزایش ارتباطات بین دو ملت به پیشبرد این اهداف کمک می کند.

وی افزود: در کنار تعهد به افزایش همکاری های دو جانبه، هم ایران و هم قرقیزستان در پیشبرد برنامه ها و اهداف سازمان همکاری اقتصادی نقش موثری دارند و از اهمیت خاصی در منطقه برخوردار هستند. استقرار دبیرخانه اکو در تهران و مساعدت های این کشور به این سازمان بسیار ارزشمند است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin