مراسم گرامیداشت چهل و دومین سالروز پیروزی انقلاب ساندنیستی نیکاراگوئه با حضور سفرای کشورهای آلبا در سفارت نیکاراگوئه در تهران برگزار شد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، آقای ایساک لنین براوو سفیر نیکاراگوئه در ایران، طی سخنانی در این مراسم خاطرنشان کرد: سلامِ همبستگی و انقلابی فرمانده جناب آقای دنیل اورتگا، رئیس جمهور محترم جمهوری نیکاراگوئه، و سرکار خانم روساریو موریو سامبرانا، معاون ایشان را به شما می رسانم. انقلاب مردمی ساندنیستی در 19 جولای 1979 به پیروزی رسید، انقلابی که خواهر انقلاب جمهوری اسلامی ایران است که در همان سال به لطف پروردگار و رستگاری ملت ایران به وقوع پیوست.

وی با اشاره به نقش دانیل اورتگا در این انقلاب افزود: انقلاب مردمی ساندنیستی که توسط جبهه ساندنیستی آزادسازی ملی هدایت می شود و فرماندهی آن را دانیل اورتگا ساوادرا بر عهده دارد، به عنوان نماد مبارزه برای آزادی، برابری و عدالت اجتماعی تبدیل شده است. امروز در نیکاراگوئه 19/42 است. (نماد پیروزی انقلاب مردمی نیکاراگوئه. عدد 19 به نوزدهم جولای و عدد 42 به چهل و دومین سالگرد این پیروزی اشاره دارد.) و دوباره عشق پیروز می گردد و تعهد ما برای مبارزه با فقر همچنان غیرقابل تغییر است.

لنین براوو در ادامه افزود: نیکاراگوئه همچنان در برابر ایالت متحده آمریکا با ثبات باقی خواهد ماند. علاوه بر اهمیتی که از نقطه نظر ژئوپلتیک دارد، نیکاراگوئه خاری در چشمان ارتش و سیاست مداخله جویانه ایالت متحده آمریکا می باشد. در سال 1933، سربازان متجاوز آمریکایی توسط ارتش دفاع ملی ژنرالِ مردان و زنان آزاده، آگوستو ساندیو هدایت می شد، شکست خوردند و از ادامه جنگ منصرف گشتند. دو شکست بزرگ ارتش آمریکا هر دو توسط ارتش های مردمی و انقلابی نیکاراگوئه و همچنین ویتنام در سال 1965 رقم خورد.

سفیر نیکاراگوئه با اشاره به انتخابات پیش رو در این کشور گفت: در نوامبر سال 2021، ما انتخابات ریاست جمهوری را به صورت آزاد و مستقل در نیکاراگوئه برگزار خواهیم کرد. نظرسنجی ها بازتاب گسترده حمایت مردم نیکاراگوئه برای انتخاب مجدد دانیل اورتگا را نشان می دهد.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: در سفارت جمهوری نیکاراگوئه در جمهوری اسلامی ایران از طرف دولت خوب ساندنیستی نیکاراگوئه، از شخصیت ضد امپریالیستی ایران تقدیر نموده و تعهد خود را برای تقویت اتحاد استراتژیک با جمهوری اسلامی ایران تأیید می نماییم، تعهدی که با آن مواضع خود را درباره مشکلات اصلی، دستور کارهای منطقه ای و بین المللی و تعهد به انطباق دقیق با قوانین و اصول بین المللی به اشتراک خواهیم گذاشت.

پس از اتمام سخنرانی آقای سفیر، آقای رضا نظرآهاری مدیر کل آمریکای وزارت امور خارجه، پس از تبریک این مناسبت گفت: اولین بار است که پس از انتصابم به این مسئولیت در چنین مراسمی شرکت می کنم. کمی بعد از تصدی این پست کرونا شروع شد و شرایط اجازه نداد تا مراسم ها به شکل عادی برگزار شود تا در کنار دوستانمان در آمریکای لاتین به ویژه کشورهای آلبا باشم.

نظرآهاری در ادامه افزود: من تقریبا بیست ساله بودم که انقلاب اسلامی ایران اتفاق افتاد و در همان سال انقلاب نیکاراگوئه نیز محقق شد و فهمیدم که بین ایران و کشورهای آمریکای لاتین شباهت هایی وجود دارد مثل اشتیاق به استقلال و نترسیدن از قدرت های بزرگ. این نکات برای من ارزشمند است.

وی در ادامه افزود: ایران هم اکنون گرفتار ویروس کرونا و نیز کرونای دیگر که همان تحریم های آمریکا باشد شده است اما ما داریم همه تلاش خود را می کنیم تا با موفقیت از این چالش ها عبور کنیم. بزودی مراسم تحلیف رئیس جمهور جدید ایران برگزار خواهد شد و امیدوارم که مقامات بلند پایه ای از کشورهای آلبا در این مراسم شرکت کنند. این مسئله را می توان دوره جدیدی برای گسترش روابط ایران با کشورهای شما قلمداد کرد. ظرفیت های زیادی وجود دارد که باید آنها را تقویت کرد تا منافعش به همه طرف ها برسد.

مدیر کل آمریکای وزارت امور خارجه در پایان سخنان خود چهل و دومین سالگرد انقلاب مردمی نیکاراگوئه را تبریک گفت و اعلام کرد مادامی که در وزارت خارجه حضور دارد برای تقویت روابط ایران با کشورهای آلبا تلاش می کند.

در ادامه این مراسم آقای شهرابی رئیس خانه آمریکای لاتین طی سخنانی گفت: امروز همزمان با 42 سالگی انقلاب، نه تنها به آگوستو ساندینو یکی از بزرگترین آزادی خواهان آمریکای لاتین، بلکه به تمامی دختران و پسران وی که با گوشت و خون خود راه را برای آزادی کشور برادرمان نیکاراگوئه هموار کردند، ادای احترام می کنیم.

وی در ادامه افزود: از لحظه به قدرت رسیدن ساندنیست ها، تلاش بی وقفه دولت ایالات متحده برای مجازات مردم نیکاراگوئه صورت گرفته است. چرا؟ برای تصمیم تاریخی خود برای زندگی به عنوان یک ملت آزاده و حاکم. این دقیقا همان رفتار امپراطوری وحشی در برابر هر ملتی است که بخواهد از دستورات سلطه طلبانه امپراطوری پیروی نکند. در راستای چنین سیاست های تهاجمی بود که از روز اول دولت ساندنیستی، آنها تروریست های ضد انقلاب را مسلح کردند و جنگ کنترا را در نیکاراگوئه آغاز کردند و به این ترتیب جان 30 هزار نفر از نیکاراگوئه ای ها را گرفتند و کل اقتصاد را نابود کردند.

رئیس خانه آمریکای لاتین با اشاره به نقش ساندنیست ها در آرایش سیاسی نیکاراگوئه افزود: پس از بازگشت ساندنیست ها به قدرت از طریق انتخابات سال 2007، تلاش های بی ثبات سازی ایالات متحده علیه نیکاراگوئه ادامه یافت. آنچه آنها سپس انجام دادند و تا به امروز ادامه دارد، تحویل ده ها میلیون دلار به موسسات غیر دولتی و رسانه های مختلف برای انجام فعالیت ها و راه اندازی تبلیغات مداخله جویانه برای دستیابی به تغییر رژیم در نیکاراگوئه است. چنین کارزار بیرحمانه ای منجر به کودتای نافرجام سال 2018 شد که بیش از 200 نفر جان خود را در آن از دست دادند.

شهرابی در پایان گفت: می خواهم از این فرصت استفاده کرده و محکومیت شدید اقدامات بی ثبات کننده دولت ایالات متحده در سایر کشورهای عضو آلبا شامل کوبا، ونزوئلا و بولیوی را ابراز نمایم که آخرین این اقدامات در روزهای اخیر در کوبا بود که به لطف آگاهی و مقاومت قهرمانانه مردم الهام بخش آن سرزمین شکست خورد.

در ادامه این مراسم به ترتیب سفرای بولیوی، ونزوئلا و کوبا هر یک دقایقی را به زبان اسپانیایی درباره اهمیت لزوم حفظ انقلاب ساندنیستی و همبستگی بین کشورهای آلبا صحبت کردند.

اجرای این مراسم را آقای سامان کجوری گوینده، مجری و صداپیشه دوزبانه (فارسی-انگلیسی) برعهده داشت.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin