همزمان با سالروز تاریخی افتتاح سفارت فلسطین در تهران مراسم گرامیداشت این واقعه تاریخی با حضور جمعی از فعالان و مسئولان سازمانهای مردم نهاد حامی فلسطین در مقر این سفارت در خیابان فلسطین برگزار شد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، در این مراسم مهدی شکیبایی، قائم مقام جمعیت دفاع از ملت فلسطین با تاکید بر اهمیت سالروز افتتاح سفارت فلسطین پیام دکتر زهرا مصطفوی دبیرکل جمعیت دفاع از ملت فلسطین را خطاب به سفیر فلسطین قرائت کرد:

“آزادی سرزمین اسلامی فلسطین از اشغال دشمن صهیونیستی نه تنها مطالبه ملت فلسطین بلکه از بعد تکلیف دینی یک مطالبه امتی در سطح دنیای اسلام محسوب می شود. بی تردید دفع شر مطلق رژیم غاصب اسرائیل تنها با حضور تکلیفی و فراگیر امت اسلام امکان پذیر خواهد بود که پیروزی انقلاب اسلامی در ایران مصداقی از این حضور تکلیفی و فراگیر مردمی است که به رهبری امام خمینی(ره) امکان پذیر شد و توانست با تسخیر سفارت اسراییل در تهران در واقع اولین قطعه از سرزمین فلسطین را آزاد نماید.

تسخیر سفارت رژیم منحوس صهیونیستی در همان اولین روز پیروزی انقلاب اسلامی ایران (22 بهمن 1357) و تغییر آن به سفارت فلسطین، در واقع بیانگر همبستگی عمیق تاریخی و دینی ملت های ایران و فلسطین و نیز نشان دهنده افق تنها انقلاب دینی و مردمی جهان است. در واقع ملت ایران مسیر آزاد سازی سرزمین فلسطین و قدس را با آزاد سازی سفارت در تهران آغاز کردند.

اینجانب سالروز این آزاد سازی تاریخی و نیز افتتاح نخستین سفارت فلسطین در جهان را به ملت مقاوم فلسطین و جنابعالی تبریک عرض می کنم و ان شاء الله در آینده ای نه چندان دور شاهد آزاد سازی کل فلسطین از اشغال رژیم صهیونیستی خواهیم بود. “

در ادامه صلاح الزواوی، سفیر فلسطین ضمن تقدیر و تشکر از حضور میهمانان و فعالان عرصه مقاومت و حمایت از فلسطین در مراسم ظهر امروز تاکید کرد که راه امام خمینی و انقلاب اسلامی تنها به ملت ایران اختصاص ندارد بلکه برای تمامی کشورهای اسلامی جهان است.

در سالروز افتتاح سفارت فلسطین در تهران بر تقویت روح جهاد و وحدت و یکپارچگی جهان اسلام و مقابله با پروژه تفرقه افکنانه غرب و لزوم دفاع از انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن در حوزه دفاع از جریان مقاومت منطقه علیه استعمارگران تاکید شد.

 وی گفت: درود خداوند به امام خمینی (ره) که تمامی سازمان ها و مکانیزم های لازم را در حمایت از فلسطین پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران بنیان کردند و درود به تمامی روح شهدا از جمله: شهید رجایی و باهنر و احمد یاسین و فتحی شقاقی، شهید سلیمانی، فخری زاده و ابومهدی المهندس.

 الزواوی گفت: وعده امام در راستای حذف رژیم صهیونیستی محقق خواهد شد. این سفارت از همان ابتدا با قرارداد بستن با صهیونیستها مخالف بود و علیه اسلو بیانیه ای را صادر کرد.این دشمن صهیونیستی هیچ وعده و قراری را نمی شناسد و اشغال نیل تا فرات را در برنامه خود دارد. صهیونیست‌ها درپی زدودن وحدت از میان ما مسلمانان هستند و ما بایستی از تجربیاتی که در اندلس آموختیم درس بگیریم.

 وی افزود: یکی از مهم ترین راهبردها برای محقق ساختن حقوق ملت فلسطین علیه رژیم صهیونیستی راه و طریق گفتگو و مذاکره با کشورهای اسلامی و عربی و ایجاد وحدت است.

 پس از جنگی که علیه ایران در زمان 8 سال دفاع مقدس وضع شد چه رخ داد نتیجه این شد چند صد هزار شهید برجای ماند اما در ادامه چه رخ داد؟ دوباره ایران و عراق با یکدیگر متحد شدند و دست دوستی دراز کردند و وحدت ایجاد کردند این مسیر بایستی ادامه داشته باشد.

 در ادامه حجت الاسلام و المسلمین امرودی با تشکر از الزواوی و استقبال گرم ایشان از میهمانان و گرامیداشت خاطره سفیر جهان اسلام و حامی محور مقاومت حسین شیخ اسلام و تقدیر از تلاش های ایشان در عرصه دفاع از فلسطین و محور مقاومت تاکید کرد: یاد و خاطره 30 بهمن بایستی تا قیام قیامت زنده نگاه داشته شود تا همه بدانند که وعده خداوند مبنی بر اینکه حق آمدنی و ظلم رفتنی است، محقق شده است. این روز از ایام الهی است و باید آن را همیشه گرامی داشت.

 رئیس سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران در ادامه افزود: کسانی که در انقلاب های متعدد حاکم می شوند ابتدا به مسائل اداری و سازمانی می رسند و بعد به ارزشهای اخلاقی می پردازند اما پس از انقلاب سال 57 امام خمینی (رض) برعکس این امر را انجام دادند و پس از آن با ایجاد روح وحدت و یکپارچگی ملت ایران مسیر انقلاب را در جهت حمایت از فلسطین هدایت کردند.

 امروز به عنوان سالروز تاسیس سفارت فلسطین در ایران بهانه ای است که ما می توانیم دستاورهای ملت فلسطین را مرور کنیم. پیش از 42 سال پیش حکام عرب و برخی سران فلسطین با شاخه زیتون سراغ سازمان ملل و نهادهای بین المللی می رفتند و در خواری تمام دنبال حقوقشان بودند اما پس از پیروزی انقلاب اسلامی راه و استراتژی ملت فلسطین به سوی مقاومت تغییر کرد امروز تمام فلسطینیان می دانند که آینده شان در دست خودشان است و این تنها دستاورد ایمان به مبارزه و مقاومت است. امروز دنیا چهره سبوع و پلشت رژیم صهیونیستی را می شناسد. 20 سال پیش خدمت مقام معظم رهبری رسیدیم و ایشان تاکید کردند که شما در عرصه رسانه و تبلیغات بایستی صدای مردم را به گوش جهانیان برسانید و معارف فلسطین را به مردم منتقل کنید و ما هم این کار را تا توانمان بود انجام دادیم و امروز می بینیم که بسیاری از نقاط جهان صدای فلسطین و حداقل نام آن را شنیده اند و از وضعیت آن با خبرند.

 انتخاب برای ملت های جهان بویژه مسلمانان در مقایسه با زمان امام حسین و یزید ظالم به طور قابل توجهی تغییر کرده است همه می دانند که ترامپ و نتانیاهو کیست و می دانند مقاومت فلسطین و مردم مسلمان آن کیستند و بایستی از کدام طرف دفاع کرد.

حجت الاسلام امرودی همچنین اشاره کرد: یقین بدانید که قضیه عادی سازی روابط میان رژیم صهیونیستی و برخی حکام عرب نتایج تلخ آن برای این حکام بزودی آشکار خواهد شد. بایستی به امارات و عربستان بگوییم که بترسید از قدرت ملت ها و بترسید از خشم خداوند و خشم ملت ها. تمامی وعده های امام خمینی و مقام معظم رهبری درباره رژیم صهیونیستی در حال به ثمر نشستن است.امروز روز یوم الله است و در چنین روزی یکی از اهداف امام و انقلاب به ثمر نشست.

 امام خمینی در آغاز قرن اخیر پیام مهمی برای جهانیان و ملت های مسلمان ارسال کردند. ایشان با توجه به واقعه فرو افتادن 14 کنگره از ایوان مداین در زمان تولد پیامبر اسلام (ص) این سوال را مطرح کردند که این آیا به معنی آن نیست که 14 قرن بعد مهمترین واقعه جهان رخ خواهد داد و این قرن قرن اسلام است؟ در نیم قرن اخیر چهره هایی مانند حضرت امام حاج قاسم ظهور کردند بی شک این قرن، قرن محو رژیم صهیونیستی و قدرت های غربی ظالم و و قرن ظهور عدالت و در نهایت قرن ظهور حضرت حجت (عج) است.

 وی در پایان نسبت به آزادی فلسطین و برپایی نماز در مسجدالاقصی در کنار برادران مسلمان اظهار امیدواری کرد و گفت: وعده های الهی در راستای حذف صهیونیستها بی تردید محقق خواهد شد.

 ناصر ابو شریف نماینده جنبش جهاد اسلامی در ادامه گفت: این روز از ایام الله است و یکی از نتایج تحول بنیادی و حقیقی در ایران است. انقلاب ایران در میان ده ها انقلاب دیگر تفاوت بارزی دارد. ترامپ و دیگر همپیمانانش در پی این هستند که انقلاب ایران را واژگون ساخته و از بین ببرند.

 در راه این انقلاب شهدای زیادی داده شده اما خوشبختانه پس از گذشت 42 سال از انقلاب ایران می بینیم که جمهوری اسلامی قدرت قابل ملاحظه ای دربرابر قدرت های غربی کسب کرده است. ایران در زمان شاه بخشی از پروژه های غربی بود و شاید بدتر از آن اما پس از انقلاب از آن خروج کرد و علیه آن شد.

 وی افزود: رژیم صهیوینستی از اصلی ترین دشمنان علیه ایران و کشورهای مسلمان است.

 فلسطین بخشی از امت اسلامی است و اسرائیل غده سرطانی است و قصد دارد فساد و تخریب در این امت بوجود آورد. الان علیه ایران فشارهای زیادی وجود دارد تا آن را به عقب بازگردانند. فلسطین نمی تواند در سایه توافق اسلو به وحدت برسد. هچ مشکلی بین جهاد اسلامی و محمود عباس وجود ندارد تنها چیزی که در این رابطه بایستی رعایت شود این است که دور مذاکره با آمریکا و رژیم صهییونیستی خط کشیده شود.

 در حال حاضر جمهوری اسلامی ایران تنها کشوری هست که خارج از دایره آمریکایی ها و غربی ها در راستای حمایت از فلسطین اقدام می کند اما با این حال و با خرج های پرهزینه غربی و آمریکا که خود در وخامت اقتصادی به سر می برند موفق شده است مقاومت کند.

 وی با ارسال درود و تبریک به روح امام خمینی (ره) بنیان گذار انقلاب اسلامی و مقام معظم رهبری بخاطر حفظ دستاوردهای انقلاب اسلامی و تلاش های مردم ایران در راستای دفاع از ملت فلسطین به صحبت های خود پایان داد.

 در ادامه مراسم “حسین رویوران” استاد دانشگاه تهران و کارشناس مسائل غرب آسیا نیز در ادامه تاکید کرد که ارتباط بین ایران و فلسطین در ساختار نظام سیاسی در ایران نهادینه شده است. تمامی کشورهای دنیا بدون استثنا بر پایه دولت – ملت شکل گرفته اند اما در ایران نظام بر دو پایه شکل گرفته است امت – ملت و دیگری دولت – ملت. به همین دلیل ما در ایران هم سازمان های ملی می بینیم و هم سازمان های دیگری که در ارتباط با امت اسلام است؛ مانند سپاه قدس .

امام خمینی ساختاراولیه سازمانی های امتی را ایجاد کرد و این ابتکار در زمان مقام معظم رهبری نهادینه شده است. ما بر همین اساس بایستی ببینیم نظام هایی مانند ترکیه و امارات و عربستان تا چه حد این بعد امتی را در نظر گرفته اند. اصل امت است هر کجا این ارتباط با امت وجود دارد آن نظام اسلامی است. ممکن است البته یک سری شاخص های اسلامی در آن نظام ها وجود داشته باشد اما دال بر اسلامی بودن نیست.

وی در ادامه افزود: ما 42 سال است که تحت فشار هستیم، چرا؟ به این دلیل که ما همراه فلسطین بوده ایم. خداوند در سوره اسراء آزادی فلسطین را قطعی دانسته است اما برای آزادسازی فلسطین خداوند می گوید دو شاخصه اصلی وجود دارد و آن دو یکی عبادلنا است و دیگری اولی باس شدید که شاخصه قدرت است. افتخار ایران این است که این دو ابزار را در اختیار فلسطین قرار داده است و این نشان می دهد که ما به آزادی این کشور نزدیک شده ایم. ایران در این مسیر بزرگترین نقش را در تحقق اراده الهی ایفا کرده است، من خوشبین هستم که به زودی وضعیت فلسطین تغییر می کند.

خداوند در قرآن نگفته آزادی فلسطین با ابزار های سخت و پیچیده محقق می شود خیر این طور نیست فلسطین با همان ابزار های اولیه عبادلنا و اولی باس شدید یعنی قدرت آزاد می شود. مقاومت در حال رشد و اسرائیل در حال افول است.

“خالد القدومی” نماینده جنبش حماس در ادامه با تشکر از تمامی میهمانان این اجلاس گفت: ملت فلسطین به انقلاب اسلتامی ایران و شخص امام ره مدیون هستند. بسیاری از مردم فلسطینی در سرتاسر جهان پس از پرروزی انقلاب به بیرون آمدند. افتتاح این سفارت معنا دارد برای ملت فلسطین.

از سویی دیگر، قدرت و خواست ملت ها است. اینکه امام فرمودند اسلام را دوباره به ایران بازمی گردانیم این . هرکس که خیانت کند ملت آن را محاکمه خواهد کرد. الان درحال حاضر علمای ما در جهان اسلام می گویند که عادی سازی رواب میان رژیم هایعربی و رژیم صهیونیستی خیانت است و بایستی مورد پیگرد ملت ها قرار گیرد.

حاج قاسم سلیمانی گفتند: ایران و دولت ایران در یک محدوده مشخص است که یک سری مرزبندی های مشخص دارد اما سپاه ایران این محدودیت ها را ندارد.

فلسطین به زودی پیروز خواهد شد و به عنوان فلسطینی احساس می کنم که در انقلاب اسلامی مانند خانه ام ساکن هستم.

در پایان این مراسم پیام صبیه امام خمینی (ره) دکتر زهرا مصطفوی رئیس و دبیرکل جمعیت دفاع از ملت فلسطین توسط حجت الاسلام والمسلمین میثم امرودی به آقای صلاح زواوی تحویل داده شد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin