نمایشگاه «شکوفه‌های گیلاس و افسانه گِنجی» با حضور سفیر ژاپن و سفرای اتریش، کره جنوبی، افغانستان، رومانی، هند، گینه بیسائو، مالزی، ارمنستان، ویتنام و فنلاند در موزه امام علی (ع) برگزار شد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، در حاشیه این مراسم کوبایاشی با بیان این که تلاش می‌کنیم فرهنگ معاصر ژاپن در کنار فرهنگ سنتی این کشور به مردم ایران معرفی شود خاطرنشان کرد: تاکنون فیلم‌هایی از ایران در سینماهای ژاپن به نمایش درآمده که امیدواریم در آینده شاهد افزایش این نمایش‌ها باشیم علاوه بر این بخش فرهنگی سفارت ایران در توکیو نیز بسیار فعال بوده و به خوبی فرهنگ ایرانی را به مردم ژاپن معرفی می‌کند.

سفیر ژاپن در ایران هنر خطاطی و خوشنویسی ایرانی را بسیار عمیق و پرمفهوم توصیف کرد و افزود: ما علاقه داریم موسیقی و رقص محلی ایرانی را به مردم کشورمان معرفی کنیم. و هم‌چنین امیدواریم با گسترش همکاری‌های دو جانبه ایران نیز بتواند نمایشگاه‌هایی برای معرفی هنر و هنرمندان خود در ژاپن برگزار کند.

سفیر ژاپن در ایران ضمن استقبال از حضور ایرانیان و سفیران سایر کشورها در این نمایشگاه به تبیین اهمیت افسانه گنجی برای ژاپنی‌ها پرداخت.

او گفت: افسانه گنجی به دست خانم موراساکی در قرن یازدهم میلادی نوشته شده است و یکی از کهن‌ترین رمان‌های جهان بوده که زندگی و منش دربار امپراتور ژاپن در قرن یازدهم را به تصویر کشیده است.

کوبایاشی فصل رویش شکوفه‌های گیلاس را ترسیم کننده شکوفایی مجدد انسان‌ها دانست و خاطرنشان کرد: فصل رویش شکوفه‌های گیلاس در ژاپن تاثیر زیادی در فرهنگ سنتی این کشور داشته است.

وی هم‌چنین در رابطه با گسترش روابط اقتصادی دو کشور گفت: پس از برداشته شدن تحریم‌ها حدود 10 میلیارد دلار تعامل بین دو کشور به وجود آمده است و شاهد مناسبات جدید اقتصادی بین دو کشور هستیم. روابط ژاپن با ایران نزدیک‌تر از گذشته شده است و من نیز در راستای نزدیک‌تر شدن و صمیمانه‌تر شدن این روابط تلاش خواهم کرد.

سفارت ژاپن در تهران نمایشگاه شکوفه‌های گیلاس و افسانه گنجی را با دعوت از هنرمندان سرشناس ژاپنی در حوزه‌های خطاطی مراسم چای ژاپنی، هنر تزیین گل و رقص سنتی ژاپنی در موزه امام علی (ع) برگزار کرد.

علاوه بر نمایش چگونگی تهیه چای سنتی ژاپن، خطاطی و پوشش لباس سنتی ژاپنی، کیمونو نیز برای علاقه‌مندان به نمایش درآمد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin