کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، از اصلاح قانون تابعیت جمهوری اسلامی ایران استقبال کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، این قانون جدید به امضای ریاست مجلس شورای اسلامی رسیده و برای اجرا به دولت تسلیم گردیده است و قدمی بزرگ در راستای کاهش بی تابعیتی در ایران و جهان خواهد بود.

براساس این اصلاحیه، کودکان زیر 18 سال نیز می توانند در صورت ثبت درخواست توسط مادران ایرانی شان تابعیت ایرانی دریافت کنند. افراد 18 سال به بالا نیز می توانند شخصا نسبت به دریافت تابعیت ایرانی اقدام نمایند. این لایحه همچنین تصریح می دارد افراد بی تابعیت نیز به محض رسیدن به سن 18 سالگی و در صورتی که خود شخص یا یکی از والدینش در ایران به دنیا آمده باشند، می توانند نسبت به دریافت تابعیت ایرانی اقدام کنند.

براساس نظرسنجی انجام شده توسط دولت ایران در سال 2017 قریب به 50.000 کودک متولد شده از مادران ایرانی و پدرانی غیرایرانی قادر به دریافت مدرک هویتی رسمی «شناسنامه» نبوده اند.

به گفته ایوو فریسن، نماینده کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در ایران، بی تابعیتی انتخاب هیچ کودکی نیست. بدون هویت و اسناد رسمی، افراد بی تابعیت اغلب در جامعه نادیده گرفته می شوند. دولت جمهوری اسلامی ایران با این قانون جدید الگویی قابل پیروی می باشد. این امر حرکتی بسیار مثبت برای این کودکان و خانواده های آنها است.

با فراهم آوردن امکان انتقال تابعیت از زنان ایرانی به فرزندانشان، قانون جدید گامی اساسی برای افزایش برابری بین زن و مرد در ایران به شمار می رود، زیرا در ایران تابعیت عمدتا بر مبنای اصل خون و از سمت پدر کسب می شود. اگرچه این قانون هنوز هم در رابطه با توانایی پدران و مادران در انتقال تابعیت خود، آنها را در جایگاهی کاملا برابر قرار نمی دهد، قطعا حاکی از بهبود قابل توجهی است.

اگرچه ایران عضو کنوانسیون بی تابعیتی نمی باشد، دولت ایران در راستای پیشگیری و کاهش بی تابعیتی در کشور قدم های محکمی برداشته است.

اصلاحیه قانون تابعیت با توجه به کمپین جهانی #من_تعلق_دارم آژانس پناهندگان سازمان ملل برای پایان دادن به بی تابعیتی تا سال 2024 مورد استقبال ویژه ای قرار گرفته است. افرادی که بی تابعیت اند ممکن است با یک عمر محرومیت و تبعیض روبرو شوند و معمولا از دسترسی به فرصت های تحصیلی، مراقبتهای بهداشتی و فرصت های شغلی محروم می شوند.

در سراسر جهان، میلیونها انسان متاثر از بی تابعیتی هستند که سبب محرومیت آنها از حقوق اساسی و هویت رسمی که بیشتر ما انها را بدیهی می پنداریم، می شود.

براساس گزارش های 78 کشور حدود 3.9 میلیون نفر بی تابعیت هستند، اگرچه آژانس پناهندگان سازمان ملل بر این باور است که آمار واقعی به طور قابل توجهی بالاتر است.

آژانس پناهندگان سازمان ملل در پنجمین سال از کمپین 10 ساله #من_تعلق_دارم برای پایان دادن به بی تابعیتی است و در نشستی با مقامات عالی رتبه در رابطه با بی تابعیتی به عنوان بخشی از نشست کمیته اجرایی کمیساریا در ژنو در اکتبر 2019، به ارزیابی دستاوردهای به روز و تشویق دولتها و دیگران برای پیوستن به این کمپین می پردازد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin