سفیر دانمارک در ایران با اشاره به تحریم های اعمال شده بر علیه ایران، از سکون بر روابط اقتصادی ایران و دانمارک خبر داد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، دانمارک به عنوان یکی از کشورهای قاره سبز دارای تجارت خارجی مناسبی با جهان است، به طوری که شرکای تجاری آن را غول‌های اقتصادی شامل آلمان، سوئد، بریتانیا، آمریکا، نروژ و هلند تشکیل می‌دهند.

از سوی دیگر این کشور برخی مواد اولیه و نیازهای تجاری خود را نیز از کشورهایی چون هلند، چین، آمریکا و همسایگان اروپایی خود تامین می کند که نام ایران با توجه به امکانات و مواد اولیه اش در میان آنها دیده نمی شود؛ هرچند امکان برقراری مبادلات تجاری میان دو کشور مهیاست و باید برای آن برنامه ریزی کرد.

این در حالی است که با توجه به سابقه همکاری های تجاری میان دو کشور و البته افق های تازه در دوران پساتحریم می توان انتظار افزایش تجارت خارجی میان دو کشور را داشته باشیم، از این رو روزنامه جام جم سری به سفارت دانمارک در تهران زده تا از سفیر این کشور درباره افق تازه در روابط اقتصادی با ایران بپرسد.

آندرس کریستین هوگارد 61 ساله که تقریبا نزدیک به پنج سال است وارد خاک ایران شده، ابتدا درباره حال و هوای کلی ایران به ما می گوید و مردم و کشور ایران را متفاوت از آنچه در رسانه های خارجی مطرح شده، توصیف می کند.

به عقیده وی، ایران دارای مردمی مهمان نواز، خونگرم و کشوری سرشار از فرصت های اقتصادی است که می توان از آنها برای جلب نظر سرمایه گذاران خارجی استفاده کرد و توافق احتمالی و رفع تحریم ها می تواند دریچه ای امیدبخش در این بین باشد.

حجم تجارت میان ایران و دانمارک چقدر است؟

با توجه به مشکلات ایجاد شده به دلیل تحریم ها، اکنون حجم تجارت میان دو کشور بسیار پایین است، به صورتی که حتی نمی توان درباره آنها آینده ای متصور شد، چون بسیاری از محصولاتی که اکنون از ایران به بازار دانمارک راه می یابد، در واقع همان محصولات سنتی ایران مثل پسته و فرش هستند، در حالی که زمینه های تجاری بسیار گسترده ای در این بین باقی است.

مهم ترین واردات دانمارک از ایران چیست؟

همان طور که اشاره کردم تجارت ایران با دانمارک در پایین ترین میزان خود قرار دارد و نمی توان در مورد انواع آن اظهار نظر کرد، اما در شرایط فعلی فرش و خشکبار و برخی اقلام خوراکی مثل گلاب و مربا از ایران وارد می شود.

در مورد صادرات دانمارک به ایران چه اطلاعاتی دارید؟

با توجه به تحریم ها، بیشتر تجارت دانمارک با ایران به حالت سکون رسیده یا اکنون در حد بسیار کمی است، ولی اگر از امکانات صادراتی دانمارک به ایران بخواهیم سخن بگوییم، می توان به انرژی های تجدیدپذیر، سیستم های حمل و نقل، دارو و برخی مواد اولیه اشاره کرد که در صورت عادی شدن روابط تجاری می توان انتظار داشته باشیم این اقلام به عنوان تجارت آماده باشند.

با توجه به تغییرات ایجاد شده در اوضاع سیاسی ایران با کشورهای غربی آیا هیات های تجاری از دانمارک به ایران سفر می کنند؟

پس از توافق لوزان که سمت و سوی سیاست های خارجی ایران و 1+5 را تغییر داد، گروه های تجاری گسترده ای از سراسر کشورها به سمت ایران توجه نشان دادند که تجار دانمارک هم جزو آنها بودند. این روند هنوز هم ادامه دارد و هیات های تجاری برای بازدید به ایران می آیند.

به عقیده شما ایران برای سرمایه گذاری خارجی مناسب است؟

اجازه دهید این گونه پاسخ دهم: اگر به جمعیت ایران توجه داشته باشیم درمی یابیم نزدیک به 80 میلیون نفر به عنوان بازاری مناسب برای صادرات مطرح است ولی اگر به عنوان سرمایه گذار به موضوع بنگریم با توجه به وجود منابع موجود در ایران زمینه های بسیاری در این باره وجود دارد که هر کدام دارای شرایطی خاص هستند.

به نظر شما سرمایه گذاران خارجی در ایران به چه نیاز دارند؟

به طور کلی سرمایه گذاران خارجی در هر منطقه از جهان به دنبال امنیت سرمایه گذاری و قوانین ساده برای خارج کردن سرمایه خود پس از انجام کار اقتصادی هستند. اگر مسئولان ایرانی بتوانند این قوانین را مهیا کنند جای تردید نیست شاهد حضور خارجی های سرمایه دار خواهیم بود که چیز دور از انتظاری نیست.

سرمایه گذاران دانمارکی اکنون چگونه بازار ایران را رصد می کنند؟

اشاره کردم که گروه های تجاری زیادی در دانمارک اکنون مشغول رصد بازار ایران هستند و تماس های مکرری با سفارت دانمارک در تهران گرفته اند تا بتوانند از دور امکانات و شرایط اقتصادی ایران را دریابند هر چند درخواست های سفر تجاری هم در این بین وجود دارد.

این درحالی است که امروز بااستفاده از دنیای مجازی می توان اطلاعات مفیدی از تولیدات و امکانات سرمایه گذاری در دیگر نقاط جهان به دست آورد، بنابراین تجار دانمارکی نه تنها با اینترنت به دنبال واقعیت های اقتصاد ایران هستند، بلکه براساس اطلاعات و آمار ارائه شده از سوی سازمان ها و نهادهای رسمی نیز تصمیم گیری می کنند.

شما کدام بخش از صنایع ایران را به عنوان جذاب ترین سرمایه گذاری می دانید؟

با توجه به صنایع داخلی دانمارک و البته امتیازات موجود در بازار ایران، بهترین موقعیت سرمایه گذاری در ایران برای بازرگانان دانمارکی انرژی های پایدار و تجدید پذیر بخصوص نیروگاه های بادی است. این در حالی است که محصولات کشاورزی ایران نیز می تواند به عنوان گزینه ای برای واردات دانمارک از ایران مطرح باشد.

از سرمایه گذاری تجار دانمارکی صحبت کردیم و بد نیست کمی هم از سرمایه گذاران ایرانی در کشورتان بدانیم، آیا بازرگانان ایرانی هم امکان سرمایه گذاری در دانمارک را دارند؟

بله. دانمارک کشوری با قوانین مشخص مثل دیگر کشورها و دارای اقتصاد آزاد است. بنابراین آنچه در قالب قوانین و تجارت در دانمارک تدوین شده باشد، قابل اجراست و ایرانی ها هم شامل این قوانین هستند.

و آخرین سوال این که آیا تجارت ایران و دانمارک آماده شروعی مجدد است؟

پاسخ شما با فرض این که توافق هسته ای صورت گرفته و تحریم ها کنار رفته اند، بدون تردید بله است و باید منتظر نتیجه مذاکرات بود، ولی در نهایت بخش های تجاری دانمارک منتظر ورود به بازار بکر ایران هستند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin