آیین کاشت درخت همزمان با صد و پنجاهمین سالگرد تولد رهبر آزادی خواه هندوستان با پیام صلح و دوستی و همچنین حمایت از محیط زیست در محوطه برج میلاد برگزار شد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، تعدادی نهال به مناسبت صد و پنجاهمین سالگرد تولد “مهاتما گاندی” رهبر آزادی خواه هندوستان با حضور گادام دارمندرا سفیرکشور هند، مجید فراهانی عضو شورای شهر تهران، محمدرضا جوادی یگانه معاون اموراجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران و مجتبی توسل مدیرعامل برج میلاد، در محوطه برج میلاد کاشته شد.

در ابتدای این مراسم، گادام دارمندرا سفیر کشور هند در ایران با تقدیر از معاون شهردار و مدیرعامل برج میلاد برای برگزاری مراسم آیین کاشت درخت به یاد گاندی و همچنین توجه به محیط زیست، گفت: این رهبر بزرگ هند یکی از طرفداران پروپا قرص محیط زیست بود. ما در کشور هند به حفظ و نگهداری از طبیعت احترام خاصی قائلیم چرا که معیشت مردم از طریق طبیعت تامین می شود.

وی ادامه داد: در کشور هند احترام ویژه ای برای طبیعت قائل هستیم و از آن به عنوان مادر خطاب می شود.

سفیر کشور هند در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به تغییرات آب و هوایی جهان و همچنین خطراتی که محیط زیست را تهدید می کند، تصریح کرد: در هند و ایران و بسیاری از کشورهای جهان شاهد افزایش دمای هوا هستیم.

به گفته دارمندرا، طبیعت با تولید غذا، محصولات کشاورزی و معیشت مردم رابطه مستقیمی دارد و در زمینه آگاهی بخشی در مورد تغییرات آب و هوایی به همراه موافقت نامه آب و هوایی پاریس اتحادیه ای با همکاری بسیاری از کشورهای جهان شکل گرفته است.

سفیر هند خاطرنشان کرد: کشور هندوستان نیز برای حمایت از محیط زیست، به این اتحادیه پیوسته است که در این راستا دو طرح برای حفظ محیط زیست پیش بینی شده است. یکی از این طرح ها برای استفاده از انرژی خورشیدی با همکاری برخی از کشورها که دارای نور خورشید قوی هستند اجرایی خواهد شد چرا که ما بر این باوریم می توان برق منازل را به راحتی و بدون آسیب زدن به محیط زیست تامین کرد.

وی تاکید کرد: دومین اقدامی که ما انجام داده ایم، مقاوم سازی سازه های مسکونی در برابر سیل و زلزله است. امیدواریم کشور جمهوری اسلامی ایران نیز در این اتحادیه به ما بپیوندد و در زمینه اجرای طرح انرژی خورشیدی و احداث سازه های مقاوم ساختمانی در کشور ایران نیز بتوان اقداماتی انجام داد.

وی در بخش پایانی سخنان خود گفت: خیلی خوشحالم که این مراسم بر بام ششمین برج بلند دنیا برگزار می شود و این برج نماد بسیار مهمی از ایران پس از انقلاب اسلامی است.

دیگر سخنران این مراسم مجید فراهانی رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران بود.

وی با بیان اینکه گاندی همواره پیام آور صلح و دوستی بود و به همین منظور امروز تعدادی درخت زیتون به نشانه نماد صلح و دوستی گاندی در مجموعه برج میلاد کاشته خواهد شد، گفت: گاندی رهبری برجسته بود و برای انقلاب هند مبارزه کرد و همچنین همواره جویای حقیقت بود و توانست استعمار پیر انگلیس را بیرون کند.

فراهانی ادامه داد: گاندی همواره این اعتقاد را داشت که اگر بخواهیم اثر الهام بخشی از خود بجای بگذاریم اول باید آن را در درون خود نهادینه و سپس به منزل، محله، شهر، کشور و سایر کشورها منتقل کنیم.

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران:گاندی آزاده ای بود که تاریخ جهان را دچار شگفتی کرد

در ادامه این مراسم، محمد رضا جوادی یگانه معاون اموراجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران با یادآوری استقامت و استقلال طلبی گاندی گفت:زمانی که درباره مهم‌ترین شخصیت‌های جهان صحبت می‌کنیم، مسلماً گاندی در این زمره قرار خواهد گرفت، چرا که رهبری برجسته بود که برای استقلال هند مبارزه کرد و همواره جویای حقیقت بود.

وی ادامه داد: گاندی رهبر آزاده ای بود که تاریخ جهان را دچار شگفتی کرد و توانست استعمار پیر انگلیس را از بزرگترین پایگاهش در شرق بیرون کند و به گفته خودش در و پنجره‌های خانه‌اش را باز گذاشت تا نسیم فرهنگ‌ها و آیین‌های مختلف را احساس کند و در این میان اسلام و مسیحیت را با صمیم قلب مورد توجه قرارداد و از آنها آموزه‌های مهمی فراگرفت.

جوادی یگانه خاطرنشان کرد: میراث گاندی آنقدر بزرگ است که او برای همیشه به عنوان یک شخص خاص در قلب مردم زنده خواهد ماند و این میراث برای هندی‌ها بزرگ‌تر است؛ زیرا مردی است که توانست مردمش را از زیر سلطه انگلیسی‌ها خارج کند و این رهبر زندگی خویش را وقف آشکار ساختن حقیقت کرد.

معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران در پایان عنوان کرد:امیدوارم ایران و هند که پرچمدار مقاومت صلح طلبانه در جهان بوده اند و روابط دوستانه چندین سده ای دارند، در زمینه حفظ محیط زیست هم بتوانند در شبه قاره هند و غرب آسیا پیشتاز باشند.

در پایان این مراسم با حضور سفیر هند، عضو شورای اسلامی شهر تهران، معاون شهردار تهران و مدیرعامل برج میلاد و دیگر میهمانان حاضر، تعدادی درخت زیتون در محوطه برج میلاد به مناسبت 150 سالگی تولد گاندی کاشته شد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin