مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد با همکاری دفتر امور بانوان و خانواده استانداری تهران و موسسه نقش جاوید، کارگاه آموزشی برای بیش از 70 نفر از نمایندگان سازمان های مردم نهاد (سمن ها) فعال در زمینه زنان با حضور نماینده صندوق جمعیت سازمان ملل متحد برگزار کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، در ابتدای جلسه خانم زهرا عباسی، مدیر عامل موسسه نقش جاوید که هماهنگی برای برگزاری برنامه را به عهده داشت، نکاتی در اهمیت تعامل سمن ها با سازمان ملل متحد بیان کرد.

خانم ثریا شارقی، مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری تهران به عنوان یکی از همکاران در برگزاری جلسه اظهار داشت: سمن ها به سبب ماهیت عملکرد در زمینه آسیب های اجتماعی، توان بخشی، محیط زیست، امور بشردوستانه و مانند آن رویکرد مشارکت طلبی را شیوه کار خود قرار داده و مردم را در تصمیم گیری برای مسائل مربوط به خود سهیم می کنند. ایشان افزود نقش سمن ها در سطح بین الملل باید ارتقا پیدا کند تا بهره گیری از این ظرفیت در حوزه های گوناگون پیگیری شود و در این راستا توانمندسازی آنها ضروری است.

آقای دکتر محمود عباسی، معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری و دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک به عنوان مهمان این نشست، سخنانی ایراد داشت از جمله اینکه در نسل سوم حقوق بشر، کنشگران اصلی سمن ها و نهادهای غیردولتی هستند و این کنشگری به معنای تکلیف تمامی افراد جامعه در رویارویی با مسائل اجتماعی است. ایشان افزود سمن‌ها می توانند به دولت ها در جهت برطرف کردن آسیب های اجتماعی و نابسامانی‌های درون جامعه کمک کنند. دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک با بیان اینکه مهمترین نقش سازمان‌های مردم نهاد افزایش مشارکت اجتماعی، پیشرفت و توسعه جامعه است افزود: برای رفع مشکلات موجود در جامعه، دولت باید با همکاری بخش خصوصی و جامعه مدنی وارد عمل شود و در این میان، سمن ها می توانند در کنار حمایت های دولتی برای رفع موانع قدم‌های موثری بردارند.

آقای دکتر جلال تاجیک، مدیرکل دفتر امور مجامع و تشکلهای سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور از دیگر مهمانان جلسه بود که ضمن ایراد سخنانی از همکاری مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد و برخی از دیگر کارگزاری های این سازمان در ایران در راستای همکاری مستمر با سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی قدردانی کرد و اظهار امیدواری نمود این همکاری در راستای آگاهی رسانی به سمن ها به منظور توانمند سازی آنها با محوریت جوامع محلی تداوم یابد.

مهمان دیگر این جلسه خانم دکتر لیلا جودان، نماینده صندوق جمعیت سازمان ملل متحد بود. وی در سخنرانی خود به آرمان ها، اقدامات و دستاوردهای صندوق جمعیت به عنوان کارگزاری پیشرو در خدمت زنان در ایران اشاره کرد.

خانم جودان در اوایل سخنان خود از جمع پرسید درباره صندوق جمعیت چه می دانند. در ادامه به بحثی تعامل برانگیز درباره این کارگزاری سازمان ملل متحد و همکاری آن با دولت و حصول اطمینان از این امر پرداخت که جهانی بسازیم که در آن هر بارداری خواسته باشد، هر تولد با سلامت اتفاق بیافتد و استعدادهای پنهان هر جوان شناخته شود.

وی سخنان خود را با ذکر این نکته ادامه داد که ایران در دستیابی به بهداشت باروری و توانمند سازی زنان موفق بوده است و در ادامه افزود: طی 25 سال گذشته، میزان مرگ و میر مادران بیش از 70 درصد کاهش یافته، 99 درصد تولد ها با حضور پرسنل حرفه ای سلامت انجام می گیرد و امروزه 9/97 درصد دختران بین 15 تا 24 ساله با سواد هستند.

خانم دکتر جودان بر این نکته نیز تاکید کرد که هنوز راه زیادی پیش رو هست و صندوق جمعیت کارهای ناتمام بسیاری دارد. ضروری است تعداد مرگ و میر قابل پیشگیری مادران را به صفر برسانیم. در عین اینکه در زمینه آموزش دستاورد قابل توجهی داشته ایم، لازم است تلاش هایمان برای دستیابی به مشارکت جدی زنان در اقتصاد را سرعت ببخشیم. ایشان همچنین بر اهمیت توجه به زنان و دختران آسیت دیده از سیل اخیر و تلاش های دولت و صندوق جمعیت در حمایت از آنان تاکید کرد. وی افزود لازم است دست به دست هم دهیم و همگی از جمله دولت،سازمان های غیردولتی و جوامع محلی بکوشیم تا اقدامات ناتمام را به پایان رسانیم تا هیچکس نادیده انگاشته نشود. خانم دکتر جودان به سوالات شرکت کنندگان پاسخ گفت.

خانم نازنین قائم مقامی فراهانی، کتابدار مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد ضمن مطرح کردن نکاتی درباره سازمان ملل متحد از وب سایت این سازمان جهانی به معرفی بخش جامعه مدنی و راه های همکاری سازمان های غیر دولتی با سازمان ملل متحد پرداخت.

وی به چگونگی کسب مقام مشورتی شورای اقتصادی اجتماعی، همکاری با اداره ارتباطات جهانی و مقام مشورتی یونسکو پرداخت. سپس نکاتی درباره آرمان های توسعه پایدار، برابری جنسیتی، کمیسیون مقام زن و نهاد زنان سازمان ملل متحد، مناسبت های سازمان ملل متحد درباره زنان به ویژه روز جهانی برای مبارزه با قاچاق انسان 30 جولای برابر با 8 مرداد ماه را مطرح کرد.

نسخه هایی از منشور ملل متحد، اعلامیه جهانی حقوق بشر و نمودار سازمانی نظام ملل متحد به شرکت کنندگان تقدیم شد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin