مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد کارگاه آموزشی بازیابی اطلاعات و اسناد ملل متحد برای حدود 15 نفر از دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری روابط بین‌الملل دانشگاه تهران برگزار کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، خانم دکتر نسرین مصفا، استاد این گروه دانشجویی هماهنگی آنها را برای شرکت در این کارگاه آموزشی بر عهده داشت.

برگزاری کارگاه به عهده خانم نازنین قائم مقامی، کتابدار مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد بود که پس از پخش پیام ویدیویی آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل به مناسبت روز ملل متحد، به کلیاتی درباره این سازمان جهانی از جمله تاریخچه تاسیس، کنفرانس سانفرانسیسکو، منشور ملل متحد، جامعه ملل به عنوان سلف آن، اشاره کرد و سپس به چگونگی بازیابی اسناد و اطلاعات از وب سایت‌های مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد و سازمان ملل متحد پرداخت.

مجموعه عکس ها و اسناد تاریخی که بازتاب بیش از 70 سال همکاری میان سازمان ملل متحد و ایران است با تاکید بر عکسی شاخص نشانگر امضای منشور ملل متحد در 26 ژوئن 1945 به وسیله ریاست هیات نمایندگی ایران، آقای دکتر مصطفی عدل از وب سایت مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد بازیابی شد.

 شرکت کنندگان از رادیوی کلاسیک ملل متحد به قرائت مقدمه منشور ملل متحد با صدای لورنس اولیویه، هنرپیشه قدیمی بریتانیایی همچنین صدای دگ همرشولد، دومین دبیرکل سازمان ملل متحد گوش فرا دادند که مشغول ایراد سخنرانی روز ملل متحد 1960 بود. در آن سال کنسرتی شامل سنفونی شماره 9 بتهوون اجرا شد که دگ همرشولد معتقد بود مسیر طی شده بتهوون در این سنفونی مسیری است که تدوین کنندگان مقدمه منشور ملل متحد پیموده اند.

خانم قائم مقامی توضیحاتی درباره نشانه اسناد سازمان ملل متحد و وب سایت کتابخانه دگ همرشولد و ابزارهای جستجوی اطلاعات و پایگاه‌ داده برای بازیابی منابع آن کتابخانه از جمله کاتالوگ آن کتابخانه (UNBISnet) که اسناد بسیاری را می توان از طریق آن جستجو و بازیابی کرد و پایگاه‌ ODS ارائه کرد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin