سفیر ونزوئلا در تهران گفت: درب سفارت ونزوئلا همیشه بر روی مردم کشور دوست و برادر ما به ویژه برای صاحبان شرکت‌هایی که دوست دارند در کشور ما سرمایه‌گذاری کنند باز است.

به گزارش آوا دیپلماتیک، کارلوس آنتونیو آلکالا کوردونس سفیر ونزوئلا در ایران در گفتگو با برنامه سعادت آباد رادیو تهران به مناسبت ماه پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی (ره)، درباره حضور خود در ایران اظهار داشت: روابط سیاسی، اقتصادی و تجاری ونزوئلا و ایران قدمتی ۷۰ ساله دارد. در تقویم میلادی این همکاری از سال ۱۹۴۷ آغازشده است. مردم ونزوئلا و ایران طبیعتی انقلابی دارند و همیشه با هم متحد بوده اند.

وی یادآور شد: از اشتراکات مهم ما ضدیت با هژمونی استعماری آمریکای شمالی است. این طرز فکر توانسته ما را به دو ملت و دو دولت متحد تبدیل کند. نزدیکی بین کشورهای ما بیشتر در ۲۰ سال اخیر روی داده است. از سال ۲۰۰۴ با سفر هوگو چاوز رئیس جمهور وقت ونزوئلا به ایران این ارتباط ونزدیکی شکل گرفت.

سفیر ونزئلا اضافه کرد: در آن دوره آقایان خاتمی و احمدی نژاد بر مسند کار بودند و در زمان ریاست جمهوری آقای روحانی هم این ارتباط بیشتر شد ضمن اینکه بهبود این شرایط تحت رهبری امام خمینی(ره) و آیت الله سیدعلی خامنه ای صورت گرفته است.

سفیر ونزوئلا در ایران درباره فعالیت‌های ضد دموکراسی آمریکا در ونزوئلا و واکنش خوآن گوآیدو (رهبر مخالفان و رئیس جمهور خودخوانده ونزوئلا)، ریاست جمهوری و مردم این کشور با توجه به مراسم تحلیف جو بایدن و فرآیند انتقال قدرت در آمریکا اظهار داشت: تاثیراتی که آمریکای شمالی بر کشورهای آمریکای لاتین گذارده تاریخچه‌ای ۲۰۰ ساله دارد. ونزوئلا ۳۰۰ سال تحت استعمار اسپانیا بوده است. مردم ونزوئلا ضد امپریالیسم هستند. قبلا با استعمار اسپانیا و پس از آن با آمریکای شمالی مبارزه کرده اند.

کارلوس آنتونیو آلکالا کوردونس در ادامه درباره طمع آمریکا به ثروت عظیم انسانی و معدنی ونزوئلا و شکست توطئه‌های آمریکایی علیه مردم این کشور گفت: عوامل زیادی وجود دارد که موجب طمع آمریکا به ونزوئلا شده است. موقعیت استراتژیک ونزوئلا بسیار مهم است. منابع و ذخایر کشور ما از دیگر دلایل طمع آمریکا به این کشور است.

وی افزود: کشور ما بزرگترین منابع نفتی جهان را دارد. طلا، الماس و کُلتان از منابع معدنی کشور ما است و بسیاری از عناصر خاکی کمیاب در ونزوئلا یافت می شود که در گذشته تحت کنترل آمریکای شمالی بوده است و این کشور تلاش کرده از استخراخ این ثروت عظیم توسط مردم ما جلوگیری کند.

وی ادامه داد: آمریکا بسیار تلاش می کند تا با روحیه انقلابی مردم ما به عنوان الگویی در کشورهای آمریکای لاتین مبارزه کند ضمن اینکه برای مردم کشور ما هم انقلاب اسلامی الگوی مبارزه با امپریالیسم است که در بهمن امسال ۴۲ ساله می شود.

سفیر ونزوئلا در ایران درباره مناسبات اقتصادی ایران و ونزوئلا و واکنش مردم این کشور نسبت به صادرات کالاهای ایرانی به کشورش گفت: در سال ۲۰۱۴ باراک اوباما رئیس جمهور وقت آمریکا، ونزوئلا را تهدیدی برای امنیت آمریکای شمالی دانست و این امر تاثیر زیادی بر روی اقتصاد کشور ما به ویژه صنعت نفت داشت. به عنوان مثال در سال ۲۰۰۶، کشور ما حدود ۶۶ میلیارد دلار درآمد نفتی داشت اما با تحریم های آمریکا این درآمد در سال ۲۰۲۰ تا ۴۵۰ میلیون دلار کاهش پیدا کرد. بی شک دولت مادورو برای خنثی کردن تهدیدات و تحریم های آمریکا تمهیداتی دارد و در حال اجرای آن است.

وی افزود: بهبود وضعیت اقتصادی ونزوئلا مرهون کمک‌ها و حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران است. ایران با شجاعت با ما همراه است و برای مبارزه با آمریکای شمالی از ما حمایت می کند به عنوان مثال در بحث فروش بنزین و نفت خام دو کشور با هم همکاری دارند. همکاری‌های ایران در زمینه‌های علم و فناوری، مواد غذایی، داروسازی، امنیت نظامی باعث شده تا در برابر اقدامات زورگویانه و یکجانبه آمریکا ایستادگی کنیم.

کارلوس آنتونیو آلکالا کوردونس با اشاره به اینکه ما همیشه روی کمک رهبری ایران به ونزوئلا حساب می کنیم گفت: روابط دوستی دو کشور را افزایش داده‌ایم و برای تقویت بیشتر روابط، سفر هیأتهای بلندپایه ایرانی به ونزوئلا و بالعکس آن را داشته‌ایم و امیدواریم در آینده روابط نزدیک ما افزایش یابد.

سفیر ونزوئلا در ایران درباره استقبال کشورش از سرمایه گذاری و همکاری نهادهای مردمی ایران گفت: درب سفارت ونزوئلا همیشه بر روی مردم کشور دوست و برادر ما به ویژه برای صاحبان شرکتهایی که دوست دارند در کشور ما سرمایه گذاری کنند باز است. ضمن اینکه بسیاری از شرکت های ونزوئلایی هم هستند که خواهان سرمایه گذاری در ایران هستند. اخیرا یک هایپرمارکت و یک داروخانه بسیاربزرگ ایرانی در ونزوئلا افتتاح شده که اجناس ایرانی را به مردم ما می فروشند. تعدادی از بازرگانان ونزوئلایی هم به تازگی میوه هایی مثل انبه و آناناس را به ایران صادر می کنند.

وی درباره تاثیرات همکاری‌های اقتصادی بر تحکیم روابط بین دو کشور اظهار داشت: این اقدامات مشترک اقتصادی می توانند پیوند روابط ما را محکم تر کند تا بتوانیم در برابر اقدامات زورگویانه آمریکا بایستیم.

کارلوس آنتونیو آلکالا کوردونس در پایان این گفتگوی رادیویی با اشاره به پیام نیکولاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا برای مردم ایران گفت: پیام رئیس جمهوری ونزوئلا برای رهبری و مردم ایران صلح و دوستی بیشتر و تقویت روابط است. مردم ایران و ونزوئلا با هم برادرند و دشمنی واحد دارند که همان امپریالیسم آمریکای شمالی است. مردم ما سختی زیادی را در برابر ظلم آمریکای شمالی متحمل شدند ولی شجاعانه دفاع می کنیم و پیروز هم خواهیم شد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin