همایش ارتقای روابط گردشگری ایران مالزی با حضور مدیرکل وزارت گردشگری مالزی، کاردار سفارت این کشور در تهران و رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران و جهان در هتل اسپیناس تهران برگزار شد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، در نشست خبری که در حاشیه این همایش برگزار شد مسئولان گردشگری ایران و مالزی بر احیای بازار سفر بین دو کشور تاکید کردند.

در این مراسم عبدالوهاب، مدیرکل تبلیغ و ترویج گردشگری در وزارت گردشگری، هنر و فرهنگ مالزی که در رأس هیئتی متشکل از مدیران گردشگری و هتلداران این کشور به ایران سفر کرده است، با اشاره به بازگشایی مرزهای مالزی از حدود یک ماه پیش، پس از وقفه‌ای دو ساله به روی گردشگران واکسینه‌شده گفت: با توجه به شیوع ویروس کرونا و تعطیلی بازار گردشگری در سراسر جهان من‌الجمله کشور مالزی، انتظار می‌رود که با گذر زمانی بالغ بر دو الی سه سال صنعت گردشگری از حالت رکورد و بی‌رمقی خارج شد‌ه و مسیر روبه جلو و تعالی خود را ادامه دهد.

وی ادامه داد: امیدواریم با بازگشایی مرزهای مالزی بر روی گردشگران خارجی و به دنبال آن توسعه دوباره گردشگری بین‌المللی با اتکا به همکاری و همیاری هوشمند انجمن‌های محلی و سایر دستگاه‌های ذی‌ربط در این حوزه و همچنین با تضمین آمادگی پایدار این صنعت در برابر بلاتکلیفی‌های موجود، شرایط را به حالت قبل از کرونا برگردانیم.

مدیرکل گردشگری مالزی گفت: در همین راستا و به منظور ایجاد شرایط مطلوب و استاندار جهت افزایش ورود گردشگران خارجی به این کشور، تلاش کردیم در فرصت به وجود آمده دو ساله پاندمی کرونا با به‌روزرسانی و بازسازی سایت‌های تفریحی، مراکز درمانی و بهداشتی و سایر زیرساخت‌های گردشگری، آن‌ها را تا نقطه مطلوب استاندار جهانی رشد و ارتقا ببخشیم.

عبدالوهاب با اشاره به این موضوع که ایران به حدی برای مالزی مهم است که در خاورمیانه نخستین انتخاب ما برای آغاز مذاکرات و رایزنی‌ها بوده است، بیان کرد: به‌ همین جهت ‌و‌ با ترتیب ساز و کارهای مقتضی در راستای بازاریابی و تبلیغات گسترده از جمله برگزاری تورهای آشناسازی با کمک آژانس‌ها و ایرلاین‌ها، تهیه سوشال مدیال و طراحی پلن‌های دیگری در صدد معرفی هر چه بیشتر مقاصد گردشگری مالزی به هموطنان هستیم.

در ادامه این نشست، مدیرکل گردشگری مالزی در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه تا 10 سال گذشته مالزی همواره یکی از مقاصد مورد استقبال و شناخته شده ایرانیان بود، اما اکنون قیمت تمام شده سفر به مالزی در مقایسه با کشورهای جنوب شرق آسیا مانند ترکیه و تایلند بسیار گران شده است، لذا چه تدابیری جهت عمومی‌سازی و ارزان‌سازی سفر به این کشور اندیشه شده است توضیحاتی ارائه کرد.

وی تصریح کرد: از لحاظ تخصصی و علم گردشگری باید یک بازار خارجی را با کشور همجوار خود در مقام مقایسه و سنجش قرار داد و قیاس هزینه سفر به مالزی با کشور ترکیه، قیاسی مع‌الفارق است؛ چراکه مدت زمان پرواز به مقصد ترکیه از مبدأ ایران چیزی کمتر از سه ساعت است در حالی که مدت زمان پرواز به کشور مالزی بالغ بر هشت ساعت است.

مطابق صحبت‌های عبدالوهاب، از طرفی هزینه دریافتی بلیط پرواز به ترکیه بر مبنای قیمت لیر است که معادل 2000 تومان ارزش ریالی است، اما پروازهای مالزی این مبلغ را مطابق پول کشور خود یعنی رینگیت دریافت می‌کنند که حدود 10 هزار تومان پول رایج ایران است.

مدیرکل گردشگری مالزی همچنین معتقد است که عمده هزینه سفر به کشور مالزی مربوط به هزینه حمل‌ونقل هوایی است که با توجه به شرایط کرونایی و کمبود تعداد پروازها موجب تحمیل هزینه‌های زیاد شده است که امیدواریم با رونق گردشگری و افزایش سفرهای هوایی قیمت بلیط هواپیما نیز کاهش پیدا کند.

وی همچنین قیمت اقامت در هتل‌های موجود در مقاصد گردشگری مالزی را در مقایسه با کشورهای اطراف مانند سنگاپور و اندونزی ارزان‌تر و مقرون به‌صرفه‌تر دانست و‌‌ توضیح داد: به عنوان نمونه هزینه هفت شب اقامت در یک هتل پنج ستاره در یک شهر توریستی مالزی چیزی حدود 270 تا 300 دلار است، در حالی که دریافت خدماتی مشابه همین سرویس هتلینگ در کشورهای همجوار نیاز به صرف هزینه‌ای بالغ بر 700 دلار است.

حرمت‌الله رفیعی، رییس هیأت مدیره انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرت هوایی و جهانگردی ایران نیز در این نشست خبری درباره ارزان کردن هزینه سفر با اشاره به گرانی بلیت هواپیما به‌ویژه با آغاز همه‌گیری کرونا، اظهار کرد: شرایط به گونه‌ای است که پرواز هزینه سنگینی را به سفرها تحمیل کرده است. شاید با ایجاد رقابت بتوان اوضاع را کمی بهتر کرد، مثلا ما با شرکت های هواپیمایی ملی عمان و افغانستان مذاکره کرده‌ایم و پروازهای آن‌ها به ایران بیشتر شده است که حتما دسترسی و رقابت را بیشتر می‌کند و در آینده روی تنوع قیمت تاثیر می‌گذارد.

او با بیان این‌که مالزی در دو دهه قبل بیشترین مقصد سفر ایرانی‌ها بود، از همین رو، ما توقع داشتیم این کشور قدر گردشگران ایرانی را که در حجم گستره سفر می‌کردند بداند و آن‌ها را حفظ کند، در ادامه دو درخواست مطرح کرد و گفت: از مالزی می‌خواهیم جادۀ سفرها را دو طرفه کند، یعنی همانقدر که برای جذب مسافر ایرانی تلاش می‌کند، کمک کند مردم مالزی‌ هم به ایران سفر کنند. از طرفی، با توجه به برنامه مالزی برای بازاریابی گسترده در عمان و قطر می‌توان با ایران تورهای مشترک تعریف کرد تا عمانی‌ها و قطری‌ها در حین سفر به مالزی چند روزی هم در ایران بمانند.

عبدالوهاب، مدیرکل گردشگری مالزی هم در پاسخ به این دو خواسته، گفت: برای مالزیایی‌ها ایران کشور جذابی است، همانطور که این سفر برای خود ما هم جذاب بود. حتما این شرایط در گردشگری ایران و مالزی می‌تواند دوجانبه و جذاب باشد.

منوهران پریاسامی، مدیرکل ارشد قاره آسیا و آفریقا در وزارت گردشگری مالزی در ادامه پاسخ به این سوال گفت: به جهت تسهیل ورود گردشگران به کشور مالزی و ایحاد ریل‌گذاری صحیح در راستای کاهش هزینه‌های سفر ایرانیان، ضمن تمرکززدایی بر روی پروازهای مستقیم، قراردادهایی را نیز با چند ایرلاین‌های کشور امارات و قطر نیز منعقد شده است.

وی ادامه داد: مطابق با توافقات صورت گرفته با ایرلاین‌های مذکور، مقرر شده است که هنگام پرواز به سمت کشور مالزی ابتدا توقفی در مقاصدی از جمله تهران، شیراز، اصفهان و مشهد داشته و سپس با مسافرگیری از یکی از شهرهای ایران به سمت مقصد مورد نظر خود یعنی مالزی حرکت کند که این عامل موجب کاهش هزینه حمل‌ونقل برای ایرانیان خواهد شد.

نظام حلیم، کاردار سفارت مالزی در تهران نیز در پایان این نشست ضمن اشاره به اهتمام متصدیان گردشگری کشور مالزی در جهت توسعه و بهبود زیرساخت‌های گردشگری و رسیدن به نقطه استاندارد بین‌المللی در این زمینه که تماماً با هزینه‌های دولت انجام شده اظهار کرد: متأسفانه کشور ایران با کمبود و ضعف زیرساخت‌های گردشگری در مقاصد مختلف خود روبه‌رو است که همین عامل موجب عدم جذب گردشگران خارجی به کشورمان می‌شود.

وی افزود: ایران کشور زیبایی است، اما باید مثل مالزی زیرساخت‌ها را بهتر کند، همان‌طور که مالزی تلاش می‌کند به استاندارد بین‌المللی دست یابد ایران هم باید تلاش کند.

کاردار سفارت مالزی در ایران خاطرنشان کرد: لازم است در راستای رونق و انتفاع اقتصادی و همچنین ارزآوری هرچه بیشتر، تلاش شود تا پیش نیاز ورود گردشگران خارجی که همان ایجاد، بهبود و ارتقا زیرساخت‌های لازم گردشگری است، محقق شود.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin