نمایشگاه صورتک و آثار حجم قبایل ساحل عاج با عنوان «کووت دیووار» در گالری کاما افتتاح شد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، تاماکولو واتارا کاردار، سفارت ساحل عاج در تهران در این مراسم گفت: سفارت ساحل عاج در تهران قصد دارد از فرصت این نمایشگاه به منظور شادی و دوستی میان مردمان ساحل عاجی و ایرانی پایگاهی برای فعالیت بخش فرهنگی ساحل عاج در ایران ترتیب دهد. همگرایی گالری کاما و بخش فرهنگی ساحل عاج در تهران آغاز همکاری بلند مدت و باثمری میان این دو موسسه خواهد بود.

وی در ادامه گفت: هیچ ملتی بدون فرهنگ نمی‌تواند وجود داشته باشد. کشور ساحل عاج با ۶۰ قوم آمیزه‌ای فرهنگی است که در دل هر یک از این قوم‌ها هر گروه توانسته ارزش‌های خود را بر پایه فرهنگی خاص بنا کند. امروزه دیپلماسی فرهنگی یک واقعیت است. فرهنگ تنها ابزار شناخته شدن بین دیگران است و چیزی که میان تمام بشر مشترک است و می‌تواند همکاری طولانی مدتی میان مردم ایجاد کند، فرهنگ است. ایجاد یک بخش فرهنگی ساحل عاجی در تهران و نمایشگاه‌های مانند این از آثار حجم کشور ما در قالب همین واقعیت قرار می‌گیرد.

واتارا درباره ایران گفت: می‌دانیم که جمهوری اسلامی ایران نتیجه یک تمدن باستانی است، تمدنی فوق‌العاده که با ۲۱ سایت جهانی میراث فرهنگی در یونسکو، بر تمام جهان شناخته شده است. ایران می‌تواند به ساحل عاج و آفریقا بخصوص در زمینه مدیریت موزه ها بسیار بیاموزد.

محمود شالویی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران و مدیرکل اسبق هنرهای تجسمی نیز در این مراسم بر نقش زبان جهانی هنر در ارتباط ملت ها و تعامل و گفتگو تاکید کرد.

مونا خوش اقبال، مدیر گالری کاما نیز در این مراسم گفت: این نمایشگاه فرصتی برای معرفی فرهنگ ساحل عاج و ارتباط فرهنگی با این کشور است.

در افتتاحیه این نمایشگاه گیبوگو آرشیل نیائوره؛ رایزن فرهنگی ساحل عاج، کارداران سفارت‌های هلند، سنگال، مالی، بنین و پاکستان و هنرمندانی از جمله علیرضا شجاع نوری، مونا زندی، شقایق فراهانی، حسام الدین سراج، هادی منتظری، مجید برزگر، سعید محجوبی، کورش گلناری، صادق مسروری، آناهیتا همتی و شهرزاد دریازاده حضور داشتند.

این نمایشگاه تا ۲۶ آذرماه جاری در گالری کاما ادامه دارد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin