دولت ژاپن از تلاش‌ در جهت ارتقاء فرصت‌های معیشتی و آموزشی و خدمات بهداشتی پناهندگان افغان در ایران حمایت می کند.

به گزارش آوا دیپلماتیک، دولت ژاپن بطور مداوم از تلاش‌هایی که در جهت ارتقاء فرصت‌های معیشتی و آموزشی و دسترسی به خدمات بهداشتی پناهندگان افغان در ایران صورت گرفته حمایت کرده تا هر زمان که پناهندگان تصمیم به بازگشت در شرایط امن و با عزت گرفتند، هم سلامت جسمی داشته باشند و هم آمادگی بهتری برای کمک به جامعه افغان داشته باشند.

دولت ژاپن علاوه بر کمک شش میلیون دلاری در فوریه سال 2014 برای کمک به پناهندگان افغان در ایران، به تازگی مبلغ 1.2 میلیون دلار دیگر برای حمایت از تلاش‌های کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در ایران به منظور ارائه خدمات آموزشی و بهداشتی به پناهندگان افغان در ایران کمک کرده است.

یک نمونه از پروژه‌هایی که به واسطه کمک سخاوتمندانه ژاپن ممکن شده، کلاس‌های سوادآموزی برای پناهندگان زن بوده است.

این دوره‌ها به پناهندگان زن کمک می‌کند بیشتر خوداتکاء باشند و زمینه لازم برای تحصیلات بیشتر و فراگیری مهارت را برای آنها مهیا می‌کند.

زهرا، پناهنده افغان و مادری که در کلاس‌های سوادآموزی در استان کرمان شرکت کرده می‌گوید:”نه تنها حالا می‌توانم بخوانم و بنویسم، بلکه متوجه برخی از تکالیف مدرسه فرزندانم می‌شوم و می‌توانم به آنها کمک کنم.”

لازم به ذکر است که ایران بیش از 30 سال است که میزبان و حامی یکی از بزرگ‌ترین جمعیت‌های پناهنده شهرنشین در دنیا بوده و در حال حاضر میزبان تقریبا یک میلیون پناهنده افغان است که وطن خود را به دلیل درگیری و جنگ ترک کرده‌اند.

سیوانکا داناپالا، نماینده کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان در ایران می‌گوید:”بسیار مهم است که با وجود شدت گرفتن بحران‌ها در سایر نقاط دنیا و مشکلات اقتصادی جهانی، ژاپن به حمایت خود از پناهندگان افغان متعهد مانده و ما از این اقدام آنها سپاسگذاریم.”

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin