• صفحه خانگی
 • >
 • آسیا
 • >
 • شرق آسیا
 • >
 • سفیر ژاپن در ایران: حضور ایران در نمایشگاه بین‌المللی ژاپن فرصت مناسبی معرفی محصولات است

شهرام زارع، رئیس اتاق شهرکرد با اشاره به اینکه بسیاری از کالاهای صادراتی استان چهارمحال و بختیاری از طریق کشورهای ثابت به مقاصد صادراتی ارسال می‌شود، زمینه‌سازی برای صادرات مستقیم این کالاها به ژاپن را خواستار شد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، شهرام زارع در نشست تخصصی فعالان اقتصادی استان چهارمحال و بختیاری با تسوکادا تاماکی، سفیر ژاپن در ایران، افزود: استان چهارمحال و بختیاری دارای ظرفیت‌های بسیار خوب در تمامی حوزه‌هاست. به‌عنوان نمونه، بادام تولیدی در این استان، کیفیت بسیار بالایی دارد؛ اما صادرات این محصول به سایر کشورها به‌صورت مستقیم انجام نمی‌شود و از طریق هند به سایر کشورها صادر می‌شود.

زارع تصریح کرد: از سفارت ژاپن در ایران درخواست می‌شود تا رایزن بازرگانی این کشور را به‌منظور تسهیل ارتباط تجار و فعالان اقتصادی چهارمحال و بختیاری با تجار آن کشور به این استان معرفی کند تا شرایط صادرات محصولات تولیدی این استان به کشور ژاپن به‌صورت مستقیم فراهم شود.

رئیس اتاق شهرکرد با بیان اینکه سالانه بالغ‌بر 50 میلیارد دلار صادرات از ایران به سایر کشورها انجام می‌شود، تأکید کرد: محصولات پتروشیمی این استان ازجمله اوره در بسیاری از صنایع کاربرد دارد که این محصول از طریق کشور دبی به ژاپن صادر می‌شود، درصدد هستیم تا صادرات از این استان به کشور ژاپن به‌صورت مستقیم انجام شود.

وی اظهار کرد: اتاق شهرکرد یک بانک اطلاعاتی از محصولات باکیفیت تولیدی در چهارمحال و بختیاری را آماده و در اختیار سفارت ژاپن قرار می‌دهد تا این بانک اطلاعاتی در اختیار رایزنان بازرگانی برای تقویت صادرات به این کشور قرار بگیرد.

حضور ایران در نمایشگاه بین‌المللی ژاپن فرصت مناسبی معرفی محصولات است

تسوکادا تاماکی، سفیر ژاپن در تهران نیز در این جلسه ضمن تقدیر بابت ارائه ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های چهارمحال و بختیاری در حوزه‌های مختلف، گفت: درخواست‌های فعالان اقتصادی در این جلسه بسیار بالا بود، تلاش می‌شود تا این درخواست‌ها در حد توان پیگیری و در اسرع وقت به مجموعه‌های مربوطه ارائه شود.

سفیر ژاپن در تهران با اشاره به فعالیت دو سازمان جایکا (آژانس همکاری بین‌المللی ژاپن) و جترو (سازمان تجارت خارجی ژاپن)، گفت: این دو سازمان در ایران دارای دفتر هستند و پس از بازگشت به تهران و در اولین فرصت برای رایزنی با این دو سازمان و ارائه درخواست‌های فعالان اقتصادی استان وارد عمل خواهم شد.

وی افزود: مهم‌ترین نقش سازمان تجارت خارجی ژاپن، فعالیت‌های تجاری است و از سمت اتاق بازرگانی فرصت‌های تجاری بین ایران و ژاپن را دنبال می‌کند.

تسوکادا تاماکی با بیان اینکه تکنولوژی، مسائل زیست‌محیطی، پژوهشی، آموزشی و موضوعات درمانی از مهم‌ترین محورهای گفت‌وگو در سفر به چهارمحال و بختیاری بود، یادآور شد: دانش، کار خوب و مقاومت از موضوعات حائز اهمیت در موفقیت است.

سفیر ژاپن در تهران با بیان اینکه کشور ایران سال‌هاست در صنعت خودروسازی ورود پیدا کرده است، عنوان کرد: برای خودروسازی نیاز به صنایع با سطح بالا است و این مسئله یک ظرفیت خوب محسوب می‌شود.

وی با اشاره به برگزاری نمایشگاه بین‌المللی ژاپن در سال ۲۰۲۵، گفت: رایزنی و مذاکره با وزارت امور خارجه و شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران برای حضور کشور ایران در این نمایشگاه در حال انجام است و مذاکرات تا آخر این ماه به نتیجه خواهد رسید.

تسوکادا تاماکی در پایان تأکید کرد: اگر ایران بتواند سال آینده در نمایشگاه بین‌المللی در کشور ژاپن شرکت کند، مطمئن هستیم که روابط اقتصادی بین این دو کشور تقویت شود و یک فرصت مناسب برای معرفی محصولات تولیدی در ایران است.

آماده توسعه همکاری‌های محیط‌زیستی با ژاپن هستیم

در ادامه احمد راستینه، نماینده مردم شهرستان‌های شهرکرد، بن، سامان و فرخ‌شهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به توجه کشور ژاپن به توسعه زیرساخت‌های درمان در این استان، اظهار کرد: جلسات بسیار خوبی امروز با سفیر ژاپن در ایران برگزار شد که نتایج خوبی برای این استان در پی خواهد داشت.

وی با اشاره به روابط حسنه ایران و ژاپن، یادآور شد: ملت ایران از کشور ژاپن با نماد تلاشگری، توانمندی، تخصص و دانش به نیکی یاد می‌کند.

وی افزود: به نظر می‌رسد امروز آغازی برای عبور از تحریم‌های یک‌جانبه و ضد حقوق بشری علیه ایران است، رئیس‌جمهور شهید گام‌های بلندی برای تعاملات منطقه‌ای از پیمان شانگهای و بریکس برداشت.

راستینه با تأکید بر اینکه آمادگی توسعه همکاری‌های محیط‌زیستی با کشور ژاپن را داریم، خاطرنشان کرد: همچنین ظرفیت‌های خوبی برای تعاملات اقتصادی وجود دارد، می‌توان یک خط صادراتی برای محصولات غذایی باکیفیت و ارگانیک تولیدی در چهارمحال و بختیاری برای صادرات به ژاپن در نظر گرفت.

نماینده مردم شهرستان‌های شهرکرد، بن، سامان و فرخ‌شهر در مجلس شورای اسلامی با پیشنهاد انعقاد یک تفاهم‌نامه همکاری بین ایران و چین برای معرفی ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های بین دو کشور، تصریح کرد: باید در راستای تقویت ارتباطات تجاری بین دو کشور تلاش کنیم.

وی تأکید کرد: اهدای یک دستگاه ام آر آی توسط کشور ژاپن به بیمارستان هاجر شهرکرد در ایام کرونا نشان داد که تحریم‌های یک‌جانبه کشورهای ابرقدرت باید از بین برود، ملت ایران حامی صلح در جهان است، امیدواریم روابط بین ایران و ژاپن تقویت و ادامه پیدا کند.

اهم موضوعات مطرح شده در نشست با سفیر ژاپن در تهران

صادق زارع، مشاور اتاق شهرکرد نیز در این نشست با اشاره به ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های کشور ژاپن در حوزه مسائل فرهنگی، زیست‌محیطی، دانش و …، اظهار کرد: ژاپن ازجمله کشورهای توسعه‌یافته در جهان محسوب می‌شود که می‌تواند نقش مؤثری با ارائه آموزش در بهبود فرآیندها در کشورهای درحال‌توسعه داشته باشد.

وی افزود: ژاپن در حوزه آموزش مدیران در حوزه کاهش گازهای گلخانه‌ای و تولید انرژی‌های پاک بسیار قوی عمل کرده است، درخواست می‌شود با همکاری اتاق ایران، دوره‌های آموزشی در این حوزه برای مدیران کشور ایران برگزار شود.

زارع بیان کرد: همچنین درخواست می‌شود، شرایط برای ارتباط اتاق شهرکرد با سفارت ژاپن در ایران به‌منظور انتقال تجربه در حوزه فناوری و تکنولوژی فراهم شود.

همکاری بین شرکت‌های ژاپنی و استان چهارمحال و بختیاری برای انتقال دانش فنی صورت بگیرد

ایمان اخوان، رئیس کمیسیون کارآفرینی و توسعه اقتصاد دانش‌بنیان اتاق شهرکرد در این نشست با اشاره به روابط حسنه ایران و ژاپن در نزدیک به ۱۰۰ سال گذشته، اظهار کرد: روابط بین دو کشور در طول این مدت درخور شأن تاریخچه این کشور بود.

وی با اشاره به اینکه تحریم‌ها محدودیت‌هایی را برای سرمایه‌گذاری و انتقال پول بین ایران و بسیاری از کشورها به وجود آورده است، خاطرنشان کرد: درخواست می‌شود تا همکاری بین شرکت‌های ژاپنی و استان چهارمحال و بختیاری برای انتقال دانش فنی صورت بگیرد.

اخوان با تأکید بر همکاری و هم‌افزایی بیش‌تر سفارت ژاپن با اتاق‌های سراسر کشور، عنوان کرد: کشور ژاپن بورسیه‌های تحصیلی برای دانشجویان در نظر می‌گیرد، پیشنهاد می‌شود سهمیه‌ای نیز برای مسائل آموزشی و پژوهشی فعالان اقتصادی در این کشور اختصاص پیدا کند و این بورسیه‌ها منسجم‌تر شود.

این فعال اقتصادی در پایان پیشنهاد داد: یک کارگروه تخصصی برای معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری استان‌ها به کشور ژاپن در زمینه‌های مختلف تشکیل شود.

۸۰۰ جاذبه گردشگری در چهارمحال و بختیاری وجود دارد

در پایان سعید فیاضی، نائب رئیس اتاق شهرکرد با اشاره به پتانسیل‌های این استان در حوزه گردشگری، گفت: توسعه گردشگری خارجی به تبادل فرهنگی بین دو کشور ایران و ژاپن کمک شایانی می‌کند.

وی افزود: در استان چهارمحال و بختیاری پتانسیل‌های طبیعی بسیاری برای طبیعت‌گردی وجود دارد که این ظرفیت‌ها با یک منطقه در ژاپن همخوانی دارد.

فیاضی با بیان اینکه ۸۰۰ جاذبه گردشگری در چهارمحال و بختیاری وجود دارد، توضیح داد: همچنین چند تالاب بین‌المللی در این استان به ثبت رسیده است که با یک برنامه‌ریزی صحیح می‌توان شرایطی را فراهم کرد تا گردشگران ژاپنی از مناطق گردشگری این استان بازدید کنند.

نائب رئیس اتاق شهرکرد تأکید کرد: صنایع‌دستی متنوعی در این استان تولید می‌شود که می‌توان این صنایع‌دستی را به کشور ژاپن صادر کرد.

 • facebook
 • googleplus
 • twitter
 • linkedin
 • linkedin
 • linkedin