شهردار تهران و سفیر تایلند در ایران در جلسه ای با یکدیگر در زمینه مسائل و موضوعات شهری از جمله طرح تولید موتور برقی گفت و گو و تبادل نظر کردند.

به گزارش آوا دیپلماتیک، شهردار تهران در دیدار با وراووت پونگ پراپاپانت، سفیر کشور تایلند در ایران گفت: در کلان حرکتی که انقلاب اسلامی در ۴۲ سال پیش آغاز کرد، توجه به همه کشورها و ملت های دوست به عنوان اصلی ویژه و مهم قلمداد شد.

علیرضا زاکانی افزود: از جهت اینکه تایلند کشوری موفق در شرق آسیا است برای ما موضوعیت دارد تا بتوانیم تعاملات خود را با این کشور بالا ببریم و پیوستگی ویژه و بیشتری با بانکوک داشته باشیم تا شرایطی فراهم شود که از تجارب و ظرفیت های هر ۲ ملت منتفع شویم.

شهردار تهران بیان کرد: فردا روز هوای پاک است و پایتخت ایران نیز با توجه به اقتضائات و شرایطش نیاز به برقی سازی وسایل نقلیه از جمله موتور سیکلت ها دارد و می توانیم در این زمینه اشتراک کاری داشته باشیم.

زاکانی بیان کرد: زمینه های دیگر همکاری نیز وجود دارد که با پیوستگی بین تهران و بانکوک و عقد خواهرخواندگی می توان از این ظرفیت ها و پیوستگی ها نیز استفاده کرد.

وی با اشاره به این موضوع که بیش از سه میلیون دستگاه موتور سیکلت در تهران در حال تردد است، افزود: در شهر تهران با آلودگی هوا مواجه هستیم و برای ما مهم است تا وسایل نقلیه را به سمت برقی شدن ببریم و جایگاه های متعدد برای باطری و دیگر خدمات پیش بینی و مشخص کنیم.

زاکانی با اشاره به پیشنهاد سفیر تایلند برای احداث باغ دوستی در تهران ادامه داد: تلاش می کنیم زمینه تعامل فرهنگی و حرکت در مسیر درست را با ملت ها داشته باشیم و ما نیز خواستار احداث باغی در بانکوک با همین عنوان (باغ دوستی) برای ۲ ملت هستیم تا زمینه دوستی را فراهم کنیم.

در ادامه این دیدار پونگ پراپاپانت سفیر تایلند در تهران ضمن ابراز خرسندی از دیدار با شهردار تهران و تبریک انتصاب زاکانی به این سمت، گفت: با توجه به قرارگیری سفارت تایلند در تهران برای ما اهمیت دارد که شهردار پایتخت را جهت همکاری های بیشتر بشناسیم.

سفیر کشور تایلند در تهران افزود: از ابراز لطف شهردار تهران نسبت به کشور و مردم تایلند تشکر می کنم و اظهار نظر شما درباره روز هوای پاک مرا یاد دیداری در گذشته انداخت که پیرامون برخی از مسائل صحبت اما به دلیل تغییر شهردار بانکوک این همکاری با تاخیر مواجه شد.

وی اضافه کرد: اکنون می توان زمینه همکاری را گسترده تر کرد تا طرح موتورهای برقی در تهران با موفقیت کامل همراه باشد.

پونگ پراپاپانت با تاکید مجدد بر اینکه نمی خواهیم مقوله موتور برقی محدود به باطری و موتور باشد و در این زمینه پیشنهاد می کنیم سرویس کامل ارایه شود، بیان کرد: هیاتی اواخر اسفند امسال یا فروردین سال آتی می تواند با حضور در تهران به شکل مفصل و با جزئیات کامل موضوعات در این زمینه (موتور برقی) را دنبال کند.

سفیر تایلند در تهران اضافه کرد: شرکت تحت نظر ما نیز مجموعه خوب و مشتاق برای همکاری در این زمینه است.

وی گفت: نیازمند کمک شهرداری تهران هستیم تا نتیجه مطلوب در حوزه برقی کردن موتور سیکلت ها در تهران حاصل شود.

پونگ پراپاپانت با اشاره به شصت و پنجمین سالگرد روابط دیپلماتیک ایران و تایلند افزود: به مناسبت این رویداد می‌توان باغی با عنوان باغ دوستی در تهران احداث کرد.

سفیر تایلند در ایران با اشاره به زندگی ۲۰۰ نفر از تابعان تایلند در تهران گفت: این افراد با خوشحالی و در شرایط بسیار خوبی در تهران زندگی می کنند و می دانم اگر مشکلی نیز ایجاد شود حمایت های بسیاری از جانب شما پشتوانه ساکنان تایلندی در تهران است.

پونگ پراپاپانت تاکید کرد: در سفارت تایلند آرزوی ما این است که کار شما با قدرت و موفقیت همراه باشد و هر کمکی نیز از سوی ما در سفارت نیاز باشد، دریغ نخواهیم کرد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin