آمریکا و برخی غربی ها درتلاش برای ایجاد اختلاف بین چین و کشورهای درحال توسعه هستند تا در روند پیشرفت مشترک کشورهای درحال توسعه خلل ایجاد کنند.

چانگ هوآ، سفیر جمهوری خلق چین در تهران در یادداشتی اختصاصی برای خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) با موضوع «همراهمی همیشگی چین با خانواده بزرگ کشورهای در حال توسعه«، به سنگ اندازی ها و تلاش های آمریکا و برخی غربی های برای ایجاد اختلاف و خلل در مسیر این همراهی اشاره کرد و نوشت: آمریکا و کشور های غربی در تلاش هستند تا جایگاه چین را به عنوان کشوری در حال توسعه انکار کرده و شایعات گوناگون نادرستی را منتشر کنند. قصد واقعی آنها فشرده کردن فضای توسعه چین، انداختن مسئولیت اضافی بر دوش چین و ایجاد اختلاف بین چین و کشورهای در حال توسعه است، تا در روند پیشرفت مشترک و گروهی کشورهای در حال توسعه مداخله ایجاد کنند و آن را به تاخیر اندازند. اما چین و اکثریت کشورهای در حال توسعه از جمله ایران فریب آمریکا را نخواهند خورد، و توطئه انتشار شایعات علیه جایگاه چین به عنوان کشوری در حال توسعه، سرانجام شکست خواهد خورد.

متن کامل این یادداشت به شرح زیر است:

از آنجایی که چین تکلیف تاریخی ریشه کنی فقر و ساخت جامعه ای نسبتاً مرفه در همه جوانب را به انجام رسانده و اولین هدف صد ساله را تحقق بخشیده است، صدای برخی از کشورها که جایگاه چین به عنوان کشوری در حال توسعه را زیر سوال می برند، بار دیگر پدیدار شده و نظر‏هایی مانند «فارغ التحصیلی چین از کشور های در حال توسعه»، «سودجویی چین»، « فرار چین از مسئولیت خود» و غیره روی صحنه می آیند. در واقع، چین به عنوان بزرگترین کشور در حال توسعه که توسط طرف ها شناخته شده است، دارای مبنای واقعی کافی و مبنای حقوقی بین‏المللی محکم است. نمی ‌توان فقط به چند شاخص چین نگاه کرد و به بعضی از کشورها اجازه داد که «قاضی» مطابقت چین به عنوان کشور در حال توسعه باشند.

اگرچه حجم کلی اقتصادی چین در رتبه دوم جهان قرار دارد، اما مشکل توسعه نامتعادل و ناکافی هنوز قابل توجه است و تنگنا‏های زیادی در ترویج توسعه با کیفیت بالا وجود دارد. مشکلات زیادی در خصوص تامین امنیت مواد غذایی، انرژی و زنجیره های صنعتی و تامین باید به فوریت حل و فصل شود. علاوه بر این، توده‏ها در اشتغال، آموزش و پرورش، درمان پزشکی، مراقبت از کودکان، خدمات بازنشستگی، مسکن و غیره وجود دارند و شکاف بین توسعه مناطق شهری و روستایی و توزیع درآمد هنوز زیاد است.

بسیاری از شاخص های توسعه چین، به ویژه شاخص های سرانه، هنوز در رتبه متوسط جهان قرار دارند. در سال 2022، تولید ناخالص داخلی سرانه چین 12741 دلار بود که یک پنجم تولید ناخالص داخلی اقتصادهای توسعه یافته و یک ششم تولید ناخالص داخلی آمریکا بود. در سال 2021، درآمد ناخالص داخلی سرانه چین در رتبه 68 جهان قرار داشت و شاخص توسعه انسانی چین در رتبه 79 جهان قرار داشت که همتراز کشورهای در حال توسعه عمده است. صنعت ثالث چین 52.8 درصد از کل اقتصاد را تشکیل می دهد که کمتر از سطح متوسط 70 درصد در کشورهای توسعه یافته است. در زنجیره صنعتی جهانی، چین همچنان در سطح متوسط و پایین قرار دارد و تولید ناخالص داخلی عمدتاً از فرآوری، تولید و کشاورزی تشکیل شده است.

جایگاه چین به عنوان کشوری در حال توسعه توسط مکانیسم سازمان تجارت جهانی و معاهدات بین‏المللی از جمله «کنوانسیون سازمان ملل درباره چارچوب تغییر اقلیم» و «پیمان مونترال در مورد مواد تخریب کننده لایه ازن» شناخته شده است و توسط اکثریت اعضای جامعه بین‏المللی پذیرفته شده است. بنابراین، نمی توان چین را از جایگاه کشور در حال توسعه محروم دانست.

چین به عنوان کشوری در حال توسعه از حقوق معقولی در جامعه بین‏المللی برخوردار است، اما چین هرگز از این سمت به عنوان “سپر” برای فرار از مسئولیت های بین‏ المللی یا “نردبان ترقی” برای به دست آوردن امتیاز ویژه استفاده نکرده است. برعکس، چین در حد توانایی خود به وظایف خود عمل می کند. از سال 2013 تا 2021، میانگین نرخ مشارکت چین در رشد اقتصادی جهان 38.6 درصد بود که بالاتر از مجموع نرخ مشارکت کشورهای گروه 7 است. چین در تحقق اهداف توسعه هزاره سازمان ملل پیشتاز بوره است و نرخ مشارکت خود در کاهش فقر در جهان را به بیش از 70 درصد رسانده است. در حال حاضر، چین به دومین بزرگترین پرداخت کننده هزینه مجمع و دومین بزرگترین تامین کننده هزینه حفظ صلح در سازمان ملل متحد تبدیل شده است. طی 10 سالی که چین پیشنهاد ساخت مشترک «کمربند و جاده» را مطرح کرد، سرمایه گذاری نزدیک به یک تریلیون دلار را رقم زده، 420 هزار شغل برای کشور های شرکت کننده ایجاد کرده و نزدیک به 40 میلیون نفر را از فقر خارج کرده است. چین ضمن مطرح کردن ابتکار توسعه جهانی، ابتکار امنیت جهانی و ابتکار تمدن جهانی، در پیشبرد همکاری‏های جنوب–جنوب و جنوب–شمال شرکت کرده و زیر چارچوب مکانیسم گروه ۷۷، «گروه 20 پلاس»، «بریکس پلاس» و غیره، همراه با کشور های در حال توسعه کمک می کند تا توسعه مشترک را دنبال کند.

جناب آقای شی جین پینگ، رئیس محترم جمهوری خلق چین تاکید کردند که چین همیشه عضو خانواده بزرگ کشورهای در حال توسعه خواهد بود و به طور استواری برای بهبود نمایندگی و صدای کشورهای در حال توسعه در سیستم حکمرانی بین‏المللی نقش خود را ایفا می کند. چین و کشورهای در حال توسعه در آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین، از جمله ایران، از دیرباز در نهضت آزادیبخش ملی دوش به روش جنگیده‏، در مسیر پیشبرد توسعه ملی از یکدیگر حمایت کرده‏ و روحیه “در مواجهه با مشکلات و سختی ها، دوستی واقعی ثابت می شود” را نشان داده است که می توان گفت چین و کشور های مذکور به جامعه‏ ای با سرنوشت مشترک تبدیل شده‏ اند. چین همواره با هژمونیسم و سیاست قدرت طلبی قاطعانه مخالف بوده و همواره نماینده قدرت صلح و توسعه است. چین همیشه به جایگاه خود به عنوان کشوری در حال توسعه پایبند خواهد بود، به “باشگاه ثروتمند” غربی نخواهد پیوست و همیشه با کشورهای در حال توسعه در مسیر دستیابی به حقوق و منافع مشترک همراه می شود.

آمریکا و کشور های غربی در تلاش هستند تا جایگاه چین را به عنوان کشوری در حال توسعه انکار کرده و شایعات گوناگون نادرستی را منتشر کنند. قصد واقعی آنها فشرده کردن فضای توسعه چین، انداختن مسئولیت اضافی بر دوش چین و ایجاد اختلاف بین چین و کشورهای در حال توسعه است، تا در توسعه فرایند صعودی و گروهی کشورهای در حال توسعه مداخله ایجاد کنند و آن را به تاخیر اندازند. اما چین و اکثریت کشورهای در حال توسعه از جمله ایران فریب آمریکا را نخواهند خورد، و توطئه انتشار شایعات علیه جایگاه چین به عنوان کشوری در حال توسعه، سرانجام شکست خواهد خورد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin