چانگ هوآ، سفیر چین در تهران با حسین امیرعبداللهیان دستیار ویژه رئیس مجلس و مدیرکل امور بین‌الملل مجلس شورای اسلامی دیدار و گفتگو کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، امیرعبداللهیان در ابتدای این دیدار بر اهمیت دیپلماسی پارلمانی در توسعه و تحکیم مناسبات دوستانه ایران و چین تاکید کرد و گفت: با توجه به نقش و جایگاه مهم مجالس دو کشور، رویکرد مجلس شورای اسلامی تقویت و تحکیم هر چه بیشتر همکاری‌های فیمابین است.

وی بر آمادگی کمیسیون‌های تخصصی مجلس شورای اسلامی و گروه دوستی پارلمانی ایران و چین جهت تقویت مناسبات دو کشور تاکید کرد.

امیرعبداللهیان ضمن ابلاغ سلام آقای دکتر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی به رییس پارلمان چین، بر اهمیت تقویت همه جانبه روابط تهران – پکن در زمینه‌های مختلف تاکید کرد.

وی با اشاره ترور دانشمند برجسته شهید فخری زاده بیان داشت: امیدواریم شاهد موضع گیری و محکوم کردن این اقدام ضد حقوق بشری از سوی جامعه جهانی باشیم.

دستیار ویژه رئیس مجلس و مدیرکل امور بین‌الملل مجلس در همین راستا این تروریسم دولتی را تهدید صلح و امنیت بین المللی دانست و افزود: با توجه به اطلاعات نزد دستگاههای امنیتی ایران و همچنین مستندات موجود، به عاملان و آمران این حادثه پاسخی قوی داده خواهد شد.

امیرعبداللهیان در پایان این دیدار با اشاره به طرح دو فوریتی مجلس شورای اسلامی برای رفع تحریم‌ها، از بد عهدی طرف های غربی بشدت انتقاد کرد و نگاه مجلس را متناسب با مطالبات مردم خواند.

چانگ هوا، سفیر چین در تهران نیز در این دیدار با اشاره به تمدن دیرینه دو کشور و همچنین سابقه مناسبات دوستانه فیمابین گفت: ایران و چین دو کشور دوست و شریک راهبردی هستند لذا دولت و پارلمان چین از هر اقدامی که منجر به افزایش سطح تعاملات و همکاری‌های فیمابین شود استقبال می‌کنند.

وی در ادامه ضمن محکومیت ترور دانشمند ایرانی شهید فخری زاده بر مخالفت چین نسبت به اینگونه اقدامات ضد حقوق بشری تاکید کرد.

سفیر چین در تهران ضمن اشاره به اقدامات مجلس شورای اسلامی برای رفع تحریم‌ها، رفتار آمریکا در خروج از توافق هسته ای را غیرسازنده و نادرست خواند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin