سفیر سوئد در دیدار با نمایندگان بخش خصوصی استان لرستان از قابلیت صادرات بسیاری از محصولات و خدمات این استان به کشور سوئد خبر داد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، پیتر تیلر سفیر سوئد در دیدار با نمایندگان بخش خصوصی استان لرستان به دیدارش با استاندار لرستان، نماینده‌ ولی‌فقیه در استان و همچنین بازدید از پتروشیمی و قلعه‌ فلک‌الافلاک خرم‌آباد اشاره و اظهار داشت: روز گذشته برای من یک روز آموزشی به شمار می‌رفت و امروز نیز خرسند هستم که در جمع نمایندگان بخش خصوصی لرستان هستم و امیدوارم به اطلاعاتم در خصوص توانمندی‌ها و ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری استان افزوده شود.

وی از رییس اتاق بازرگانی خرم‌آباد که شرایط سفر به لرستان را برای او فراهم کرده است قدردانی کرد و افزود: من از کشوری آمده‌ام که واردات و صادرات در اقتصاد آن از اهمیت والایی برخوردار است.

سفیر سوئد با بیان اینکه صادرات، نیمی از تولید ناخالص ملی این کشور را به خود اختصاص داده است، بیان کرد: در کلیپی که توسط اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خرم‌آباد در این جلسه پخش شد حضور سوئد نیز در آن مشهود بود و از این بابت خوشحالم که فاصله‌ جغرافیایی کشورم با لرستان مانع از فعالیت و ارتباط دو طرف نشده است.

تیلر اقتصاد سوئد را بر اساس اقتصاد آزاد و باز دانست و گفت: در این کشور صادرات و واردات به سهولت انجام می‌گیرد.

وی به هوای متغیر سوئد و واقع‌شدن در اروپای شرقی اشاره و تصریح کرد: به همین دلیل ما بخش قابل‌توجهی از مواد غذایی خود را از بیرون تهیه می‌کنیم.

سفیر سوئد اظهار داشت: برخی از محصولات کشاورزی لرستان را ما نمی‌توانیم در کشورمان تولید و کشت کنیم، به همین دلیل در صورت داشتن استانداردهای لازم، لرستان در این زمینه می‌تواند وارد رقابت با سایر کشورها شود.

تیلر قابلیت‌های بخش کشاورزی لرستان زیرساخت مناسبی برای صادرات محصولات این حوزه به کشور مطبوعش عنوان کرد و افزود: مشخصاً برخی محصولات کشاورزی لرستان قابلیت خوبی برای صادرات به سوئد دارند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به صنعت گردشگری در سوئد اشاره و عنوان کرد: در این کشور گردشگری یکی از بخش‌های بسیار رقابتی محسوب می‌شود.

سفیر سوئد افزود: ملت سوئد مردمانی هستند که به کشورهای خارجی بسیار سفر می‌کنند و لرستان می‌تواند در این راستا سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی کند.

تیلر به فعالیت‌ تورهای مسافرتی سوئد و برقراری ارتباط با ایران اشاره و خاطرنشان کرد: برای ما خیلی عجیب نیست که در ایران با گردشگر سوئدی مواجه شویم.

وی با تأکید بر اینکه سوئد به واردات نیاز دارد، اظهار داشت: بسیاری از محصولات و خدمات لرستان قابلیت صادرات به این کشور رادارند.

تیلر گفت: سازمان‌هایی در سوئد فعالیت می‌کنند که به کسانی که می‌خواهند وارد بازار این کشور ‌شوند، اطلاعاتی راجع به بازار و حتی قیمت محصولات ارائه می‌دهند. فعالان اقتصادی لرستان هم می‌توانند با این سازمان‌ها ارتباط برقرار کنند تا در زمینه‌ قیمت‌گذاری و معرفی به شریک تجاری مساعدت‌های لازم را دریافت نمایند.

وی به صنعت داروسازی در ایران و سوئد اشاره و عنوان کرد: این صنعت، صنعتی جاافتاده، قدیمی و بومی است و در ایران هم سابقه‌ طولانی دارد و فعالان این بخش باید با همتایان خود در سوئد ارتباط برقرار نمایند تا بتوانند شریک سرمایه‌گذار بیابند.

سفیر سوئد اظهار داشت: محصولاتی که به بازار سوئد راه می‌یابند ابتدا باید تست شوند و اگر نتایج حاصل از آن برای اتحادیه اروپا قابل‌قبول باشد، می‌توانند به دست مصرف‌کنندگان برسند و سوئدی‌ها حاضرند هزینه‌ی بیشتری برای محصولات ارگانیک و سالم پرداخت نمایند.

وی تصریح کرد: ملت سوئد نسبت به محصولاتی که دارای مواد شیمیایی هستند، سخت‌گیر هستند و هیچ‌گاه کوتاه نمی‌آیند که میوه و مواد غذایی مصرفی‌شان آغشته به مواد شیمیایی باشد، آن‌ها حاضرند برای محصولات ارگانیک و سالم هزینه‌ بیشتری پرداخت نمایند.

سفیر سوئد، از توت‌فرنگی به عنوان یکی از میوه‌های موردعلاقه‌ مردم کشورش یادکرد و خطاب به فعالان اقتصادی لرستان گفت: در صادرات محصولات و تولیدات خود به خصوص این میوه بسیار دقت کنید، چراکه اگر تقلب شود موفق نخواهید شد و بازنده شما هستید. آن‌ها حاضرند هزینه‌ بیشتری بپردازند اما در مقابل محصولات ارگانیک و سالم مصرف نمایند.

تیلر با تأکید بر اینکه در سوئد پرورش دام بدون استفاده از مواد شیمیایی انجام می‌شود، اظهار داشت: خربزه لذیذترین میوه‌ای است که در طول عمر خود در ایران مصرف کرده‌ام و اگر فعالان اقتصادی لرستان بتوانند این محصول را به سوئد صادر کنند قول می‌دهم بازار بی‌رقیبی در این کشور داشته باشند.

وی افزود: خربزه یکی از محصولاتی است که مورد استقبال مردم سوئد قرار می‌گیرد؛ چراکه در گروه لذیذترین میوه‌ها جای دارد. من تاجر نیستم اما الآن بازار برای شما در سوئد برای صادرات این میوه وجود دارد.

سفیر سوئد در تهران با تأکید بر اینکه سرمایه‌گذاران سوئدی و ایرانیان مقیم سوئد که در این کشور به سرمایه دست‌یافته‌اند، با سرمایه‌های ریسک‌پذیر به ایران می‌آیند، افزود: آن‌ها اظهار علاقه‌مندی برای سرمایه‌گذاری می‌کنند و باید از این فرصت استفاده نمایید.

تیلر گفت: شرکت‌های بزرگ چندملیتی در سوئد هستند که ستاد مرکزی آن در کشور ما واقع‌شده است، اما مالکان آن خارجی هستند. ما همان‌طور که علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری داخلی هستیم، علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در خارج از کشور خود نیز هستیم.

وی از سرمایه‌گذاری مطمئن و سودآور به عنوان اولویت‌های مهم و مورد توجه فعالان اقتصادی سوئد یادکرد و افزود: در ایران امنیت نیز عامل سوم است و یکی از عمده‌ترین عوامل بازدارنده توافق بین دولت و سرمایه‌گذار دریافت مالیات مضاعف است که ما در سوئد با چنین موردی مواجه نمی‌شویم.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin