Pēteris Kārlis Elferts

پتریس کارلیس آلفرتس در شهر سیاتل ایالت واشینگتن آمریکا متولد و بزرگ شده و از سال 1999 کار خود را در وزارت امور خارجه لتونی آغاز کرده است. او سمت های مختلفی از جمله سفیر ویژه این کشور در روند بازسازی عراق و همینطور نماینده دائمی لتونی در شورای اروپا را برعهده داشته و همچنین مشاور دو نخست وزیر لتونی هم بوده است. وی که سفیر جمهوری لتونی در ترکیه است، از اردیبهشت ۱۳۹۷ پس از تقدیم استوارنامه خود به رئیس جمهور روحانی به عنوان سفیر آکرودیته لتونی در ایران مشغول به فعالیت شده است.

گفتگوی اختصاصی آوا دیپلماتیک با آقای پتریس کارلیس آلفرتس

سفیر آکرودیته جمهوری لتونی در ایران

 نتایج انتخابات اخیر پارلمانی در کشور لتونی چه تاثیری در روابط این کشور با اتحادیه اروپا و روسیه خواهد داشت؟

نتایج انتخابات پارلمانی در لتونی، با وجود ترکیب از هم گسیخته پارلمان، تاثیری بر روابط ما با اتحادیه اروپا نمی گذارد. انگیزه ما برای باقی ماندن در هسته اتحادیه اروپا با وجود چالش های پیش رو ما نظیر پوپولیسم رو به رشد، بحران مهاجرت، امنیت سایبری، برگزیت و غیره که به واسطه انتخابات آتی پارلمان اروپا در ماه مه سال 2019 به وجود آمده اند، همچنان قوی و محکم است. ما می توانیم با ادامه کار خود در راستای یکپارچگی اروپا و تقویت حس تعلق به اتحادیه اروپا و ارزش های آن، با درک گذشته خود و داشتن دیدگاه مشترک برای آینده، بر این موانع غلبه کنیم.

لتونی همچنان رویکردی دوجانبه را در قبال تحریم های روسیه در نظر می گیرد تا راه حلی دیپلماتیک در خصوص درگیری در شرق اوکراین پیدا کند. در حالی که ارتباطات میان لتونی و روسیه در سطح سیاسی همچنان محدود است، همکاری عملی در زمینه های منافع مشترک نظیر حفظ مرز و امنیت آن، مهاجرت، محیط زیست، بلایای طبیعی، مالیات، سفر شهروندان، مبارزه با جرایم سازمان یافته ، مبادله اموال و سرمایه گذاری ادامه دارد. این همکاری در خدمت منافع لتونی و اتحادیه اروپا است و متاثر از تحریم های اتحادیه اروپا نیست.

لتونی و روسیه نزدیک به 550 کیلومتر مرز مشترک دارند؛ یعنی از نظر جغرافیایی، لتونی به روسیه از تمام متحدان ناتوی خود نزدیک‌تر است و اشتراک‌های بیشتری با روسیه دارد. آیا این عوامل تاثیری بر همکاری لتونی با ناتو خواهد داشت؟

طول مرز لتونی و روسیه در مجموع 283.6 کیلومتر است. روسیه همسایه تاریخی ما است که تاریخ پیچیده ای را با آنها به اشتراک می گذاریم و در برخی موارد هم این تاریخ غم انگیز است. با این وجود، فرهنگ و ذهنیت ما کاملا متفاوت است. در طول تاریخ، مردم لتونی همواره ریشه فرهنگ خود را در فرهنگ اروپا دیده اند. پس از تاسیس جمهوری مستقل لتونی در سال 1918، این کشور همواره به غرب متمایل بوده است. حتی در زمان اشغال توسط شوروی در سال های 1940 تا 1941 و 1945 تا 1991، لتونی را بیشتر از سایر کشورهای جماهیر شوروی، اروپایی دانسته اند. لتونی از سال 2004 عضو اتحادیه اروپا و ناتو است. در سال 2006، ریگا میزبان موفق نشست ناتو بود. در 1 ژانویه سال 2014 لتونی تبدیل به هجدهمین کشوری شد که به منطقه یورو پیوست و واحد پولش به یورو تغییر یافت.

ریگا همواره شهری با روح اروپایی و سنت های فرهنگی اروپا بوده است و در سال 2014 به همراه شهر اومئو سوئد به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا انتخاب شد. در آن سال صدها رویداد ویژه از جمله بازی های جهانی همخوانی، در ریگا برگزار شد. ریگا همچنین پایتخت هنر نوین در شمال اروپا محسوب می شود.

به گفته کارشناسان یونسکو، مرکز تاریخی ریگا بیشترین تمرکز معماری هنر نوین در جهان را دارد. این ویژگی ریگا را به همراه پاریس، بروکسل و وین در نقشه هنر نوین اروپا جای داده است. از لحاظ توسعه اقتصادی، لتونی همواره چه از طریق دریا و چه راه زمینی، از گذرگاه های مهم تجاری بوده است. پایتخت ما شهر ریگا عضو اتحادیه هان سیاتیک بود؛ اتحادیه ای که توسط شهرهای شمالی آلمان همراه با تجار آلمانی خارج از کشور تاسیس شد و وظیفه آن حفظ منافع تجاری متقابل بود. قدمت این اتحادیه به قرن های 8 تا 15 باز می گردد.

امروزه لتونی با توجه به موقعیت جغرافیایی و زیرساخت های توسعه یافته خود، بخش جدایی ناپذیر زنجیره تامین در منطقه اوراسیا محسوب می شود. لتونی می تواند به عنوان دروازه ای به شمال اروپا و اسکاندیناوی و همچنین کشورهای مستقل مشترک المنافع فعالیت کند. لتونی همچنین به عنوان مرکز هوانوردی حوزه بالتیک تلقی می شود. فرودگاه بین المللی ریگا با در اختیار داشتن سیستم سریع توزیع کالا، مرکزی مهم در حمل و نقل هوایی و ترانزیت در کشورهای بالتیک به حساب می آید. در سال 2018، بیش از 8 میلیون نفر در این فرودگاه جابجا شدند و این عدد رو به افزایش هم است. خطوط هوایی لتونی با نام تجاری ایربالتیک، پروازهای منظمی را به بیش از 70 مقصد از شهرهای ریگا، ویلنیوس و تالین ارائه می دهد. بنادر ما با سیستم ضدیخ زدگی در شهر های ریگا، ونتسپیلس و لیپایا برای توسعه خدمات حمل و نقل و ترانزیت ایده آل هستند.

دو سال پیش، لتونی قراردادی بین دولتی را با لیتوانی و استونی در خصوص راه آهن بالتیک امضا کرد؛ پروژه ای که راه آهن کشورهای بالتیک را با شبکه ریلی اروپا ادغام می کند. این پروژه ضمن کمک به توانمندی حمل و نقل لتونی، می تواند از طریق راه آهن ظرفیت جابه جایی را دستخوش افزایش چشمگیری کند.

همسایگی با روسیه وظایف مشترک و چالش هایی نظیر حفظ مرز و امنیت آن، مهاجرت، مالیات، مبارزه با بلایای طبیعی و جرایم سازمان یافته و غیره را به همراه می آورد. این طیف وسیعی از روابط معاهده محور با روسیه باعث می شود که ما به طور دقیق سیاست های روسیه را تحلیل و پیش بینی کنیم.

از سال 2007 نیروهای متحد بیشتری از ناتو در چارچوب تمهیدات امنیتی در لتونی مستقر شده اند. این اقدام نتیجه مستقیم سیاست تهاجمی روسیه علیه کشور همسایه، اوکراین است و شروع آن به زمانی باز می گردد که روسیه بصورت غیر قانونی به شبه جزیره کریمه حمله و آن را به خاک خود ضمیمه و از جنگ نیابتی در شرق اوکرایت حمایت کرد.

رئیس‌ جمهور حسن روحانی هنگام دریافت استوارنامه حضرتعالی بر فعالیت بخش خصوصی ایران و لتونی برای استفاده حداکثری از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های دو کشور تاکید کرد. در این زمینه چه ظرفیت هایی برای همکاری مشترک وجود دارد؟

به اعتقاد من ارتقاء آگاهی متقابل و تشویق ارتباطات مردمی به عنوان پایه ای محکم برای تقویت همکاری های آینده، برای هر دو کشور امری حائز اهمیت است. در حال حاضر لتونی و ایران در زمینه آموزش عالی همکاری متوسطی دارند که می توان آن را گسترش داد.

در حوزه فرهنگ هم حتما باید کارهایی صورت پذیرد. ایران کشوری است که در فرهنگ و هنر سنت های شناخته شده ای دارد. همچنین لتونی نیز چیزهای زیادی برای ارائه دارد. در زمینه فرهنگی، لتونی پویا و فعال است و هر ساله بسیاری از رویدادهای فرهنگی مختلف نه تنها در پایتخت ریگا بلکه در دیگر شهرهای لتونی مثل سِسیس، رزکنه، لیپایا، ساولکراستی، یورمالا و غیره برگزار می شوند. این رویدادها شامل فستیوال های بین المللی و ملی در زمینه های موسیقی کلاسیک و سایر انواع موسیقی، اپرا و باله، فیلم، هنرهای زیبا، خوراک شناسی و چیزهای دیگر می شود. همه این رویدادها زمینه همکاری بالقوه بین کشورهای ما را شکل می دهند.

لتونی خانه اپراخوانان و رهبران بین المللی ارکستر تلقی می شود؛ بزرگانی که در محافل شناخته شده همچون تالار اپرای متروپولیتن نیویورک، خانه اپرا لا اسکالا میلان، سالن اپرای دولتی وین و دیگر مکان های مهم به روی صحنه می روند. ما ارکستر هایی داریم که در سطح جهانی شناخته شده اند. لتونی توانسته است شاهد تحسین بین المللی در قبال موزیک کر، رهبران ارکستر و خوانندگانش باشد.

لتونی همچنین دارای سبقه ای طولانی در هنر نساجی است. در این زمینه پتانسیل زیادی برای همکاری با ایران وجود دارد. تابستان امسال یکی از شهرهای لتونی به نام گولبن میزبان اولین فستیوال بین المللی هنر نساجی بود که در آن یک مورخ هنری ایرانی و کارشناس هنر اسلامی شرکت داشت و در خصوص مضمون فرش های ایرانی سخنرانی کرد. در مقابل نیز یکی از اساتید هنر لیتوانی سخنرانی وی را از منظر نمادگرایی پارسی و بالتیک تشریح کرد. اینکه مشترکات فراوانی را می توان در نمادهای سنتی و رنگ های استفاده شده در فرش ها، دستکش ها، لباس ها و چیزهای دیگر یافت، واقعا مرا شگفت زده کرد.

در خرداد 1395 دکتر ظریف وزیر امورخارجه ایران در سفری که به لتونی داشت ضمن دیدار با رئیس جمهور و رئیس پارلمان لتونی، یادداشت تفاهم رایزنی سیاسی با وزیر خارجه این کشور امضاء کرد. هم اکنون روابط سیاسی دو کشور در چه شرایطی قرار دارد؟

در آوریل سال 2017، وزیر امور خارجه و وزیر حمل و نقل لتونی بازدیدی ثمربخش از ایران داشتند که طی آن، در خصوص زمینه های همکاری باقوه همچون حوزه های کشاورزی، داروسازی، حمل و نقل و لجستیک گفتگو کردند. پارلمان پیشین دارای گروه دوستی با ایران بود. اگر گروه دوستی جدیدی نیز در پارلمان جدید که انتخابات آن در اکتبر 2018 برگزار شد تشکیل شود، شاهد ادامه این همکاری ها نیز خواهیم بود.

ایران و لتونی در چه حوزه هایی می توانند همکاری مشترک داشته باشند؟

من فضای زیادی را برای توسعه و تقویت همکاری ها بین دو کشور می بینم. به نظر من باید از مقوله فرهنگ شروع کنیم چرا که کارهای زیادی برای افزایش آگاهی دو کشور از یکدیگر باید انجام شود. لتونی در حال حاضر جشن صدمین سالگرد تاسیس خود را می گیرد که نمود آن برپایی رویداد های فرهنگی فراوان در داخل و خارج مرزهایش است. یکی از این رویدادها نمایش مستند لتونیایی “پل های زمان” در ماه دسامبر در تهران بود که شامل کارگاهی آموزشی در خصوص چگونگی ساخت این مستند نیز می شد که در طول جشنواره سینمایی وریته برگزار شد.

همکاری ما در آموزش و تحقیقات علمی نیز دارای پتانسیل رشد و توسعه است. تحقیقات جالبی در دانشگاه لتونی در مورد شباهت نمادهای لتونی و ایران انجام شده است. برای من جالب بود با مشترکات زیادی که در نمادهای سنتی، رنگ ها و الگوهای ما وجود دارد، آشنا شوم. این شباهت ها واقعا شگفت انگیز است. معتقدم که جا برای تحقیق بیشتر در این زمینه وجود دارد. انجمن بالتیک-ایران که در ریگا تاسیس شد به دنبال همکاری در زمینه های فراوانی است.

آیا دو کشور از ظرفیت های موجود در کشورهای یکدیگر شناخت دقیقی دارند؟

جا برای پیشرفت در این خصوص هست. هر دو کشور باید وقت بگذارند و تلاش کنند تا مردم ایران و لتونی از یکدیگر شناخت پیدا کنند. فرهنگ می تواند یک فاکتور موثر در این زمینه باشد. من مسئول معرفی لتونی در ایران هستم. سفیر ایران در لتونی نیز که مقیم استکهلم است، مسئولیت معرفی ایران را در لتونی رابر عهده دارد. هر دو ما برای معرفی کشورهایمان باید کارهایی انجام دهیم.

من همچنین بر این باورم که نهایی کردن مراحل انتصاب کنسول افتخاری لتونی در تهران، موجب افزایش پتانسیل معرفی و ترویج لتونی در ایران می شود. من مشتاقانه منتظر همکاری ثمربخش در آینده در این زمینه هستم زیرا که ترویج لتونی و اشتراک تجاربمان با جهانیان امری است که همواره باعث شعف من بوده است.

آیا در حوزه های گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی ظرفیت همکاری وجود دارد؟

لتونی همچنان مقصدی ناشناخته برای گردشگران ایرانی است. با این حال، ما از دوستان راه دور می خواهیم تا کشور زیبای ما را کشف کنند. پایتخت ما ریگا یک سایت میراث جهانی یونسکو است. ریگا گنجینه ای ارزشمند از هنر معماری شامل بهترین مجموعه ساختمان های هنرهای نوین، رستوران های دنج و فضاهای هنری خلاقانه است. بزرگترین گنجینه لتونی، طبیعت بی نظیر و دست نخورده آن است. جنگل ها نیمی از مساحت کشور را پوشش داده اند. این یعنی گزینه های زیادی برای گردشگری سبز وجود دارد و این امکان هست تا دوستداران طبیعت از قدم زدن ساده در طبیعت تا پیمایش مسیرهای طراحی شده ویژه را تجربه کنند. خطوط ساحلی طویل لتونی با تپه ها، صخره های شیبدار، برون زدگی های ماسه ای، سنگ های چشم نواز و غارهایی که دارد جذابیت های بی انتهایی را به ارمغان آورده است.

بخش عمده ای از جذابیت های لتونی به روستاهای ماهیگیری، مناطق بکر و دست نخورده، شهرهای بندری شلوغ و پر تکاپو، و تفرجگاه محبوب شهر یورمالا باز می گردد. فعالیت های زیاد دیگری نیز وجود دارد و هر کسی که مهمان لتونی باشد چیزی خاص را پیدا خواهد کرد.

تا چه اندازه می توان از ظرفیت‌های کشاورزی برای برقراری روابط دو کشور استفاده کرد؟ آیا لتونی از ایران محصولات کشاورزی وارد می کند؟

حجم معاملات بین دو کشور در سال 2017 به 4.5 میلیون یورو رسید. ایران هفتاد و پنجمین کشور بزرگ تجارت خارجی لتونی است. روابط تجاری ما از دهه 1990 به طور پیوسته توسعه یافته است. غلات مهمترین محصول صادراتی لتونی به ایران هستند که بزرگترین بخش تجارت ما را تشکیل می دهد. حد فاصل سال های 2012 تا 2014 زمان رکورد ما در صادرات گندم بود که مجموع آن به 80 میلیون یورو در سال می رسید.

ما علاقه مند به تنوع بخشی به ساختار صادرات خود هستیم. شرکت های لتونیایی در زمینه های فرآوری مواد غذایی، نجاری، ماشین آلات و دارو در خصوص بازار ایران استعلاماتی داشته اند.

در “صنایع نوین در حال توسعه” پتانسیل رشد اقتصادی وجود دارد. لتونی به دنبال تبدیل شدن به یک رهبر منطقه ای و بستر همکاری در خصوص نوآوری و تکنولوژی است. بنابراین دولت لتونی مفهوم “کشور داده­محور” را دستور کار خود قرار داده است. ذیل این چارچوب، ما حامی همکاری در زمینه های اقتصاد زیستی، بیوپزشکی، فناوری هوشمند، انرژی هوشمند و فناوری اطلاعات و ارتباطات هستیم. بر همین اساس، در سپتامبر سال گذشته رویدادی بین المللی را با عنوان “انجمن اکوسیستم جی-5 منطقه دریای بالتیک” در ریگا برگزار کردیم که هیئت های عالی رتبه ای از نوآوران جهانی در زمینه تکنولوژی در آن شرکت کردند. برنامه ما تشویق شرکایمان است تا در زمینه های همکاری جدید از طریق مشارکت متقابل و فرصت های کسب و کاری که در نوآوری ها و تکنولوژی های جدید وجود دارند، دست به کار شوند.

البته لازم به ذکر است که مهمترین محصولات صادراتی از ایران به لتونی عمدتا مواد غذایی مانند میوه و خشکبار و برخی ماشین آلات را شامل می شوند.

چه ظرفیت همکاری در خصوص صنایع فرآوری محصولات شیلاتی بین دو کشور وجود دارد؟

لتونی به عنوان کشوری که در حاشیه دریا قرار دارد، دارای سنت های غنی در خصوص مقوله شیلات است. چندین شرکت بزرگ در لتونی وجود دارند که فعالیت شیلاتی می کنند. بعضی از این شرکت ها علاقه مند به توسعه همکاری با ایران هستند و نمایندگان آنها در سفری که وزیر امور خارجه و وزیر حمل و نقل لتونی در آوریل سال 2017 به تهران داشتند، همراه ایشان به تهران آمدند.

آیا بانک های دو کشور می توانند با یکدیگر همکاری داشته باشند؟ چالش پیش رو در این زمینه چیست؟

در این زمینه تا کنون همکاری بسیار اندکی بین دو کشور بوده است. در عین حال وقتی که صحبت از همکاری در بخش های خاص می شود، باید شرایط بین المللی نیز در نظر گرفته شوند. در شرایط کنونی، اعتقاد دارم اکنون زمان مناسبی برای پیشرفت های عمده در این خصوص نیست. زمان مشخص می کند که در آینده چه می توان کرد.

اعمال مجدد تحریم ایالات متحده آمریکا بر علیه ایران چه تاثیری بر روابط دو کشور داشته است؟

لتونی از برجام حمایت می کند زیرا این امر به طور قابل توجهی به محدود کردن گسترش سلاح های هسته ای در سطح جهانی کمک می کند. تصمیم آمریکا مبنی بر خروج از برجام نشان می دهد که اتحادیه اروپا و آمریکا اگر چه از زوایای مختلف اما هر دو به دنبال هدفی مشترک هستند. مهم است که به این تفاوت ها اشاره ای داشته باشیم. لتونی در جستجوی راه حلی از طریق گفتگو است که هم منافع مردم ایران تامین شود و هم این راه حل مورد پذیرش اتحادیه اروپا و آمریکا باشد.

مهم‌ترین و برجسته‌ترین چالش‌ بین ایران و لتونی در زمینه برقراری روابط تجاری به صورت کلی شامل چه مواردی می شود؟

دیدن چالش ها امری ساده است، اما یافتن راه حل ها است که رشد و پیشرفت را به دنبال می آورد. بنابراین من معتقدم که همیشه باید تلاش کرد تا بهترین بهره را از هر شرایطی برد. این آرزوی من برای آینده روابط لتونی و ایران است.

گفتگو از: محمدرضا نظری

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin