سفیر بوسنی خاطرات فراوانی از زندگی و تور عکاسی از ایران دارد که نشان دهنده علاقه فراوان وی به کشورمان است.

شاید بوسنی برای ایرانیان یادآور روزهای تلخ جنگ در این کشور باشد، اما این کشور مسلمان جنگ را کنار گذاشته و زخم‌هایش را التیام بخشیده و حالا سعی می‌کند با برنامه‌هایش خود را بخوبی به جهانیان معرفی کند. این را می‌توان از ذوق کلام “امیر حاجیکا دوینچ” سفیر این کشور در ایران فهمید.

  از کدام شهرهای ایران دیدن کرده اید؟

شاید بهتر است بگوییم چه شهرهای ایران را ندیده ام. من از شمالی ترین نقطه ایران تا جزایر کیش و قشم در خلیج فارس دیدن کرده ام. بنابراین شاید همه نقاط ایران را دیده باشم و از آنها عکاسی کرده ام. اهواز، بندرعباس، آبادان، قم، مشهد، تهران، گرگان، همدان، چابهار، کرمان و بسیاری از شهرهای دیگر را دیده ام.

  کدام شهرها برای شما جذابیت بیشتری داشت؟

اصفهان بهترین شهری بود که من تاکنون دیدم، ولی علاقه بسیاری به قشم هم دارم. زیبایی های آن واقعا حیرت آور است. کیش و چابهار هم نظرم را جلب کرده است.

  تهران را چگونه دیدید؟

شهری بسیار بزرگ، پرهیاهو و تمیز این تصویر تهران در ذهن من است.

 چرا بیشتر انتخاب های شما شهرهای ساحلی اند؟

من گواهینامه قایقرانی تا قایق های 12 متری را دارم، بنابراین ناخودآگاه به سمت شهرهای دریایی و ساحلی برای لذت بردن از قایق سواری کشیده می شوم. کیش، قشم، چابهار هم جزو این شهرها هستند که من می توانم در آنها قایقرانی کنم و لذت ببرم.

در شرق چابهار من بهترین ساحل عمرم را دیدم. من کشورهای زیادی را دیده ام، ولی واقعا ساحل شرقی چابهار یکی از زیباترین ساحل هایی است که دیده ام. نمی دانم چرا هیچ امکانات توریستی در این منطقه به این زیبایی مهیا نشده است؛ منطقه ای که می تواند واقعا صنعت گردشگری چابهار را دگرگون کند. این هدیه خداوند به طبیعت ایران است، باید از آن بخوبی استفاده کرد.

از تفاوت های بوسنی و ایران بگویید؟

البته ایران و بوسنی تفاوت های بسیاری دارند، کویر، صحرا نمونه بارز آن است که در کشور من نمی توان یافت. بوسنی کشوری کوهستانی است و کاملا متفاوت از ایران، اما مناطق جنگلی و سرسبز ایران را می توان با بخش هایی از بوسنی مقایسه کرد. اگرچه هر دو کشور چهار فصل را دارند، ولی ایران متفاوت تر است، چون چهار فصل همزمان در ایران قابل لمس است.

بهترین زمان سفر به کشور بوسنی چه فصلی است؟

پاسخ این سوال به علاقه های شخصی شما بستگی دارد، یا این که در بوسنی به دنبال چه هستید. اگر زمستان را دوست دارید، بهترین مکان ها را خواهد دید، ولی اگر علاقه به سرسبزی دارید، بهار بوسنی، بهترین ها را در اختیار شما خواهد گذاشت. طبیعت بوسنی واقعا غیرقابل توصیف است. البته من فکر می کنم ایرانی ها علاقه مند هستند بیشتر در نوروز سفر کنند که در این فصل هم در کشور من دیدنی های بسیاری خواهند دید. درجه حرارت این فصل حدود 20 درجه است که واقعا دلچسب مسافران کشورهای گرمسیری است.

مهمترین جاذبه های گردشگری بوسنی چیست؟

رودخانه خروشان، پرش از ارتفاع، صخره نوردی و ورزش های زمستانی از معروف ترین جاذبه های مهیج بوسنی است. به طور کلی طبیعت بوسنی امکانات زیادی را در اختیار گردشگران قرار داده است. ایران هم موقعیت های بسیاری در این زمینه دارد.

از جاذبه های تاریخی بوسنی بگویید؟

معروف ترین جاذبه تاریخی کشور من شهر موستار است. پل موست (most) در قرن 16 میلادی ساخته شده هر ساله تعداد زیادی گردشگر را به خود جلب می کند.

دلیل شهرت این پل چیست؟ 

مهم ترین موضوع، مسابقه پرش از روی این پل است که از همان سال اول ساخته شدن آن در بوسنی هر سال برگزار شده است. این پل هرساله صدها بلکه هزاران گردشگر ماجراجو را به خود جلب می کند. این مسابقه نزدیک به 500 سال است در این منطقه برگزار می شود. پس می توان اهمیت جاذبه های تاریخی بوسنی را هم در این زمینه دید. البته من فکر کنم ایرانی ها زیاد درباره این مسابقه اطلاع نداشته باشند.

در مورد مردم ایران چه نظری دارید، سبک زندگی شان، برخوردشان با خارجی ها را چگونه تحلیل می کنید؟

ایرانی ها خیلی دوستانه و صمیمی هستند. ایران هم خیلی آزادتر از تبلیغات غیرواقعی است که در رسانه های خارجی دیده می شود. من تردید ندارم که خیلی از گردشگران خارجی درباره واقعیت ایران چیزی نمی دانند و باید آنها را از واقعیت ایران آگاه کرد. در این باره مثالی می زنم، من دوستان زیادی دارم که علاوه بر خانواده ام هر سال برای دیدن من به ایران سفر می کنند. خیلی از آنها که قبلا به ایران سفر نکرده اند، با همان تصاویر غیرواقعی بار سفر می بندند و همان ذهنیت های اشتباه را همراه خود دارند، ولی وقتی وارد خاک ایران می شوند و یکی دو روز می مانند، تازه متوجه تفاوت واقعیت با تبلیغ نادرست می شوند. همین موضوع باعث سفرهای مکرر آنها به ایران شده است. بنابراین ایرانیان باید سعی کنند واقعیت کشورشان را به خارج از مرزها بفرستند؛ با استفاده از رسانه ها و تبلیغات صحیح.

نظر خانواده تان درباره ایران چیست؟

مثل من. آنها هم همراه من بیش از سه سال است که با ایرانیان زندگی می کنند و دوستان زیادی در ایران دارند. فرزندان من در مدرسه بین المللی همراه دیگران تحصیل می کنند و با ایرانی های زیادی ارتباط دارند. به عنوان مثال دختر بزرگ من تعداد زیادی دوست ایرانی دارد. آنها فرهنگ و واقعیت زندگی ایران را درک کرده اند و پذیرفته اند. نکته مهم این است که همسرم سال های گذشته در ایران بوده و در رشته ادبیات فارسی تحصیل کرده است. او در سال 1995 میلادی در ایران بوده و با توجه به رشته تحصیلی خود، اطلاعات مفیدی از ایران داشته و دارد.

حساس همسر شما وقتی متوجه شد شما سفیر بوسنی در ایران شدید، چه بود؟

وقتی این خبر را شنید، خیلی خوشحال شد و با علاقه بسیار برای زندگی در ایران نقشه می کشید. دوستان قدیمی خود را می دید و دوباره خاطرات گذشته برایش یادآوری می شد.

با توجه به سفرهای زیادتان در ایران نظرتان درباره جاده های ایران چیست؟

جاده های ایران یکی از بهترین جاده هایی بودند که من در آنها رانندگی کردم.

نظر شما درباره رانندگان ایرانی چیست؟

فکر کنم همه رانندگان ایرانی، رانندگان مسابقات رالی هستند! آنها خیلی آزادانه رانندگی می کنند، بدون توجه به علائم و دستورات راهنمایی و رانندگی. به طور کلی می توانم بگویم بسیاری از رانندگان ایرانی خودشان قانون چگونه راندن را وضع می کنند و هیچ توجهی به قوانین ندارند. حق تقدم، چراغ قرمز، رانندگی بین خطوط، همه و همه از آنها رانندگان حرفه ای ساخته است، اما مهم ترین مشکل این است که هیچ احتیاطی نسبت به عابران پیاده ندارند که این موضوع باعث عصبی شدن من می شود. در کشور من و بسیاری از کشورها وقتی عابری پایش را به خیابان می گذارد، رانندگان توقف می کنند، ولی در ایران برخی رانندگان او را به مبارزه دعوت می کنند!

متاسفانه مجبورم گاهی اوقات همانند رانندگان ایرانی رانندگی کنم که این موضوع را دوست ندارم. تا حدودی من هم مثل رانندگان ایرانی به علائم و قوانین بی توجه شده ام.

نظر شما درباره غذاهای ایرانی چیست؟

همه غذاهای ایران خوشمزه و لذیذ هستند. شیشلیک، فسنجان و قورمه سبزی، اما قورمه سبزی برای خارجی ها باید خوب معرفی شود.

 نظرتان درباره حذف روادید برای ورود گردشگران به یک کشور چیست؟

این موضوع یکی از مهم ترین روش های توسعه صنعت گردشگری در جهان است، چون بیشتر گردشگران علاقه مند هستند بدون تشریفات و معطلی وارد خاک مقصدشان بشوند، بنابراین حذف روادید برای ورود گردشگران یکی از راهکارهای کارآمد در این خصوص است، اما شرایط سیاسی اصلی ترین عامل تاثیرگذار در این موضوع است.

در حال حاضر گردشگران ایرانی برای ورود به بوسنی نیاز به دریافت ویزا دارند؟

بله، همان طور که می دانید کشور من در حال پیوستن به اتحادیه اروپاست، بنابراین باید بسیاری از قوانین کشور را طبق این برنامه تدوین کنیم که دریافت ویزا هم یکی از آنهاست. البته گردشگران بوسنیایی هم باید برای ورود به ایران روادید دریافت کنند.

هزینه اقامت یک هفته ای گردشگران در سطح معمولی در کشور شما چقدر است؟

در حقیقت بسیار ارزان تر از اتحادیه اروپاست. اگر قصد مقایسه با حال حاضر ایران داشته باشید، بسیار گران تر از ایران است، اما باز هم قابل قبول است. به دلیل مناسب بودن قیمت های گردشگری در کشور من هر سال تعداد زیادی از سراسر جهان مثل اندونزی، مالزی، ژاپن، اتحادیه اروپا و آمریکا وارد خاک بوسنی می شوند. به طور کلی هر سال حدود 10 تا 20 درصد رشد داشته ایم. به طور کلی هزینه اقامت حدود 30 تا 40 درصد از ایران بالاتر است.

از نمایشگاه عکسی که از شما چند ماه پیش در تهران برگزار شد بگویید.

این نمایشگاه با همکاری من و سفیر کشور اندونزی برگزار شد. هر دوی ما علاقه مند هستیم، کمی متفاوت باشیم و مثل بسیاری از سفارتخانه ها صرفا مشغول انجام امور دیپلماتیک نباشیم، به همین دلیل به کار فرهنگی مثل نمایشگاه عکس فکر کردیم. البته عکس هایی که طی سفرهایمان از ایران گرفته بودیم.

قصد هر دوی ما معرفی واقعیت زندگی ایرانیان بود. بدون تردید هر روز صدها خبر یا داستان درباره ایران خواهید شنید یا می خوانید، اما شک نداشته باشید که هزاران هزار را هرگز نخواهید خواند یا نمی بینید. این دلیل اصلی ما برای برگزاری این نمایشگاه بود. هریک از این عکس ها داستان کوتاهی با خود داشتند که شک ندارم خیلی ها بی تفاوت از کنار این داستان ها گذشته اند.

هر دوی ما با استفاده از موقعیت دیپلماتیک خودمان قصد داشتیم به دیگران و البته خود ایرانیان بگوییم با برنامه ریزی و نگرشی منطقی می توان بسیاری از مشکلات را برطرف کرد و صرفا روابط دیپلماتیک حلال مشکلات نیست؛ بلکه فرهنگ اصل کار است.

نان و پنیر و سبزی، سالم ترین خوراک برای باز کردن روزه

غذاهایی که ایرانیان هنگام افطاری می خورند، واقعا سالم و خوشمزه است. نان و پنیر و سبزی سالم ترین خوراک برای باز کردن روزه است. سبک زندگی ایرانیان در این ماه مبارک یکی از کامل ترین و سالم ترین هاست. بعد از این که مقدار کمی غذاهای سبک و البته مغذی مثل نان و پنیر و سبزی و گردو می خورید، بعد مشغول عبادت می شوید و مدتی بعد هم غذای اصلی سرو می شود. این مهم ترین موضوعی بود که من در این ماه مبارک و زندگی ایرانیان با آن آشنا شدم و بیانگر اهمیت خوراک و سلامت بین ایرانیان است

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin