معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور بشردوستانه و هماهنگ کننده امداد اضطرای، مارک لوکاک، به بازدید دو روزه خود از ایران پایان داد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، او در این سفر با مقامات ارشد ایرانی درباره بحران های بشردوستانه منطقه ای و جهانی به بحث و گفت و گو پرداخت و مراتب تسیلت خود را به دلیل زمین لرزه ویرانگیری که 21 آبان ماه کرمانشاه را لرزاند، به دولت و ملت ایران ابراز داشت.

آقای لوکاک گفت اینجانب از تلاش های دولت که جان صدها هزار نفر را نجات داد و رنج های آنان را التیام بخشید، قدردانی می کنم.

وی افزود: طی بازدیدم بر آمادگی سازمان ملل متحد به منظور پشتیبانی از دولت از طریق فراهم ساختن کمک های بشردوستانه در صورت نیاز به رفع هرگونه کمبود در کمک رسانی، تاکید داشتم.

این گفت و گوها مواردی همچون بهبود آمادگی های اضطراری و همکاری های بین المللی در واکنش به بلایا و ارتقای ظرفیت تیم های امداد و نجات و نیز تبادل تخصص و دانش فنی با ایران را در بر می گرفت.

آقای لوکاک از مانور تمرینی آماده سازی فرودگاه ها برای بلایا استقبال کرد که قرار است در پایان ماه جاری میلادی در ایران انجام شود.

گفت و گو های آقای لوکاک با دولت هم چنین بحران های عمده بشردوستانه بین المللی در سوریه، یمن، همین طور وضعیت پناهندگان روهینگایی را شامل می شد.

او از دولت جمهوری اسلامی ایران خواست تا به تسهیل واکنش به بحران، کمک رسانی و محافظت از افراد بحران زده و دسترسی بشردوستانه کمک کند.

 آقای لوکاک با جناب آقای دکتر محمد جواد ظریف، وزیرامورخارجه؛ جناب آقای شجاعی کیاسری معاون وزیر کشور؛ و مقامات ستاد ملی مدیریت بحران، جناب آقای علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و امور خارجه مجلس شورای اسلامی؛ دکتر علی اصغر پیوندی، رئیس جمعیت هلال احمر ایران؛ محمد فرازمند، مدیرکل خاورمیانه و کشورهای عربی وزارت امور خارجه همچنین نمایندگان سازمان ملل و دیپلمات های خارجی مقیم ایران دیدار کرد.

آقای لوکاک برای دیدار با مقامات دولت روسیه و بحث و گفت و گو درباره تحولات بشردوستانه به این کشور سفر کرد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin