پانگ سن، از ایران و چین به عنوان پایه گذار دو تمدن بزرگ و تاثیرگذار یاد کرد که در منطقه و معادلات بین المللی نقش مهمی دارند.

به گزارش آوا دیپلماتیک، پانگ سن، سفیر چین در ایران، طی بازدید از مرکز آموزش زبان فارسی دانشگاه بین المللی امام خمینی قزوین، خواستار تقویت و گسترش روابط تجاری اقتصادی و سیاسی میان دو کشور شد و اظهار کرد: چین همواره از توسعه روابط خود با ایران استقبال می کند.

وی با اشاره به سفر رییس جمهوری ایران به چین گفت که در پاسخ به دعوت مسوولان ایران و به منظور گسترش روابط میان دو کشور، رییس جمهوری چین بزودی به ایران سفر خواهد کرد.

وی همچنین با اشاره به سفرش به قزوین گفت: قزوین از موقعیت ممتازی به لحاظ اقتصادی و گردشگری و فرهنگی برخوردار است و نزدیکی به تهران نیز به اهمیت این استان افزوده است.

وی، آموزش زبان فارسی به دانشجویان خارجی از جمله چینی در دانشگاه بین المللی امام خمینی قزوین را یک اقدام مثبت خواند و در ادامه خواستار تخصیص امکانات و تمدید ویزای تحصیلی دانشجویان چینی شد.

معاون امور بین الملل دانشگاه بین المللی امام خمینی قزوین نیز در ادامه این دیدار گفت: در حال حاضر 108دانشجوی چینی در این دانشگاه تحصیل می کنند..

روح الله بیات با اشاره به استقرار نمایندگی وزارت امور خارجه در استان قزوین، گفت: این نمایندگی راه را برای تمدید ویزای تحصیلی دانشجویان خارجی از جمله چینی تسهیل می کند.

وی ادامه داد: در جهت جذب دانشجویان چینی به ازای هر 9 دانشجوی معرفی شده به دانشگاه، هزینه تحصیل یک نفر به صورت رایگان خواهد بود.

معاون امور بین الملل دانشگاه بین المللی امام خمینی در ادامه آغاز سال نو چینی را به دولت و ملت چین تبریک گفت و اظهار امیدواری کرد، سال جدید سرآغاز ارتقای سطح روابط میان چین و ایران باشد.

سفیر چین در ایران در این بازدیداز نزدیک با نحوه آموزش به دانشجویان خارجی در دانشگاه بین المللی امام خمینی قزوین آشنا شد.

در پایان این دیدار، سفیر چین که همسر و مسئول فرهنگی سفارت چین در ایران او را همراهی می کردند گفت: ما در آستانه آغاز سال چینی هستیم و در چین یک سنت قدیمی است که هر کجای جهان که هستیم به سرزمین مادری خود برمی گردیم. ما از طرف دولت و ملت چین سلام های گرم و صمیمانه خود را تقدیم به دولت و ملت ایران و رییس دانشگاه و اساتید و دانشجویان می کنیم.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin