سفیر جمهوری خلق چین گفت: قرارداد برقی سازی راه آهن تهران- مشهد به مفهوم یک گام رو به جلو در همکاری تهران- پکن و در مسیر احیای جاده کهن ابریشم است.

به گزارش آوا دیپلماتیک، پانگ سن در مراسم مبادله قراردادهای تامین مالی طرح برقی سازی راه آهن تهران- مشهد در باشگاه بانک صنعت و معدن افزود: 2 کشور در کنار قراردادهای مختلف که پارسال امضا کردند، درباره طرح برقی سازی راه آهن تهران- مشهد نیز به توافق رسیدند.

وی یادآوری کرد: ایران و چین در سال های گذشته افزون بر حفظ روابط تجاری و اقتصادی، آن را تداوم بخشیدند و رییسان جمهوری 2 کشور نیز در دیدار سال های 2014 و 2016 که به ترتیب در پکن و تهران صورت گرفت، گسترش همکاری ها را خواستار شدند.

این دیپلمات چینی اضافه کرد: جمهوری اسلامی و چین روابط راهبردی خود را ارتقا می بخشند و رییس جمهوری چین در سفر پارسال خود به تهران بر این امر تاکید داشت.

ارزش قراردادهای تامین مالی طرح برقی سازی راه آهن تهران- مشهد یک میلیارد و 700 میلیون دلار اعلام شده که سهم طرف ایرانی 200 میلیون دلار و بقیه آن سهم اگزیم بانک چین است.

سفیر چین در تهران گفت: انتظار می رود اگزیم بانک چین و طرف ایرانی (بانک صنعت و معدن) با مشارکت جدی در مسیر تحقق موفق این طرح حرکت کنند و همکاری های وزارت امورخارجه 2 کشور در چارچوب امور مالی و تجاری تداوم داشته باشد.

وی اضافه کرد: جمهوری خلق چین مایل است برای توسعه همکاری اقتصادی و مالی، کمک های خود را در اختیار ایران قرار دهد و طرح راه آهن تهران- مشهد را با موفقیت به پایان برساند.

دوره اجرای این طرح 48 ماه پیش بینی شده است و برآورد می شود سالیانه تا 35 میلیون نفر به این ترتیب جابجا شوند.

برقی سازی خط آهن تهران- مشهد با کاهش 50 درصدی زمان سفر, آن را به 6 ساعت می رساند.

اصلاح مسیر، افزایش سرعت، ضریب ایمنی بالا و رعایت ملاحظات زیست محیطی از مزایای اجرای این قرارداد است.

سهم طرف ایرانی در اجرای قرارداد 60 درصد پیش بینی شده است که از توانمندی‌ و امکانات داخلی برای اجرای آن استفاده می شود.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin