سفیر انگلیس در ایران در حساب توئیتر خود نسبت به گزارش پخش شده در اخبار ۲۰:۳۰ که اعلام کرده بود هدف زاغری از سفر به ایران آموزش خبرنگاران بوده است، واکنش نشان داد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، نیکلاس هاپتون سفیر انگلیس در ایران نسبت به گزارش پخش شده در اخبار ۲۰:۳۰ که اعلام کرده بود هدف زاغری از سفر به ایران آموزش خبرنگاران بوده است، واکنش نشان داد.

هاپتون در توئیتر خود نوشت: در گزارش نادرست دیشب برنامه ی “۲۰:۳۰” در شبکه ی ۲ سیما که موفق به درک این نشدند که دولت بریتانیا تصریح کرده است که تنها دلیل حضور «نازنین زاغری- راتکلیف» در ایران مسافرت برای دیدار با خانواده بوده است، و من از این موضوع ناراضی هستم.

در خبر ۲۰:۳۰ گزارشی پخش شد و در آن دلیل سفر زاغری به ایران، را آموزش خبرنگاران ایرانی برای فعالیت علیه نظام جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد. در این گزارش با اشاره به سخنان اخیر «بوریس جانسون» وزیر خارجه انگلستان در مورد زاغری این سخنان را نشانه صحیح نبودن روایت دولت بریتانیا از دلیل سفر وی به تهران دانسته است.

گفتنی است که، «بوریس جانسون»، وزیر خارجه انگلیس چهارشنبه ۱۰ آبان ماه سال جاری و در جریان نشست کمیته امور خارجی پارلمان این کشور درباره این محکوم جرائم امنیتی در ایران گفته بود: وقتی نگاه می کنیم که نازنین زاغری (در ایران) در حال انجام چه کاری بود، آنطور که من می‌ فهمم فقط در حال آموزش روزنامه‌نگاری بوده است.

اظهارات جانسون درباره وی موجب شد تا رسانه های این کشور آن را «اشتباهی جدی» توصیف کرده و خواستار تصحیح آن از سوی جانسون شوند.

جانسون روز دوشنبه ۲۲ آبان سخنان پیشین خود درباره فعالیت «نازنین زاغری» (محکوم امنیتی محبوس در ایران) حین بازداشت وی را پس گرفت و از این بابت مجبور به عذرخواهی شد.

وزیر خارجه انگلیس پس از بازگشت از نشست وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در بروکسل به کشورش با حضور در مجلس عوام انگلیس گفت: زاغری برای گذراندن تعطیلات به ایران سفر کرده بود و هدف سفر او نیز همین بود.

وی ادامه داد: اگر من به صورت غیرعمدی باعث آزردگی خاطر زاغری یا خانواده‌اش شده‌ ام، معذرت‌خواهی می‌کنم.

همچنین وزیر خارجه انگلیس روز یکشنبه با همسر «نازنین زاغری» گفتگویی داشت و سخنگوی دولت انگلیس در این باره اعلام کرد: فکر می کنم وزیر خارجه به صورت شفاف با همسر وی صحبت کرده و اعطای مصونیت سیاسی و تلاش برای آزادی زاغری را یکی از گزینه های مطرح ما اعلام کرده است.

نازنین زاغری راتکلیف، شهروند ایرانی-انگلیسی که به عنوان مدیر پروژه در شرکت رسانه‌های گروهی «تامسون رویترز» فعالیت می‌کرد، فروردین‌ماه سال ۱۳۹۵ در ایران دستگیر شد.

سپاه ثارالله کرمان مدتی بعد در بیانیه‌ای در این خصوص اعلام کرد: طی اقدامات اطلاعاتی گسترده در فضای مجازی و حقیقی یکی از سرشبکه های اصلی وابسته به بیگانگان که ماموریت های مختلفی در راستای تحقق اهداف شوم دشمنان نظام انجام داده بود، شناسایی و دستگیر شد.

پرونده زاغری سپس مورد بررسی قرار گرفت و وی در دادگاه انقلاب به ۵ سال حبس محکوم شده است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin