وزیر خارجه بریتانیا، در سخنانی در مجلس عوام این کشور تصمیم خود به بازگشایی سفارت این کشور در تهران را اعلام داشت.به گزارش آوا دیپلماتیک، ویلیام هیگ، وزیر خارجه بریتانیا در سخنانی در مجلس عوام این کشور گفت که روز شنبه در گفتگوی تلفنی با محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، پیشرفت در بهبود روابط دو کشور و “علاقه مشترک به ادامه حرکت به سوی برقراری روابط دوجانبه” را بررسی کرده است.

ویلیام هیگ در سخنان خود در مجلس عوام یادآور شد که در ماه نوامبر سال گذشته میلادی، یک “کاردار غیرمقیم” برای ایران منصوب کرد و افزود که “در آن زمان گفتم که تصمیم ما به پایان دادن به ترتیبات مربوط به حفاظت رسمی از منافع دو کشور نشانه افزایش اطمینان به امکان رسیدگی مستقیم به روابط با ایران به جای ارتباط غیرمستقیم به واسطه سفارتخانه‌های سوئد و عمان است.”

اشاره آقای هیگ به مسئولیت حفاظت از منافع ایران در بریتانیا از سوی سفارت عمان در لندن و مسئولیت حفاظت از منافع بریتانیا در ایران توسط سفارت سوئد در تهران است که مدتی پس از تعطیلی سفارتخانه های ایران و بریتانیا به اجرا درآمد.

وزیر خارجه بریتانیا گفت که طی چهار ماه گذشته، ارتباط بین دو دولت گسترش یافته و شماری از مقامات بریتانیایی و ایرانی به پایتخت‌های یکدیگر سفر کرده‌اند و افزود که این سفرها “به ما امکان داد تا یک رشته اقدامات را جهت بهبود عملکرد سفارتخانه‌های خود به اجرا بگذاریم.

آقای هیگ در گزارش خود به مجلس عوام گفت که “دو موضوع مهم در بررسی بازگشایی سفارتخانه بریتانیا در تهران وجود داشته است.

اول کسب اطمینان در مورد امنیت کارمندان سفارت و دوم، برخورداری آنان از شرایط مناسب برای فعالیت عادی بدون مواجهه با موانع و مشکلات.

وی افزود که در هر حال، “هرگز تردیدی در این مورد وجود نداشته است که در صورت تحقق شرایط لازم، باید در تهران سفارتخانه داشته باشیم.”

ویلیام هیگ گفت که ایران کشوری مهم در یک منطقه متلاطم است و داشتن سفارتخانه در سراسر جهان، حتی در شرایط دشوار، ستون اصلی نگرش دیپلماتیک بریتانیا در سطح جهانی است.

وزیر خارجه بریتانیا با اشاره به گفتگوی تلفنی خود با محمدجواد ظریف در روز شنبه گفت که در این مکالمه نتیجه گرفت که “شرایط برای بازگشایی سفارتمان در تهران مناسب است ولی یک رشته ملاحظات اجرایی وجود دارد که باید اول حل و فصل شود، و به محض حل و فصل این ملاحظات، در نظر داریم سفارتخانه را نخست با معدودی کارمند بازگشایی کنیم.”

وی تاکید کرد که در آغاز کار، سفارتخانه تنها قادر به ارائه خدمات محدودی به مراجعان است و فعلا لازم است متقاضیان ایرانی دریافت روادید سفر به بریتانیا همچنان به مراکز دیپلماتیک این کشور در ابوظبی یا استانبول مراجعه کنند.

آقای هیگ در عین حال گفت که “ایجاد زمینه گسترش ارتباط بین دو ملت الویت مهمی برای ما محسوب می‌شود و امیدوارم با افزایش تعداد کارکنان و گسترش ظرفیت کاری سفارتخانه در ماههای آینده، در این زمینه پیشرفت‌هایی به دست آید.”

هنوز منابع رسمی ایران نسبت به اظهارات وزیر خارجه بریتانیا واکنشی نشان نداده‌اند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin