مدیر عامل اراضی عباس آباد گفت: سرور بختی رییس موسسه فرهنگی اکو امروز ضمن بازدید از منطقه فرهنگی و گردشگری عباس آباد بر همکاری مشترک با این منطقه با محوریت بوستان اکو تاکید کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، سید محمد حسین حجازی در نشست با رییس موسسه فرهنگی اکو با اشاره به ظرفیت بوستان اکو به عنوان بخشی از این اراضی در حوزه گردشگری گفت: به منظور بهره برداری جدی از این بوستان از طریق کشورهای عضو، مکاتباتی انجام شده که امیدواریم با همکاری موسسه فرهنگی اکو این بوستان به اهداف تعریف شده خود برسد، تا شهروندان و گردشگران با مفاخر، مشاهیر و آیین و سنن کشورهای عضو اکو در قالب فعالیت در این بوستان بیشتر آشنا شوند.

وی افزود: با زیرساخت های طراحی شده توسط شرکت نوسازی عباس آباد در بوستان اکو، برای برگزاری هفته های فرهنگی، بهره برداری دایمی در اراضی، نمایشگاه های فرهنگی، هنری و گردشگری با کشورهای عضو و موسسه اکو اعلام آمادگی می کنیم.

سرور بختی رییس موسسه فرهنگی اکو هم با ابراز خرسندی از ابتکار عمل اراضی عباس آباد برای فعال کردن بوستان اکو اظهار داشت: با مشارکت کشور های عضو، بوستان اکو می تواند یکی از جاذبه های بین المللی شهر تهران شده و در نزدیک کردن و مفاهمه فرهنگی کشورها نقشی پررنگ داشته باشد.

وی ادامه داد: تلاش می کنیم نمادهایی مانند سردیس مشاهیر و مفاخر کشورهای عضو به همراه جاذبه های گردشگری و معرفی آداب و رسوم آنها در فضای مختص هر کشور برای شناخت و بازدید شهروندان و گردشگران ارایه شود.

در پایان این جلسه بر تشکیل کمیته مشترک برای بررسی موضوعات پیشرو به منظور تنظیم سند مشترک تفاهم تاکید شد.

سازمان همکاری اقتصادی (اکو)، یک سازمان اقتصادی منطقه‌ای است و کشورهای ایران، پاکستان و ترکیه در سال ۱۹۶۴ میلادی نخستین بار این سازمان را پایه‌ریزی کردند.

پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، کشورهای افغانستان، جمهوری آذربایجان، قزاقستان، ترکمنستان، قرقیزستان، ازبکستان و تاجیکستان به اکو پیوستند و این سازمان هم‌اکنون با ۱۰ عضو، حدود ۳۳۰ میلیون جمعیت را شامل می شود.

طبق اساسنامه این سازمان، اکو برای بهبود شرایط توسعه اقتصادی پایدار کشورهای عضو تلاش می‌کند و برای حذف تدریجی موانع تجاری در این منطقه فعالیت دارد.

تهیه برنامه مشترک برای توسعه منابع انسانی در این ۱۰ کشور از دیگر اهداف اکو اعلام شده است.

زبان رسمی اکو، انگلیسی است و مقر اصلی آن، شهر تهران است.

مؤسسه فرهنگی اکو نیز نهاد فرهنگی سازمان همکاری‌های اقتصادی (اکو) است که در سال ۱۳۷۴ تأسیس شده‌ و مرکز آن در ایران و شهر تهران است.

وظیفه این موسسه، گسترش همکاری و تبادل های فرهنگی میان کشورهای عضو اکو است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin