نشست مشترک توسعه همکاری‌های حوزه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای ایران و چین با حضور علی اوسط هاشمی، معاون وزیر تعاون و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای و سفیر خلق چین برگزار شد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، علی اوسط هاشمی، معاون وزیرتعاون و رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور، در نشست با چانگ هوا، سفیر جمهوری خلق چین گفت: رابطه ایران و چین قدمت تاریخی دارد و در بین مردمان دو کشور آثار و نشانه‌های این پیوند را به خوبی می‌بینیم.

وی افزود سند اخیر همکاری دو کشور که هدف گذاری ۲۵ساله را در نظر گرفته است که نشانگر ارتباط هدفمند، پایدار و همه جانبه است و می‌تواند برای دو کشور فرصت ارزشمندی باشد.

هاشمی همچنین گفت: چین امروز جزو کشورهای پیشرو است، که توانسته است با کثرت جمعیت حرف‌های نو و ارزشمندی برای طرح در افکار جهانی داشته باشد.

وی ادامه داد: مبادله تجارب و هم افزایی داشته‌های دو کشور می‌تواند در این مسیر به دو طرف بسیار کمک کند و راه را برای دستیابی به اهداف بزرگی که در چارچوب اسناد بین دو کشور ترسیم شده است تسهیل کند.

رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای گفت: خوشحال می‌شویم که این نوع روابط، خود را در زمینه‌های آموزش و توانمندسازی جامعه برجسته‌تر نشان دهد، تا آثار آن فراگیر و در لایه‌های مختلف جامعه خودنمایی کند زیرا امروز آموزش فنی و حرفه‌ای و دستیابی به مهارت و نائل شدن به جامعه توانمند، آمال و آرزوی مردمان هر کشوری است.

معاون وزیر تعاون، کار ورفاه اجتماعی گفت: ما در جستجوی تحکیم روابطی هستیم که آثار زیبای آن بر مردمان به گونه‌ای بنشیند که برای توسعه ارتباطات دو جانبه، اشتیاق و اقبال مردمی پشتوانه دولت‌ها قرار گیرد.

وی افزود: از جمله آثار روابط دوجانبه که بُعد مردمی خواهد داشت توجه به حوزه مهارت، آموزش وتوانمندسازی است که می‌تواند هویت ‌زا و موقعیت دهنده باشد و اشتغال فراگیر را نوید دهد.

وی افزود: در این راستا سعی کرده‌ایم که با بخش‌های غیردولتی در رابطه با مهارت آموزی ارتباط برقرار کنیم و با این هدف با انجمن دوستی ایران و چین جلساتی داشته‌ایم تا بتوانیم بخش‌های مردمی در حوزه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای را پشتوانه اهداف دو دولت قرار دهیم.

در راستای یاداداشت تفاهم دو کشور ایران و چین که در سال ۱۳۹۱ بین وزارت تعاون، کار ورفاه اجتماعی ایران و وزارت منابع انسانی و تامین اجتماعی چین منعقد شده است آماده‌ایم با ایجاد کارگروهی مشترک در بخش آموزش فنی و حرفه‌ای جریان متفاوتی ایجاد کنیم.

هاشمی گفت: کشور چین تجارب خوبی در خصوص کسب مهارت و توزیع مهارت در لایه‌های مختلف جامعه خود داشته است، از مشاغل خانگی تا کارخانه و به نوعی مهارت از خانه تا کارخانه و از خانه تا بازار یک رویکرد ارزشمند بوده که در این راستا چین توفیقات ارزشمندی به دست آورده است و مایل به تبادل تجارب بین دو کشور هستیم.

وی گفت: مسئولیت آموزش‌های مهارتی در کشور ایران برعهده سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای است که تدوین استاندارد، آموزش و ارتقای مهارت در صلاحیت این سازمان است.

هاشمی با اشاره به مسابقات آتی جهانی مهارت که در شانگهای چین برگزار خواهد شد گفت: ایران از سال ۱۹۷۵ تجربه حضور در مسابقات جهانی مهارت را دارد و از این طریق آماده تبادل تجربیات بین دو کشور هستیم و آماده‌ایم در مسابقات حوزه نفت و گاز که سال آینده در کشور چین برگزار می‌شود، با توجه به تجارب خوب ایران در این حوزه مشارکت و همکاری کنیم.

وی همچنین از آمادگی سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور برای همکاری در زمینه تدوین استانداردهای مهارتی خبر داد و گفت: در این زمینه نیز می‌توانیم همکاری‌های خوبی داشته باشیم.

در ادامه چانگ هوا، سفیر جمهوری خلق چین با اشاره به رابطه عمیق پنجاه‌ساله بین ایران و چین گفت: دو کشور ارتباط خوبی با هم دارند و همواره در مسیر توسعه از یکدیگر حمایت داشته‌اند و همکاری دو کشور از زمان همه گیری کوید۱۹ بیشتر شده است.

وی گفت: همکاری در زمینه منابع انسانی بخش مهمی از روابط دو جانبه است و در سال ۲۰۱۶ دو کشور در این زمینه با هم گفتگوهایی داشته‌اند و در این راستا یاداشت تفاهمی امضا شده است.

وی افزود: بعد از امضای تفاهم مذکور، همکاری دو کشور در زمینه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای افزایش پیدا کرده است و کارمندان بخش دولتی، مسئولین شرکت‌ها و مهندسان ایرانی با سفر به چین از آموزش‌های مهارتی برخوردار شده اند.

چانگ هوا با اشاره به برگزاری پروژه آموزشی مهندسان که در چارچوب سازمان همکاری شانگهای برگزار می‌شود گفت: آمادگی داریم از مهندسان ایرانی در حوزه هوش مصنوعی برای مشارکت و همکاری در این پروژه استفاده کنیم.

وی در ادامه برای توسعه همکاری‌های مشترک در حوزه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای اظهار امیدواری کرد.

در پایان این نشست طرفین نمونه‌ای از صنایع دستی کشور خود را به رسم یاد بود به یکدیگر اهدا کردند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin