هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل متحد در تهران گفت: لازم است به نیازهای اجتماعی و روانی مردم آسیب دیده پرداخته شود و کودکان این مناطق به مدارس برگردند و بهداشت زنان و دختران به وضعیت قبل بازگردد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، اوگوچی دنیلز، در نشست گزارش بازدید دفاتر سازمان ملل در مناطق سیل زده که در تالار پیامبر اعظم(ص) برگزار شد، ضمن ابراز همدردی و همبستگی سازمان ملل با سیل زدگان گفت: تیمی متشکل از سازمان های میان دولتی و سازمان ملل از استان های لرستان، گلستان و ایلام بازدید کردند و به دلیل همکاری با این تیم از دولت ایران قدردانی می کنم.

وی افزود: تیم سازمان ملل به میزبانی سفیر بلژیک در ایران جلساتی با اعضای جامعه ملل داشتند که فرصتی برای سازمان ملل برای ارزیابی سیل و میزان خسارت ها بود.

دانیلز خاطرنشان کرد: کاهش آسیب های این بحران جزو اولویت های سازمان ملل است، خوشحال هستم بسته ای که شامل پاسخ سازمان ملل است ارائه دهم، این بخش کوچکی از برنامه اقدامات است.

وی با بیان اینکه ایران جزو کشورهای حادثه خیز جهان است، اظهار داشت: در حال مرور بودجه و برنامه هستیم بنیاد این همکاری تبادل اطلاعات است.

هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل متحد در تهران بیان کرد: 1.4 میلیون دلار از طریق نهادهای سازمان ملل به این موضوع اختصاص یافت و 1.4میلیون دلار توسط صندوق مرکزی مقابله با بحران و 600 هزار دلار برای پر کردن اقلام مورد نیاز اختصاص یافته است.

دانیلز یادآور شد: برنامه پاسخ ما 6 قسمت چون بهداشت، مسکن، بازسازی و آموزش و پرورش و… دارد بسیار مهم است که به نیازهای اجتماعی و روانی مردم آسیب دیده بپردازیم و کودکان به مدرسه برگردند و بهداشت زنان و دختران به وضعیت قبل برگردد که نیاز به برنامه بلندمدت دارد.

اسماعیل نجار رییس ستاد بحران کشور نیز در ادامه این نشست با ارائه گزارش بازدید دفاتر سازمان ملل در مناطق سیل زده درباره شمار جانباختگان سیلاب اخیر در کشور گفت: در کل این سیلاب 76 جان باخته داشت، 21 تن مربوط به شیراز، 6 نفر در اثر واژگونی قایق در گاومیشان استان گلستان، حدود 10 تا 15 تن در اثر صاعقه و چند نفر دیگر نیز به دلیل ریزش کوه فوت کردند و تعداد کمی در اثر وقوع سیل جان خود را از دست دادند.

وی با سپاسگزاری از اظهار همدردی کشورها و همچنین ارائه کمک های نقدی و غیر نقدی خود به سیل زدگان بدون توجه به بداخلاقی آمریکا، ادامه داد: به دلیل بالا بودن سطح آب و لایروبی نکردن رودهایی که به دریا می ریزد بخشی از شهرستان آق قلا و گاومیشان زیر آب رفت و تمام هم و غم ما این بود که مردم آسیب نبینند.

رییس ستاد بحران کشور با اینکه ماندگاری آب در شهر آق قلا بسیار بالا بود، افزود: به رغم اقداماتی که انجام شده این شهر دچار آب گرفتگی شد.

نجار اظهار داشت: در سامانه بارشی که روز ششم فروردین ماه 98 وارد کشور شد 24 استان ایران درگیر بارش شدند و در این میان استان لرستان دچار خسارات سنگینی شد به طوریکه «از آسمان سیل می آمد».

جانشین قرارگاه بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده یادآور شد: برخی صاحب نظران بازگشت این سیل را میان 200 تا 500 عنوان کرده اند، سازمان هواشناسی در این اتفاق هشدارها و اطلاعیه هایی را به شکل ملی، استانی و محلی داده است.

نشست گزارش بازدید دفاتر سازمان ملل در مناطق سیل زده در سالن پیامبر اعظم وزارت کشور برگزار شد.

در این نشست نخست اسماعیل نجار رییس ستاد بحران کشور سخنرانی کرد و در ادامه اوگو چی دانیلز هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل متحد در تهران نیز درباره اقدامات این سازمان و جامعه جهانی سخنانی ایراد کرد.

در ادامه این نشست، از بازدید میدانی تیم سازمان ملل به استان های سیل زده لرستان، گلستان و ایلام فیلمی پخش شد و همچنین با ورود عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور و سخنرانی وی، این برنامه به پایان رسید.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin