رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس طی دیدار با سفیر ترکیه در ایران کودتا علیه دولت قانونی اردوغان را محکوم کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در دیدار رضا هاکان تکین، سفیر ترکیه در تهران با بیان این مطلب، افزود: اینکه دولت ترکیه با سرعت و با تکیه بر حمایت مردم کودتا را ناکام گذاشت جای خرسندی و خوشحالی دارد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: کودتای ناکام در ترکیه گرچه تجربه تلخی بود، ولی در تصمیم گیری های آینده کشور ترکیه قطعا موثرخواهد بود و می توان از آن درس های بزرگی گرفت.

وی افزود: در دوره پس از کودتا و برگشت آرامش به ترکیه، فضای مناسبی پیش روی ترکیه و ایران قرار دارد تا با تبادل هیات های بلندمرتبه سیاسی و پارلمانی همکاری های دوستانه خود را تقویت کنند.

بروجردی با اشاره به مشکلات امنیتی و تحرکات گروه های تروریستی در منطقه گفت: کشورهای منطقه علاوه بر توجه به امنیت داخلی، باید با همکاری یکدیگر راهی برای حل مشکلات امنیتی خارجی بیندیشند.

وی افزود: اکنون گروه های تروریستی تبدیل به معضل بزرگی برای همه کشورهای منطقه و جهان شده اند و مبارزه با این معضل همکاری کشورهای تاثیرگذار منطقه از جمله سوریه، ایران و ترکیه را می طلبد.

رضا هاکان تکین، سفیر ترکیه نیز در این دیدار ضمن تشکر و قدردانی از جمهوری اسلامی ایران به خاطر محکومیت کودتا در ساعات اولیه وقوع آن گفت: ایران همیشه از دوستان ترکیه محسوب می شود و کودتای ناکام اخیر، موجب تقویت و تعمیق این دوستی شد.

وی افزود: مواضع ایران در حمایت از دولت منتخب ترکیه در حافظه تاریخی ملت ثبت شده و هرگز فراموش نخواهد شد.

سفیر ترکیه در تهران در ادامه این دیدار گفت: ترکیه از ارتقاء سطح همکاری های دوجانبه ایران استقبال می کند و در همین راستا یکی از ماموریت های کنونی سفارت ترکیه در تهران تسهیل ملاقات های مسئولان سیاسی و پارلمانی دو کشور است.

هاکان تکین در پایان این دیدار گفت: ترکیه معتقد است همکاری با ایران و روسیه برای حل مشکلات منطقه ای می تواند گام موثری در بازگرداندن و تثبیت امنیت به منطقه باشد.

سفیر ترکیه در تهران افزود: سه کشور روسیه، ترکیه و ایران به دنبال هدف واحدی که همان برقراری امنیت در منطقه است هستند ولی اختلاف نظرهایی میان آن ها در روش های رسیدن به این هدف وجود دارد که امیدواریم با گفت وگو و تبادل نظر سران سه کشور این اختلاف نظرها نیز از میان برود.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin