سفیر ترکیه در ایران از اراده کشورش جهت گسترش تبادلات تجاری و بازرگانی در زمینه‌های مختلف در استان زنجان خبر داد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، رضا هاکان‌تکین، سفیر ترکیه در ایران در نشست با فعالان اقتصادی استان زنجان ضمن تشکر از مهمان‌نوازی مردم استان اظهار داشت: ابراز علاقه و مهمان نوازی مردم استان زنجان سبب خوشحالی من شد اما تعجب نکردم چرا که تمام ملت ایران مهمان‌پذیران خوبی هستند.

وی با اشاره به اشتراکات فراوان دینی، فرهنگی و تاریخی دو کشور ایران و ترکیه تصریح کرد: دولت ترکیه آماده گسترش همکاری‌های تجاری همه جانبه با ایران است.

سفیر ترکیه در ایران با ابراز تمایل به توسعه روابط تجاری و بازرگانی با استان زنجان افزود: امیدوارم سفر من به زنجان پنجرهای پیشرفت در تعاملات را باز کند و این را با صراحت عنوان می کنم که برای افزایش همکاری‌های دو جانبه تمام تلاش خود را به کار می‌گیرم.

وی با اشاره به تحریم‌های وضع شده علیه ایران از سوی غرب خاطرنشان کرد: متاسفانه تحریم‌های اعمال شده علیه ایران سبب شد تا روابط ترکیه با جمهوری اسلامی به معنای واقعی توسعه نیابد.

تکین ضمن ابراز خرسندی از بسته شدن پرونده هسته‌ای و حصول توافق در این زمینه بین ایران و کشورهای 1+5 عنوان کرد: این توافق سبب خوشحالی ما شد و ترکیه از همان ابتدا با حل مسالمت آمیز این موضوع موافق بود.

وی ابراز کرد: با برداشته شدن تحریم‌های وضع شده تمامی موانع برداشته می شود و ما می‌توانیم به طور آزادانه با ایران روابط خود را در تمام زمینه‌ها گسترش دهیم.

سفیر ترکیه در ایران با اشاره به فعالیت یک شرکت مهم ترکیه‌ای در زنجان گفت: ترکیه خواهان گسترش شرکت‌های تجاری و بازرگانی در زمینه‌های مختلف در استان زنجان است.

وی با بیان اینکه من در حال حاضر سفیر ترکیه در ایران و سرکنسول ترکیه در تبریز هستم، تصریح کرد: ما آماده هستیم تا از این دو طریق با تجار و بازرگانان استان زنجان در ارتباط باشیم.

تکین ابراز کرد: به منظور گسترش روابط تجاری با زنجان لیست سرمایه گذاران ترکیه‌ای که در اختیار آژانس سرمایه گذاری این کشور است، در اختیار مسئولان ذیربط استان قرار می‌گیرد.

وی خاطرنشان کرد: موضوع مربوط به بازگشایی خط پرواز ترکیه – زنجان به منظور افزایش مراودات تجاری با استان زنجان در حضور مسئولان ذیربط کشور ترکیه مطرح می‌شود.

سفیر ترکیه در ایران با اشاره به دایر بودن 63 پرواز ترکیه – ایران به صورت هفتگی از طریق خطوط هوایی این کشور عنوان کرد: امیدواریم شرکت هدف تعداد پروازهای خود را به 100 مورد پرواز افزایش دهد.

وی بر لزوم برطرف شدن مشکلات تجار و بازرگانان زنجانی فعال در ترکیه و بلعکس تاکید کرد و افزود: مشکلات مربوط به اقامت کار در ترکیه و مسائل مربوط به حمل و نقل جاده‌ای، اخذ مالیات مضاعف و سایر مسائل گمرکی بین دو کشور باید برطرف شود.

تکین از تجار و بازرگانان زنجانی خواست تا مشکلات و سایر مباحث خود را با رایزنان فرهنگی کشور ترکیه در ایران در میان بگذراند.

وی در پاسخ به پیشنهادی مبنی بر ایجاد شهرک تخصصی ترک در استان زنجان تصریح کرد: این یک ایده جالبی است و من به طور قطع پیشنهاد مطرح شده را در حضور مسئولان ذیربط کشورم عنوان می‌کنم البته برای ایجاد این شهرک نیاز هست تا هیئتی برای ارزیابی تمامی جوانب وارد استان زنجان شوند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin