وزارت خارجه انگلستان اعلام کرد، «نیکلاس هاپتون» سفیر سابق این کشور در یمن و قطر به عنوان کاردار در تهران مشغول به فعالیت می‌شود.

به گزارش آوادیپلماتیک، وزارت خارجه انگلستان با صدور بیانیه‌‌ای اعلام کرد «نیکلاس هاپتون» به عنوان کاردار جدید این کشور در تهران منصوب شده است.

هاپتون جایگزین «آجای شارما» می‌شود که از دو ماه قبل به عنوان سفیر لندن در قطر انتخاب شد و تهران را به مقصد دوحه ترک کرد. هاپتون از سال 2013 تا 2015 سفیر انگلیس در قطر بود و پیش از آن هم به عنوان سفیر انگلیس در یمن فعالیت می‌کرد.

آقای هاپتون از سال 1989 به وزارت خارجه انگلیس پیوسته است. هاپتون مدتی نیز در دفتر نخست وزیری انگلیس در امور امنیت ملی مشغول به فعالیت بوده است.

هاپتون در آستانه عزیمت به تهران گفت: از این‌که به عنوان کاردار در ایران مشغول به فعالیت می‌شوم، خوشحال هستم. امیدوارم برای دو کشور ایران و انگلیس این امکان فراهم شود که روابط به سطح سفرا ارتقا یابد و من از این مسئله خرسند خواهم شد. این لحظه‌ای مهم در روابط بین ایران و انگلیس است و ما امیدواریم به دنبال بازگشایی سفارتخانه‌ها ارتقا مثبت این روابط را تداوم بخشیم. من بی‌صبرانه در پی مشارکت دو کشور در شکل گیری دور جدیدی از همکاری‌ها هستم.

نیکلاس هاپتون قرار است از 31 دسامبر 2015 برابر با 10 دی ماه 94 فعالیت خود را آغاز کند.

در مدتی که آجای شارما تهران را ترک کرده و در قطر مستقر شده بود، «بن فندر» به عنوان کاردار موقت انگلیس در تهران فعالیت می‌کرد.

از زمان روی کار آمدن دولت جدید در ایران، تهران و لندن در راستای بهبود روابط دیپلماتیک که از سال 2011 قطع شده بود، حرکت کرده‌اند. روابط دو کشور تابستان امسال با سفر فیلیپ هاموند وزیر خارجه انگلیس به تهران و بازگشایی سفارت این کشور، به سطح کاردار مستقر ارتقا یافت.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin