سفیر ترکمنستان در ایران با اشاره به روابط صمیمانه دو کشور، بر نقش مختوم‌قلی در توسعه روابط دوستانه دو کشور تاکید کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، آئین نکوداشت دویست و هشتاد و دومین سالگرد تولد شاعر و عارف شهیرترکمن مختوم‌قلی فراغی روزجمعه با حضورجمعی از مقامات و مسوولان کشوری، مهمانان خارجی و علاقه مندان این شاعر نامی درجوار آرامگاهش در روستای آق تقه شهرستان مراوه تپه در شرقی ترین نقطه استان گلستان برگزار شد.

در این آئین احمد قربان اف سفیر ترکمنستان در ایران اظهارداشت: توسعه مشترکات فرهنگی زمینه ساز توسعه روابط دو کشور در عرصه های مختلف است.

وی همچنین سطح روابط دو کشور همسایه (ایران و ترکمنستان) در بخش های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی را مثبت ارزیابی کرد.

نماینده ولی فقیه در استان گلستان نیز طی سخنانی با اشاره به ویژگی های زندگی و آثار این شاعر نامی ترکمن، اظهار کرد: مختومقلی به عنوان شاعری مسلمان و مردمی، عاشق بندگان خدا بوده و از جایگاه ویژه ای در بین مردم برخوردار بود.

آیت الله سیدکاظم نورمفیدی همچنین با یادآوری جایگاه و آثار مختومقلی در وحدت و همدلی بین مردم، اضافه کرد: اشعار مختومقلی برگرفته از آموزه های اسلامی است که با آثارش مردم زمان خود را به وحدت و همدلی دعوت می کرد.

در ادامه این آئین پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به مناسبت سالگرد ولادت مختومقلی فراغی توسط مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گلستان قرائت شد.

استاندار گلستان نیز در سخنانی تصریح کرد: مختومقلی فراغی قبل از اینکه به عنوان شاعر شناخته شود، قاری قرآن بود و در این امر از مهارت و تسلط ویژه ای برخوردار بود.

حسن صادقلو افزود: برخی از محققان و مختومقلی شناسان در بیان توانمندی هایش، وی را فردوسی ترکمن ها معرفی می کنند اما من باتوجه به شناختی که از این شاعر دارم، او را با مولوی مقایسه کرده و مولوی ترکمن ها می دانم.

وی به ویژگی های کیفی اشعار مختومقلی فراغی نیز اشاره کرد و یادآور شد: اشعار این شاعر فرهیخته فرق اساسی با آثار دیگر شاعران زمان خود داشت و اشعارش مملو از آموزه های اسلامی و حکمت بود.

استاندارگلستان همچنین اضافه کرد: مختومقلی می گفت که اگر زبان شعری من زبان مردم نباشد، آن زبان متعلق به من نیست.

در این مراسم پس ازقرائت فاتحه به روح مختومقلی فراغی و پدرش دولت محمد آزادی و گلباران مزار آنان، از کتاب دانشنامه و تابلوی برجسته مختومقلی فراغی رونمایی شد.

مختومقلی فراغی شاعر شهیر ایرانی در سال 1112 هجری شمسی در روستای حاجی قوشان در شمال شرق گنبدکاووس به دنیا آمد.

پدرش دولت محمد آزادی از شاعران سرشناس ترکمن و گوگلان و مادرش ارازگل از طایفه گوکلان، تیره گرکز بودند.

مختومقلی در سال 1169 هجری شمسی در کنار چشمهٔ اباساری در دامنهٔ کوه سونگی داغ درگذشت و او را در روستای آق تقه در 40 کیلومتری غرب مراوه تپه شمال شرق استان گلستان و در جوار آرامگاه پدرش به خاک سپردند.

شهرستان مراوه تپه با 60هزار نفر جمعیت در منتهی الیه شرق استان گلستان قرار داد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin