سفیر کشور پرتغال از افزایش رفت و آمدهای اقتصادی و فرهنگی و امضای تفاهم نامه همکاری بین کشور پرتغال و شهر قزوین خبر داد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، ماریو داماش نونس در نشست مشترک با شهردار و مدیران شهری که ظهر شنبه با حضور هیئت پرتغالی، مدیران شهری و رئیس دانشگاه آزاد قزوین در شهرداری قزوین برگزار شد، خاطرنشان کرد: بسیار خوشحالیم که در شهر قزوین مهمان مجموعه شهری هستم و متاسف هستیم که چرا پیش تر به این شهر نیامده ایم که مشغله های کاری متعددی در سفارت پرتغال در تهران وجود دارد مانع از تحقق زودتر این سفر به قزوین شد.

وی با اشاره به سابقه دیرین روابط میان ایران و پرتغال اظهارداشت: سابقه روابط ایران و پرتغال به بیش از ۴۰۰ سال می رسد و در این بین امیدواریم که بتوانیم این رابطه را مجددا احیا کنیم.

سفیر کشور پرتغال در ایران گفت: در سال ۲۰۱۴ در زمینه روابط فیمابین موفقیت های بسیاری حاصل شد و گفتگوهای بسیار عالی در حیطه های گوناگون صورت گرفت که در این راستا می توان از ظرفیت بحش خصوصی نیز در ارتقای سطح روابط میان دو کشور استفاده کردبر همین اساس بسیار خوشحالیم که بخش خصوصی کشور پرتغال از قزوین دیدن کرده است.

داماش نونس تصریح کرد: تفاهم نامه های فرهنگی و حوزه های متعدد با وزارت بازرگانی ایران و دانشگاه تهران منعقد شده است که با توجه به عضویت پرتغال در اتحادیه اروپا موانعی بر سر راه این همکاری ها وجود دارد اما مصمم هستیم که همه این موانع را مرتفع کنیم.

وی ادامه داد: تلاش می کنیم تا هیئت بازرگانی که در ماههای آینده از کشور پرتغال وارد ایران می شود را به شهر قزوین نیز دعوت کنیم تا با قابلیت های فراوان این شهر در حوزه های صنعتی، کشاورزی، گردشگری و مدیریت شهر آشنا شوند.

سفیر کشور پرتغال در ایران با اشاره به برگزاری اجلاس جهانی راه ابریشم در شهر قزوین گفت: از میزبانی شهر قزوین در اجلاس جهانی شهرهای راه ابریشم خرسندیم و حمایت لازم را در سازمان یونسکو در برگزاری موفقی این اجلاس انجام می دهیم.

نونس با اشاره به پیشنهاد شهردار قزوین مبنی بر تشکیل جلسه ای مشترک میان کشورهای اتریش، ایتالیا، پرتغال و ایران برای حمایت از برگزاری اجلاس جهانی راه ابریشم یادآورشد: با تشکیل این جلسه پیشنهاد و طرح های قابل اجرا را برای ارائه به یونسکو آماده خواهیم کرد تا با میزبانی قزوین موافقت شود.

وی گفت: هر یک از ما تنها یک فرد نیستیم بلکه نماینده یک فرهنگ و تمدن هستیم بنابراین باید از این فرصت استفاده کنیم تا سطح روابط میان دو کشور را به حداکثر برسانیم.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin