مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد با همکاری کانون وکلای دادگستری البرز کارگاه آموزشی بازیابی اطلاعات و اسناد ملل متحد برگزار کرد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، این کارگاه با شرکت 21 نفر از اعضای هیات مدیره و دیگر وکلای محترم عضو کانون دادگستری البرز برگزار شد. این برنامه جزو مجموعه کارگاه هایی است که مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در نظر دارد برای متخصصان حقوق سراسر کشور برگزار نماید. نخستین کارگاه از این مجموعه برای اعضای کانون وکلای دادگستری اصفهان برگزار شد.

برگزاری کارگاه به عهده خانم نازنین قائم مقامی، کتابدار مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد بود. ایشان با مراجعه به وب سایت ملل متحد به این نکته اشاره داشت که ارتقای حاکمیت قانون در سطح محلی و بین المللی در مرکز ثقل وظایف سازمان ملل متحد قرار دارد و در ادامه  به ایراد توضیحاتی در مورد برخی وقایع اساسی درباره ملل متحد و هفتادمین سالگرد تاسیس ملل متحد و این نکته مهم پرداخت که ایران از بنیان گذاران این سارمان بین المللی است.

چگونگی بازیابی و جستجوی اطلاعات ملل متحد در وب سایت های مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد و سازمان ملل متحد توضیح داده شد. بر ارکان اصلی ملل متحد به ویژه دیوان بین المللی دادگستری تاکید گردید و ویدیویی مرتبط با معرفی دیوان در طول جلسه به نمایش در آمد. برخی پایگاه های اطلاعاتی از جمله UNBISNET و UNODS نیز معرفی شد.

 کتابخانه دیداری شنیداری سازمان ملل در زمینه حقوق بین الملل، از بخش های حقوقی بود که مرور گردید.

در بخش کمیساریای عالی حقوق بشر ملل متحد به موضوع استقلال قضات و وکلا اشاره شد و پاره ای از انتشارات کمیساریا از جمله کتابی در زمینه حقوق بشر برای قضات، دادستان ها و و وکلای دادگستری معرفی شد که با همکاری کانون وکلای بین المللی منتشر شده است.

طی برگزاری کارگاه اموزشی، خانم ماریا دوتسنکو، کارشناس اطلاعات همگانی مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در جلسه حضور یافت و به شرکت کنندگان خوشامد گفت. ایشان به نکاتی درباره فعالیت های گوناگون مرکز و تلاش های آن در آگاهی رسانی به عموم نسبت به هفتادمین سالگرد تاسیس ملل متحد اشاره داشت و برنامه کارآموزی در مرکز را معرفی کرد.

در خاتمه آقای جعفر رضازاده، نایب رئیس محترم کانون که گروه را همراهی کرده بود و آقای زین العابدین رستمی، از اعضای محترم هیئت مدیره و مسئول کمیسیون آموزش که سازماندهی برنامه را به عهده داشت از برگزاری کارگاه آموزشی ابراز رضایت کرده و اظهار امیدواری نمودند این برنامه برای سایر اعضای کانون نیز برگزار شود.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin