نماینده سازمان جهانی بهداشت در ایران گفت: در برخی مناطق ایران از جمله استان سیستان و بلوچستان هنوز چالش‌های بهداشتی مانند بیماری مالاریا وجود دارد البته این استان بسیار بزرگ بوده و جمعیت آن پراکنده است.

به گزارش آوا دیپلماتیک، کریستوف هاملمان در همایش روز جهانی مالاریا در چابهار درباره چالش بیماری مالاریا در استان‌های جنوب شرقی ایران افزود: استان سیستان و بلوچستان با افغانستان و پاکستان مرز مشترک دارد، اما برخی بیماری‌ها مرز نمی‌شناسند و بین جمعیت مناطق مختلف شیوع پیدا می‌کند.

وی ادامه داد: سه دانشگاه علوم پزشکی در استان سیستان و بلوچستان درباره کنترل و مبارزه با بیماری‌های واگیردار متعهد و در حال تلاش هستند و سازمان جهانی بهداشت نیز به این دانشگاه‌ها کمک می‌کند تا خدمات بهتر و بیشتری را به مردم این منطقه ارائه دهند.

هاملمان گفت: نظام بهداشتی و درمانی ایران عملکرد خوبی داشته و پوشش و بسته خدماتی که در نظام سلامت ایران به مردم ارائه می‌شود بین کشورهای منطقه کم نظیر است.

هاملمان اظهار داشت: بر اساس مطالعات موجود در یک سال اخیر تعداد موارد محلی مالاریا در ایران کمتر از 20 مورد بوده که این نشان دهنده اراده و عزم قوی این کشور در حذف مالاریاست. ایران هم اینک در آستانه حذف مالاریاست و باید پشتیبانی فنی سازمان بهداشت جهانی در راستای حذف مالاریا در این کشور تداوم یابد.

علی رضا رئیسی، معاون بهداشت وزارت بهداشت هم در همان همایش درباره بیماری مالاریا در ایران گفته بود: بر اساس برآوردهای سازمان بهداشت جهانی و اقدامات انجام شده، ایران در آستانه حذف مالاریاست. گرفتن گواهینامه حذف مالاریا به ادامه دار بودن برنامه مبارزه با این بیماری بستگی دارد، اما ایران تاکنون در حذف این بیماری موفق عمل کرده است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin