به مناسبت چهل و پنجمین سالگرد برقراری روابط سیاسی بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری دموکراتیک خلق کره نمایشگاه محصولات هنری کره شمالی در موزه هنرهای معاصر فلسطین برگزار شد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، سفارت کره شمالی در ایران هرساله همزمان با ایام سالگرد سفر مقام معظم رهبری به این کشور در سال 68، برنامه های فرهنگی با محوریت گسترش روابط ایران و کره شمالی برگزار می کند که امسال نیز نمایشگاه عکس و کتاب هنری با همکاری سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ایران برگزار شد.

سفر رهبر معظم انقلاب اسلامی به پیونگ یانگ در اردیبهشت 1368 که در آن زمان ریاست جمهوری را بر عهده داشتند، فصل جدیدی را در روابط دو کشور گشود و دیدگاه‌های مشترک دو کشور در زمینه های سیاسی و بین‌المللی از جمله امپریالیسم ستیزی و کشورهای عضو عدم تعهد موجب تقویت روابط بین دو کشور شد.

 کانگ سام هیون سفیر کره شمالی در مراسم افتتاح این نمایشگاه امروز گفت: کره شمالی همیشه در کنار جمهوری اسلامی ایران است و این نمایشگاه می تواند فرصت مناسبی جهت آشنایی مردم ایران با کره باشد و همچنین بستری برای توسعه بیشتر روابط سیاسی و فرهنگی دو کشور شود.

سفیر کره شمالی افزود: عکس ها و کتاب های حاضر در نمایشگاه، تصویری از اتحاد یکپارچگی مردم کره با رهبر خود و همچنین روحیه ویژه مردم کره، احساسات، فرهنگ و دستاوردهایشان در پروژه های اقتصادی و حوزه های دیگر را نشان می دهد. تصاویری که هنرمندان کره شمالی از این کشور ثبت کرده اند، متفاوت از آنی است که رسانه های بین المللی از کره نشان می دهند و معمولا هر کشوری در تصویر رسانه ها به تصویری کلیشه ای بدل می شود که حاصل مناسبات سیاسی و اقتصادی کشورها بر میز شطرنج کارتل های جهانی رسانه ای است.

وی افزود: تصاویر دیوید گوتنفلدر عکاس آسوشیتدپرس که موفق به کسب جایزه اول پروژه بلند مدت مسابقه مطبوعاتی جهان شد کره ای را به ما نشان می دهد که مولفه های انتقادی جوامع کمونیستی از نگاه رایج رسانه های غربی است در حالی که تصاویر این نمایشگاه حضور پرشور مردم در پیست اسکی، کارخانه های پر رونق، شهری صنعتی و پویا و رییس جمهور مردمی در میان مردم را نشان می دهد که متفاوت از خوانش رسانه ها از کره است.

مجید سعیدی عکاس ایرانی آژانس گتی ایمیج در حاشیه این نمایشگاه در گفت و گو با ایرنا گفت: این نمایشگاه چون از سوی دولت کره برگزار می شود بر روی پیشرفت ها و نکات مثبت تمرکز دارد و معمولا نمایشگاه هایی که رایزنی های فرهنگی دولت ها برگزار می کنند معطوف بر طبیعت و نکات مثبت است و فاقد نگاه جستجوگر ژورنالیستی است.

وی این نمایشگاه را بستری برای شناخت هنر کره دانست و افزود: هنرمندان ایرانی در کره شمالی حضور کم رنگی دارند که بخشی به هنرمند و بخش اعظمی به مسئولین مرتبط است که فضا را برای مشارکت های فرهنگی تسهیل نمی کنند؛ من چندین سال است که برای سفر و عکاسی از کره شمالی تلاش کرده ام ولی تا به حال با در بسته روبرو شدم.

مرتضی بابکی نژاد رییس اداره امور نمایشگاه و جشنواره های بین المللی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ایران نیز از آمادگی حمایت هنرمندان ایرانی برای حضور در کره شمالی خبر داد و گفت: ما از نمایشگاه های مشترک و متقابل با همه کشورها استقبال می کنیم.

وی در عین حال تاکید کرد: تا به حال از هنرمندی ایرانی برای حضور در کره درخواستی نداشتیم.

بابکی نژاد افزود: زبان هنر می تواند مرزها را درنوردد و جایی که هنر حضور دارد گفت و گو شکل می گیرد.

کره شمالی کشوری دارای طبیعتی بکر است و تصاویر زندگی در آن برای مردم دیگر کشورها جالب است به همین دلیل همیشه هنرمندان و ژورنالیست ها از سفر به این کشور استقبال می کنند.

نمایشگاه محصولات هنری جمهوری دموکراتیک خلق کره به مناسبت چهل و پنجمین سالگرد برقراری روابط سیاسی بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری دموکراتیک خلق کره با همکاری سازمان فرهنگ و ارتباط اسلامی ایران در موزه هنرهای معاصر فلسطین افتتاح شد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin