سفیر تاجیکستان در ایران یادآور شد که هیچ‌گاه راه‌های آبی سرچشمه گرفته از این کشور را بر روی همسایگانش نخواهد بست.

به گزارش آوا دیپلماتیک، نعمت‌الله امام زاده در نشست خبری به مناسبت برگزاری همایش بین‌المللی “آب برای زندگی” که در تاریخ 9 تا 11 ژوئن سال 2015 در شهر دوشنبه برگزار خواهد شد، بر حمایت تاجیکستان از حل مسالمت‌آمیز بحران آب در همه زمینه‌ها تاکید کرد.

او ادامه داد: با توجه به این که ذخیره آب در تمام سیاره یکی از مهم‌ترین ثروت‌هایی است که نه تنها زمینه توازون اکولوژی را فراهم می‌کند بلکه مهم‌ترین زمینه زندگی شایسته اقتصادی نیز به حساب می‌آید.

سفیر تاجیکستان در ایران با بیان این که اکنون در جهان بیش از یک میلیارد نفر از جمعیت سیاره از کمبود آب سالم رنج می‌برند، گفت: این امر باعث نگرانی جامعه جهانی شده است. هم‌چنین مساله آب یکی از مسائل مهم جهانی محسوب می‌شود که کشورها برای همکاری در این بخش باید هر چه سریع‌تر اقدام کنند.

امام زاده ادامه داد: تاجیکستان از نخستین کشورهایی است که برای حل مساله آب ابتکارهای بسیار سازنده‌ای ارائه داده و آن‌ها را به مجمع عمومی سازمان ملل متحد ارائه کرده است. در همین راستا با درخواست تاجیکستان و حمایت سازمان ملل متحد سال 2003 را سال آب سالم و سال‌های 2005 تا 2015 را دهه عملیاتی بین‌المللی آب برای حیات نامگذاری کرده‌اند علاوه بر این سال 2013 نیز سال بین‌المللی همکاری در بخش آب نام گرفته که این امر با هدف تهیه نقشه برای مدیریت مشترک و با ثمر ذخایر آبی در کمک به کشورهای دیگر صورت می‌پذیرد.

وی با اشاره به این که 19 دسامبر سال 2014 مجمع عمومی سازمان ملل متحد قطعنامه‌ای را تحت عنوان دهه بین‌المللی عمل”و آب برای حیات” نامگذاری کرده است، گفت: در سال‌های 2005 تا 2015 قرار است تلاش‌های جدی در جهت حمایت و رشد استوار ذخایر آب صورت پذیرد و در این راستا از کشورهای عضو سازمان ملل متحد و دیگر سازمان‌ها نیز دعوت به عمل آمده تا ارزیابی فراگیری از دستاوردهای صورت پذیرفته در این زمینه داشته باشند و در سطح بین‌المللی این موارد را هماهنگ کنند.

سفیر تاجیکستان در ایران گفت: قطعنامه گفته شده در موضوع آب در مجمع عمومی سازمان ملل متحد از طرف بیش از 50 کشور عضو سازمان با حمایت همه‌جانبه روبه‌رو شده است و به اتفاق آراء قبول شد تا قطعنامه سازمان ملل متحد در زمینه آب که ابتکار تاجیکستان بوده و از اهمیت جهانی برخوردار است مورد توجه و پشتیبانی کشورهای عضو سازمان ملل متحد قرار بگیرد.

امام زاده با اشاره به میزبان بودن دولت تاجیکستان برای برگزاری همایش بین‌المللی آب برای زندگی تاکید کرد: دولت جمهوری تاجیکستان به عنوان کشور میزبان این برنامه که قرار است از نهم تا یازدهم ژوئن 2015 در شهر دوشنبه برگزار شود اعلام می‌کند که به طور مشترک با دیگر نهادهای سازمان ملل متحد، سازمان‌های بین‌المللی و منطقه‌ای کارهای مقدماتی را برای پیشبرد کامل این روند آغاز کند.

وی ادامه داد: به منظور برگزاری موفقیت‌آمیز همایش بین‌المللی آب برای زندگی”با شرکت تمام گروه‌های مصرف‌کننده آب و دیگر طرف‌های ذی‌نفع، کمیته بین‌المللی هدایت‌کننده کنفرانس تاسیس شده است. به غیر از این در دایره کمیته تدارکی ملی تحت ریاست نخست‌وزیر جمهوری تاجیکستان جهت شرکت فعال در حل مساله تدارکاتی کنفرانس گروهی متشکل از نمایندگان وزارت‌های مربوطه در تاجیکستان تاسیس شده است.

سفیر تاجیکستان در ایران با بیان این که امروز با توجه به وضعیت بحرانی آب لازم است تا در زمینه مصرف بهینه ارزیابی و بازنگری فراگیری در سطح بین‌المللی صورت بگیرد، افزود: تعیین کردن موانعی که سد راه کشورها برای تطبیق اهداف دهه می‌شود هم‌چنین طرح‌ریزی فعالیت برای دوره بعد از سال 2015 نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

او گفت: همایش بین‌المللی آب برای زندگی”در جهت ارتقای سطح آگاهی جامعه بین‌المللی درباره تمایلات مربوط به آب و بسیج تلاش‌های دولت‌ها، ساختارهای سازمان ملل متحد، سازمان‌های بین‌المللی و غیردولتی که به حل مسائل آب مشغول هستند صورت می‌گیرد.

امام زاده با بیان این که “دهه بین‌المللی آب برای زندگی” برای متحد کردن تلاش مشترک کشورها صورت می‌گیرد، گفت: کشورها باید در سطوح محلی، ملی، منطقه‌یی و بین‌المللی به منظور تقویت تدابیری برای رسیدن به اهداف خود در بخش ذخایر آب تلاش کنند.

سفیر تاجیکستان در ایران در این نشست در پاسخ به سوال خبرنگاران در رابطه با همکاری‌های آب بین ایران و تاجیکستان، گفت: با توجه به این که مشکلات آب در ایران احساس می‌شود و حدود 60 درصد آب‌های منطقه از تاجیکستان سرچشمه می‌گیرد، می‌توان در این زمینه اقدامات جدی صورت داد و البته امروز هم ایران و تاجیکستان در رابطه با مسائل آب تعاملات خوبی با یکدیگر داشتند.

او ادامه داد: هر چند امکان دارد در بحث انتقال آب مشکلاتی در بین باشد ولی قطعا قابل پیگیری خواهد بود و در حال حاضر هم در این زمینه گام‌هایی برداشته شده است.

امام زاده در پاسخ به سوال دیگری در رابطه با سرمایه‌گذاری انتقال آب تاجیکستان به ایران، گفت: بحث آب موضوع مورد گفتگو بین رییسان‌جمهور دو کشور بوده است. موسسه شمیم کوثر در پی عملی شدن بحث سرمایه‌گذاری در زمینه انتقال آب تاجیکستان به ایران است و ما از سایر پیشنهادها در زمینه سرمایه‌گذاری در بحث انتقال آب به ویژه از سوی ایران استقبال می‌کنیم.

سفیر تاجیکستان در ایران در رابطه با صادرات آب به سایر کشورها به غیر از ایران نیز گفت: همواره راه‌های آبی ما به سمت سایر کشورها باز بوده و تاجیکستان هیچ‌گاه این مسیر را نخواهد رفت.

وی در رابطه با ساخت توربین‌های آبی و سد در تاجیکستان نیز افزود: ایران یکی از شرکای مهم تاجیکستان در منطقه است و از روز اولی که کشور ما استقلال یافته همواره ما را حمایت کرده است. همچنین ایران یکی از سدهای مهم را در تاجیکستان افتتاح کرده و فعالیت‌های دیگری نیز در زمینه کشاورزی و سرمایه‌گذاری در تاجیکستان داشته است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin