سفیر جدید اتریش  در کنار جانبازان شیمیایی به تماشای مستند “خاطراتی برای تمام فصول” به کارگردانی رزاق کریمی نشست.به گزارش آوا دیپلماتیک، در سالگرد شکست محاصره آبادان و در هفته «فیلم های مستند متفاوت دفاع مقدس» که به همت سینما تک خانه هنرمندان ایران در تالار ناصری این مجموعه برگزار شد، مستند «خاطراتی برای تمام فصول» به کارگردانی مصطفی رزاق کریمی با حضور “فریدریش اشتیفت” سفیر جدید اتریش در ایران و جمعی از هنرمندان و نیز جانبازان شیمیایی موزه صلح تهران به نمایش گذاشته شد.
“فریدریش اشتیفت” سفیر اتریش که تنها سه روز پیشتر به ایران آمده و به عنوان اولین حضور در مجامع ایرانی دعوت هنرمندان و جانبازان شیمیایی را برای دیدن این فیلم پذیرفته بود گفت: بدور از هرگونه تعارف این فیلم عمیق مرا بسیار تحت تاثیر خود قرار داد و متاثر کرد. در زمانه جنگ، من دانشجو بودم و تصاویر جنگ ایران و عراق را از طریق تلویزیون می دیدم ولی با دیدن این فیلم، اکنون عمق فاجعه را متوجه شدم
وی در ادامه افزود: خوشبختانه این فیلم با آنکه مضمون تراژیکی دارد ولی شکل و شمایل تبلیغاتی نداشته و به همین دلیل در اعماق روح هر بیننده تاثیر می گذارد.
سفیر اتریش با اشاره به وجود سلاح های شمیمیایی در جهان خاطرنشان کرد: متاسفانه باید بگویم بخاطر آن که کنترل درستی در جهان بر علیه این تسلیحات وجود ندارد هنوز خیلی ها در جهان ما می‌توانند از این نوع سلاح استفاده کنند ولی بهرحال در مقام عمل، همگی ما باید سعی در انتشار این فیلم داشته باشیم و من سعی می‌کنم که این فیلم در دبیرستانها و تلویزیون ملی اتریش حتما به نمایش گذاشته شود.
مصطفی رزاق کریمی کارگردان نیز ضمن ابراز دلایل احساس مسئولیت خود برای ساخت این فیلم، آرزو کرد تا شرایط ساخت داستانی بر اساس این مضمون در اینده برای او فراهم شود.
سپس تماس تلفنی با پروفسور فرایلینگر که نقش موثری در درمان جانبازان شیمیایی ایرانی در زمان جنگ داشته از وین اتریش برقرار شد و وی هم به جانبازانی که در سالن حضور داشتند و قبلا توسط وی در اتریش تحت درمان قرار گرفته بودند درود فرستاده و اظهار داشت: برای من افتخار بزرگی است که در این جلسه و با حضور مجروحان سابق خودم می‌توانم صحبت کنم با آنکه در آن زمان بدلیل شدت جراحات کار زیادی توسط من و دیگر دوستان پزشکم برای آنان برنمی‌آمد.
در انتهای مراسم دو تن از جانبازان آقایان پالیزبان و کاپیتان غلامحسینی به همراه دکتر سروش و دکتر خاطری از موزه صلح تهران ضمن عرض بیاناتی از حضور شخص سفیر اتریش و دیگر مهمانان در این جلسه تشکر کردند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin