سفیر افغانستان گفت: جمهوری اسلامی ایران در حال حاضر مقام نخست صادرکنندگان کالا به افغانستان را در اختیار دارد که باید بخش خصوصی و دولتی این موقعیت را قدر بدانند.

به گزارش آوا دیپلماتیک، نصیر احمد نور، سفیر کشور افغانستان در ایران، در آیین افتتاحیه چهارمین جشنواره ملی پسته ایران، دامغان اظهار داشت: فرهنگ و تمدن چندهزارساله و زبان و یگانگی تاریخی ملت‌های ایران و افغانستان، گذشته، مشاهیر و تاریخ مشترک ما نشان از عمق رابطه دو ملت و دو کشور است.

وی با اشاره به اینکه نقش دو ملت ایران و افغانستان در تاریخ و تمدن اسلامی و نشر ارزش‌های اسلامی ماندگار است، خاطر نشان کرد: زبان شیرین فارسی به عنوان زبان مشترک دو ملت ایران و افغانستان زبانی است که قرن‌ها از دیوارهای چین تا آناتولی از دیوارهای مسکو تا بنگال را در برگرفته بود و نقش استادی و علم پروری را در این قلمرو گسترده و پهناور داشته است.

سفیر افغانستان با بیان اینکه زبان فارسی و اقوامی که امروز تحت عنوان سیاسی کشورهای مختلف زندگی می‌کنند خدمات متقابل فراوانی داشته‌اند، به روابط دوستانه و مناسبات رو به افزایش 2 کشور ایران و افغانستان اشاره کرد و گفت: گواه این مطلب این است که در طول سه سال اخیر رئیس جمهوری اسلامی افغانستان سه بار، رئیس اجرایی دولت افغانستان 2 بار و تقریبا همگی اعضای 20 نفره هیئت دولت این کشور برای دیدارهای مختلف به جمهوری اسلامی ایران سفر کرده‌اند.

نصیر احمد‌نور جشنواره‌هایی نظیر جشنواره پسته دامغان را نوید دهنده رونق بیشتر تبادلات تجاری بین 2 کشور ایران و افغانستان عنوان و تصریح کرد: ایران در حال حاضر مقام نخست صادرکنندگان کالا به افغانستان را در اختیار دارد در حالی که این رتبه ده‌ها سال در اختیار پاکستان بود، امیدواریم بخش خصوصی و دولتی ایران قدر این موقعیت را بدانند و با عرضه کالاهای باکیفیت و صدق و صداقت در معامله این جایگاه را حفظ کنند.

سفیر افغانستان در ایران با اظهار خشنودی از حضور در جشنواره ملی پسته ایران، دامغان و بازدید از باغات و توانمندی‌‌های این شهرستان در تولید این محصول ارزشمند، اضافه کرد: همه محصولات ایرانی در سفره مردم افغانستان دیده می‌شود و پسته دامغان نیز به عنوان محصولی مرغوب در کشور ما نیز طرفداران بسیاری دارد و زبانزد است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin