چهارمین اجلاس سران كتابخانه‌های ملی كشورهای عضو سازمان اكو، ششم تا هشتم آذرماه در دوشنبه پایتخت تاجیكستان برگزار می‌شود.

به گزارش آوا دیپلماتیک، اشرف بروجردی رئیس سازمان اسناد و كتابخانه ملی ایران و به همراه معاونین و مشاورین سازمان به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران در این نشست حضور خواهد داشت.

دبیرخانه دائمی این نشست در بخش امور بین الملل كتابخانه ملی ایران است و مسئولیت ایجاد و تولید محتوای برنامه را داشته است.

با توجه به این مسئولیت هیاتی ایرانی به ریاست هانیه گرائیلی مشاور اجرایی رئیس سازمان اسناد و كتابخانه ملی ایران، برای نظارت بر حسن انجام این كنفرانس به كشور تاجیكستان اعزام شده است.

گرائیلی درباره اقدامات انجام شده برای نشست چهارم گفت: با وجود آنكه این نشست به صورت دوره‌ای در كشورهای عضو اكو برگزار می‌شود، ما وظیفه داریم به عنوان دبیرخانه دائمی این اجلاس بر حسن انجام این نشست‌ها نظارت كنیم به همین منظور پیش از اجلاس هیاتی از كتابخانه ملی ایران به دوشنبه عزیمت كرده است.

گرائیلی با اشاره به میزبانی كتابخانه ملی تاجیكستان افزود: دولت تاجیكستان اهتمام ویژه‌ای برای حسن برگزاری این اجلاس انجام داده است.

وی ابراز امیدواری كرد، اجلاس چهارم كتابخانه‌های عضو اكو با موفقیت برگزار شود.

اجلاس این نشست پس از 7 سال وقفه با همكاری كتابخانه‌های ملی ایران، تاجیكستان و موسسه فرهنگی اكور برگزار می‌شود.

در هفته اول آذر ماه، اندیشگاه فرهنگی 9 نشست‌ تخصصی برگزار می‌كند.

شنبه، 4 آذر ماه نشست «آشنائی با داستانهای شاهنامه» با حضور ابوالفضل خطیبی، شاهنامه پژوه و عضو هیات علمی فرهنگستان زبان و ادب فارسی در ساعت 14:45 تا 16:15 و نشست «تفسیر مثنوی معنوی با رویكرد اگزیستانسیال و معناگرا» با حضور امیرعباس علی‌زمانی، عضو گروه فلسفه دین دانشگاه تهران در ساعت 16:30 تا 19 در سالن اندیشگاه فرهنگی برگزار می‌شود.

یكشنبه 5 آذر نیز از دانشنامه «نزهت القلوب» نوشته حمداله مستوفی با حضور مصحح كتاب، میرهاشم محدث در ساعت 10 تا 12 در سالن اندیشگاه فرهنگی رونمایی می‌شود.

بعداز ظهر یكشنبه نیز نشست «افعال و اسماء الهی از دیدگاه علامه طباطبایی (ره)، بررسی كتاب توحید» با حضور محمدحسین رحیمی در ساعت 14:30 تا 16 و در سالن همایش ساختمان آرشیو ملی برگزار می‌شود.

همچنین در این ساعت جلسه دیگری از سلسله نشست‌های «تفسیر غزلیات حافظ» با حضور حجت الاسلام ناصر نقویان در سالن اندیشگاه فرهنگی برگزار می‌شود.

چهارمین همایش متن پژوهی ادبی، نگاهی تازه به متون تاریخی» سه‌شنبه 7 آذر با حضور تعدادی از اساتید ادبیات فارسی و نویسندگان مقالات در ساعت 14 تا 18 در سالن اندیشگاه فرهنگی برگزار می‌شود.

علاوه بر آن نشست «بررسی آرا و اندیشه های هانری كربن» با حضور انشاالله رحمتی، استاد دانشگاه آزاد در ساعت 15 تا 16:30، در سالن استاد انوار در كتابخانه عمومی برگزار خواهد شد.

جلسه ششم از سلسله نشست‌های «تاریخ اسلام، عصر رسالت تا پایان دوران اموی» با حضور مرضیه محمدزاده، استاد دانشگاه، نویسنده و محقق تاریخ و تمدن ملل اسلامی در ساعت 11 تا 13 و جلسه چهاردهم از نشست «رهیافتی بر نهج البلاغه» با حضور سیدمحمدمهدی جعفری در ساعت 14 تا 16 در سالن اندیشگاه فرهنگی برگزار می‌شود.

علاقه‌مندان برای حضور در نشست‌های اندیشگاه فرهنگی می‌توانند به محل كتابخانه ملی، واقع در اتوبان حقانی (غرب به شرق)‌ بعد از ایستگاه مترو بلوار كتابخانه ملی مراجعه كنند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin