نشست صمیمانه‌ای با حضور سیدمحمودرضا آقامیری، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران و محمدرضا کاشفی‌نیشابوری، مشاور رئیس استان تهران و عبدالقیوم سلیمانی، سرپرست سفارت افغانستان در ایران برگزار شد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، سیدمحمودرضا آقامیری، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران، محمدرضا کاشفی‌نیشابوری، مشاور ریاست استان و محمد ملکی‌نیا، مدیر بین‌الملل استان تهران با عبدالقیوم سلیمانی، سرپرست سفارت افغانستان در ایران و عبدالستار قیومی، مسئول علمی و دانشجویی افغانستان در ایران دیدار کردند.

در این نشست، در خصوص موضوعات مختلفی از جمله سه محور فرصت‌ها، مشکلات دانشجویی و اقدامات دانشگاه آزاد برای رفاه حال دانشجویان مطرح شد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان تهران در این دیدار ابراز امیدواری کرد که این دانشگاه بخش بین‌الملل استان تهران در آینده‌ای نزدیک در راستای رفاه حال دانشجویان و ارائه خدمات رفاهی (بیمه دانشجویی، افتتاح حساب بانکی، تخصیص سیم‌کارت و تخفیف شهریه به دانشجویان) اقداماتی انجام خواهد داد. همچنین دو طرف درخصوص صدور ویزای دانشجویی و مشکلات پیش آمده در این مورد به بحث و تبادل نظر پرداختند.

محمدرضا کاشفی‌نیشابوری، مشاور رئیس استان تهران ضمن عرض خوش‌آمدگویی خدمت برادران و خواهران افغانستانی، برای سفیر سابق افغانستان به‌منظور برگزاری دوره‌های زبان و ادبیات فارسی آرزوی موفقیت کرد.

دانشگاه آزاد اسلامی میزبان بسیار زیادی از دانشجویان افغانستانی است و در خدمت این عزیزان است و حتی این دانشگاه در کابل هم شعبه دارد.

مشاور ریاست استان تهران بیان کرد: ۲۵ تا ۲۷ هزار دانشجوی افغانی در کشور داریم که از این تعداد ۱۲ هزار دانشجو فقط در تهران هستند. مشکلاتی برای این دانشجویان افغان وجود دارد که در سطح کشور است و درصدد حل مشکل هستیم .

کاشفی عنوان کرد: باتوجه به شرایط فعلی در افغانستان، می‌توانیم در حوزه‌های علمی خدماتی را به آن‌ها ارائه دهیم چراکه توان افزایش علمی آن را هم داریم و هرزمان دولت افغانستان بخواهند می‌توانیم توسعه علمی را به کشورهای دوست و همسایه مثل افغانستان ارائه کنیم و با توجه به تاکیدات دکتر محمدمهدی طهرانچی و آقامیری بر ما این وظیفه ایجاد شده تا با حمایت‌های ویژه، توسعه علمی را در کشور افغانستان خواستار باشیم.

وی در بخش دیگری اظهار کرد: برخی مسائل را با کشور افغانستان در این زمینه باید هماهنگ باشیم. همچنین با مدرسه سمای دانشگاه آزاد اسلامی هماهنگ شده تا مهاجرین و خانواده‌های افغانستانی را تحت پوشش قرار دهیم تا دانش‌آموزان آن‌ها ادامه تحصیل دهند.

کاشفی درخصوص سیم‌کارت و کارت‌های عابر بانک ملی برای دانشجویان افغانی بیان کرد: مشکلات و این مسائل در حال بررسی و حل شدن است. موضوع ویزا دانشجویان، از دست دانشگاه آزاد اسلامی خارج است و حتی وزارت محترم هم مشکل دارد چراکه در بخش استعلامات، تمدید نشدن‌ها در خود وزارتخانه‌های خود افغانستان هم با مشکل مواجه کرده است.

مدیر امور بین‌الملل استان تهران با اعلام اینکه مشکلات صدور ویزای دانشجویان در حال پیگیری است، اظهار کرد: امور دانشجویان بین‌المللی استان تهران با جدیت در حال رفع مشکل صدور ویزای دانشجویان است.

بحث خوابگاه‌های دانشجویی و تخفیف شهریه از جمله موضوعات مهم جلسه بود که رئیس دانشگاه آزاد استان تهران به آن پرداخت و ادامه داد: پس از تشکیل جلسه با مسئولان و مدیران دانشگاه‌ها و رایزنی و هم‌فکری با آن‌ها این مشکل نیز به زودی برطرف خواهد شد.

سرپرست سفارت افغانستان در ادامه جلسه با اشاره به مشکلات خدماتی و رفاهی دانشجویان و مهاجرین افغان در ایران ابراز امیدواری کرد که کمک‌های مالی و تیم‌های پزشکی در راستای رفاه حال این عزیزان در نظر گرفته شود.

لازم به ذکر است، در این جلسه همچنین مقرر شد در هفته‌های آتی جلسه‌ای با حضور سفارت افغانستان در ایران، نیروی انتظامی، وزارت خارجه و دانشگاه آزاد اسلامی در خصوص چاره‌اندیشی برای دانشجویانی که پاسپورت اقامتی ندارند برگزار شود تا دفترچه حمایتی دو ساله برای آن‌ها صادر گردد.

گفتنی است، تشکیل کتابخانه و اتاق فکر و تعیین دو نفر مشاور برای دانشجویان افغانستانی در استان تهران از دیگر برنامه‌های دو طرف عنوان شد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin