سفیر قزاقستان در ایران

سفیر قزاقستان در تهران انتخابات آتی ریاست جمهوری در کشور خود را رقابتی ترین انتخابات در تاریخ این کشور عنوان کرد و گفت:10 هزار ناظر بین المللی برای نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرده اند.

به گزارش آوا دیپلماتیک، سفیر قزاقستان در نشست خبری با اشاره به تحولات سیاسی قزاقستان و انتخابات پیش رو در این کشور گفت: در ماه مارس رییس جمهوری قزاقستان آقای نظربایف به صورت داوطلبانه از سمت ریاست جمهوری استعفا داد. پس از استعفا، طبق قانون اساسی نفر دوم کشور یعنی رئیس مجلس سنا، عهده‌دار سمت وی شد و اکنون با پایان دوره ریاست جمهوری، انتخابات در نهم ماه ژوئن برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه رییس جمهوری قزاقستان خط مشی کشور را مشخص و تعیین می‌کند، بیان داشت: این انتخابات رقابتی‌ترین انتخابات در طول دوران قزاقستان است، هفت کاندیدا در این انتخابات رقابت می‌کنند که یکی از این کاندیداها که عضو مجلس نمایندگان بوده و خانم است.

اورزبای تصریح کرد: قزاقستان گام‌های موثری برای بهبود برابری جنسیتی و ارتقای جایگاه زنان در جامعه و امور اقتصادی برمی‌دارد به طوری که زنان بسیاری در قزاقستان هم‌اکنون از جایگاه بالایی برخودار هستند.

به گفته سفیر قزاقستان در تهران رییس مجلس سنای قزاقستان، یکی از معاونان نخست وزیر وهمچنین وزیر آموزش عالی این کشور از بانوان هست ضمن اینکه چند تن از سفرا زن هستند و یک چهارم پارلمان قزاقستان را نیز زنان تشکیل می‌دهند.

وی تصریح کرد: یکی دیگر از ویژگی‌های قزاقستان رقابتی بودن انتخابات است، رییس‌ جمهوری قول داده است که انتخاباتی شفاف،‌ سالم و عادلانه برای ریاست جمهوری برگزار می‌کنم که مطابق با استانداردهای بالای بین‌المللی است.در این چارچوب می‌توان به نامزد شدن امیر جان کوسانوف، نماینده اپوزیسیون اشاره کرد که از 20 سال قبل، مخالف دولت بوده است.

سفیر قزاقستان در تهران با بیان اینکه دوران تبلیغات ریاست جمهوری تا پایان هفتم ژوئن ادامه خواهد داشت، خاطرنشان کرد: تا امروز برای نظارت بر نحوه انتخابات براساس استانداردهای بین‌المللی بیش از یک هزار ناظر از 10 سازمان بین‌المللی و تعدادی از کشورهای خارجی ثبت نام کرده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: بنا به درخواست دولت قزاقستان، نمایندگان شورای دولت‌های دموکراتیک و حقوق بشر شورای امنیت اروپا بر انتخابات نظارت می‌کنند، همچنین نمایندگان پیمان شانگهای و کشورهای مشترک‌المنافع و… هم بر انتخابات نظارت خواهند کرد.

اورزبای با اشاره به اهمیت انتخابات ریاست جمهوری قزاقستان برای کشورهای همسایه و منطقه اظهارداشت: از نظر اقتصادی دولت قزاقستان، اقدامات بسیاری برای بهبود سرمایه‌گذاری خارجی انجام داده است. علاوه بر این قزاقستان تاکنون توانسته نزدیک به 300 میلیارد دلار سرمایه جذب کند که نشان دهنده محیط مناسب برای سرمایه گذاری در قزاقستان است.

سفیر قزاقستان در تهران با بیان اینکه کمیسیون مستقل انتخابات یک هفته پس از برگزاری انتخابات نتایج را اعلام خواهد کرد، گفت: امیدواریم از آن تاریخ، شاهد تداوم همکاری‌های موفقیت‌آمیز دو کشور باشیم. من از روند موفقیت‌آمیز همکاری دارای سود متقابل میان دو کشور اطمینان خاطر دارم.

اورزبای همچنین درخصوص روابط ایران و قزاقستان گفت: من هم به آقای روحانی و هم به آقای ظریف قول دادم که براساس تمایل، انگیزه، دانش و تجربه‌ام تلاش می‌کنم دوستی و برادری دو کشور ارتقا پیدا کند و امیدوارم بتوانیم روابط سازنده و مثبتی را با ایران برقرار کنیم.

این دیپلمات قزاقستانی با اشاره به همکاری‌های اقتصادی دو کشور در دوران تحریم‌ها بیان کرد: نمی توان تحریم را به سادگی نادیده گرفت، ولی در زمینه‌هایی مانند دامپروری، کشاورزی سرمایه گذاران ایرانی در قزاقستان شرکت‌هایی را ثبت کرده‌اند و می‌خواهند در زمینه کشاورزی و دامپروری فعالیت کنند.

اورزبای بیان کرد: امیدواریم تحریم موانعی بر سر راه همکاری‌ها ایجاد نکند، تجار زیادی هم برای کار در قزاقستان ابراز علاقه کرده‌اند و ما نیز زمینه همکاری را آماده کرده‌ایم.

سفیر قزاقستان در تهران در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا مبنی بر اینکه با توجه به نقش قزاقستان در میزبانی مذاکرات هسته‌ای، دولت آستانه چه برنامه‌ای برای نقش آفرینی در جهت حفظ برجام دارد؟ گفت: چندین دور مذاکرات هسته‌ای در قزاقستان برگزار شد. قزاقستان کشور بی طرفی است و میزبانی‌اش هم برای ایران و هم برای گروه 1+5 قابل اعتماد بود.

وی تصریح کرد: قزاقستان نقشی را که بتواند دخالت کند و یا با یکی از شرکای برجام بتواند مذاکره کند، نداشته است، آمریکا از توافق هسته‌ای خارج شده است ولی اگربخواهد مذاکره کند و ایران هم قبول کند، ما می‌توانیم مجددا میزبان باشیم هرچند این مسئله اکنون در دستور کار نیست.

اورزبای با بیان اینکه نقش میزبانی فقط مختص به مسئله هسته‌ای بوده است، اظهار داشت: ما در مسئله سوریه نیز میزبان مذاکرات هستیم هرچند که در مسئله سوریه دخالتی نداریم، حتی در ماجرای اوکراین هم آقای نظربایف گفتند اگر مسکو و کی‌یف بخواهند ما می‌توانیم میزبان مذاکرات روسیه و اوکراین باشیم.

وی درباره سخت شدن روند صدور ویزا برای ایرانیان هم گفت: این مسئله مختص به ایران نیست، سیاست قزاقستان برای صدور ویزا برای همه کشورها یکسان است البته مذاکرات کنسولی درباره ویزا میان طرفین انجام شده و پیش نویس یادداشتی برای امضای تفاهمنامه‌ای که تسهیلاتی را ایجاد می‌کرد، آماده شده است.

اورزبای ادامه داد: این تسهیلات برای ویزای اقتصادی و بازرگانی است که طرف باید معرفی‌نامه‌ای را از سوی اتاق بازرگانی همراه داشته باشد.

سفیر قزاقستان در تهران اضافه کرد: این ویزا یک ماهه و آماده امضا شدن هم بود ولی وزارت امور خارجه اعلام کرد که در مشورتی که با اتاق بازرگانی داشته‌ایم آنها گفته‌اند یک ماه کم است و باید سه ماهه بود.

وی خاطرنشان کرد: باید روند داخلی در هماهنگی با نهادهای ذیربط آن طی شود، ما درباره ویزای توریستی هم ویزای گروهی را پیشنهاد دادیم که تسهیلات خوب و رو به جلویی است.

اورزبای درباره تغییر نام آستانه به نورسلطان هم گفت: شهر آستانه با اراده و خواست آقای نظربایف ساخته شد و به افتخار ایشان هم نام این شهر به نورسلطان تغییر یافت.

این دیپلمات قزاقستانی در پاسخ به این سوال که بسیاری از کشورهای جداشده از شوروی دارای انتخابات فرمایشی هستند، چگونه می‌توان امیدوار بود که انتخابات ریاست جمهوری فرمایشی نباشد؟ ابراز داشت: قزاقستان یک قدم از دیگران جلوتر است، یکی از کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری، از افراد برجسته اپوزیسیون کاندیدای انتخابات شده است که یک گام رو به جلو برای دموکراسی است، هر کسی هم مخالف دولت باشد، می‌تواند به کاندیدای مطلوب خود رای دهد.

سفیر قزاقستان در تهران درباره راه‌اندازی ایجاد خط هوایی میان ایران و قزاقستان هم گفت: برای تبدیل شدن به هاب هوایی و حمل و نقلی، از قبل برنامه داشتیم که خط پروازی مستقیم میان ایران و قزاقستان برقرار کنیم که این خط هوایی از چندی قبل راه‌اندازی شده است.

اورزبای درباره سرمایه‌گذاری در چابهار یادآور شد: طرف ایرانی پیشنهاد داده بود که در بندر شهید رجایی، بندرعباس و بندر چابهار زمینی در اختیار قزاقستان قرار دهد تا کالاهای خود را تحویل گرفته و به کشورمان بفرستیم. این پیشنهاد در حال بررسی است البته تحریم‌ها هم موجب کندی کار شده است.

وی درباره روابط بانکی دو کشور هم عنوان کرد: مسئله تحریم‌ها موجب ایجاد مشکل دراین باره شده است و لازم است ساز وکارجدیدی میان دو کشور ایجاد شود، مثلا می‌توانیم سازوکار تهاتری راه‌اندازی کنیم یا از یک بانک تجاری ثالث روابط مالی و بانکی‌مان را ادامه دهیم. یک مسئله دیگر استفاده از پول‌های محلی است که این مسئله نیازمند توافق دو کشور و بررسی‌های کارشناسی است.

سفیر قزاقستان در پایان تاکید کرد: مردم هر انتخابی داشته باشند، روابط ایران و قزاقستان رو به جلو خواهد بود و گسترش خواهد یافت.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin