سفیر ازبکستان در تهران ضمن تشریح ابعاد انتخابات آتی ریاست جمهوری این کشور در تاریخ 24 اکتبر سال 2021، این انتخابات را رویدادی رقابتی و تاثیرگذار در زندگی مردم ازبکستان دانست.

به گزارش آوا دیپلماتیک، بهادر عبدالله اف، سفیر ازبکستان در تهران طی نشست خبری با اصحاب رسانه با تبیین تغییرات اعمال شده در قانون انتخابات این کشور گفت: طی پنج سال گذشته، تغییرات عمده ای در قانون انتخابات ملی ایجاد شده است. به گفته کارشناسان برجسته بین المللی، بهبود تدریجی قوانین انتخاباتی و شیوه برگزاری انتخابات در ازبکستان به سطح کیفی جدیدی رسیده است.

وی در ادامه افزود: انتخابات آینده، برای اولین بار بر اساس قانون انتخاباتی مصوب سال 2019 جمهوری ازبکستان برگزار خواهد شد. این قانون شامل سیستم ها و مکانیزم هایی برای شهروندان است تا از حقوق خود برای مشارکت در زندگی سیاسی-اجتماعی کشور با رای دادن استفاده کنند.

سفیر ازبکستان ضمن تاکید بر اهمیت تحقق دموکراسی در این کشور خاطرنشان کرد: برگزاری انتخاباتی آزاد، عادلانه، واضح و شفاف با رعایت اصول، نشانگر انتخاب کشور در مسیر توسعه دموکراسی است.

عبدالله اف افزود: ماهیت دوره ای و الزامی بودن انتخابات در قوانین ازبکستان منعکس شده است. به عنوان مثال، رئیس جمهور این کشور مطابق با اصل 90 قانون اساسی جمهوری ازبکستان توسط شهروندان کشور بر اساس حق رای برابر و مستقیم همگانی بصورت رای مخفی برای مدت پنج سال انتخاب می گردد. مطابق با الزامات فوق، انتخابات رئیس جمهور کشور و سازمان های دولتی اعم از قانونگذاری باید هر پنج سال یکبار برگزار گردد.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: با پیروی از این اصل دموکراتیک، ستاد مرکزی انتخابات ازبکستان در تاریخ 23 ژوئیه 2021، مصوبه ای را در مورد “تعیین تاریخ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ازبکستان و اعلام آغاز رقابت های انتخاباتی” به تصویب رساند.

سفیر ازبکستان ضمن تاکید بر اهمیت پوشش رسانه ای انتخابات آتی ریاست جمهوری این کشور گفت: به منظور ارائه اطلاعات مؤثر به روزنامه نگاران و مردم در مورد انتخابات، جلسات توجیهی، کنفرانس های مطبوعاتی، جلسات و سایر رویدادها به طور منظم برگزار می گردد. همچنین، ستاد مطبوعات سایت اینترنتی ” انتخابات 2021″ ستاد مرکزی انتخابات و سایر منابع اطلاعاتی را راه اندازی کرد.

وی درباره نهادهای ناظر بر انتخابات ریاست جمهوری یادآور شد: در 15 سپتامبر، در کشور دفتر نهادهای حقوق بشر سازمان امنیت و همکاری اروپا (ODIHR) رسماً ماموریت خود را برای نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری ازبکستان، آغاز نمود. این چهل و چهارمین مأموریت از زمان تأسیس این سازمان در 30 سال گذشته و نهمین مأموریت دفتر نظارت بر انتخابات در ازبکستان است. مأموریت در ازبکستان متشکل از 11 کارشناس از تیم اصلی مستقر در تاشکند و 28 ناظر بلند مدت است که از تاریخ 24 سپتامبر کار خود را در تمام مناطق کشور آغاز کردند.

عبدالله اف در ادامه افزود: همچنین دفتر نهادهای سازمان امنیت و همکاری اروپا (ODIHR) در نظر دارد دعوت نامه ای را برای 250 ناظر کوتاه مدت از کشورهای عضو سازمان امنیت و همکاری اروپا ارسال کند تا چند روز قبل از انتخابات در ازبکستان حضور یابند. در طول نظارت، این هیئت انطباق انتخابات با تعهدات ازبکستان نزد سازمان امنیت و همکاری اروپا، سایر تعهدات و استانداردهای بین المللی برای انتخابات دموکراتیک و همچنین قوانین ملی، مورد ارزیابی قرار می گیرند. کارشناسان، قوانین انتخاباتی و اجرای آن و همچنین مسائل حل اختلافات مربوط به انتخابات را بررسی خواهند کرد. همچنین، این مأموریت پوشش رسانه ای این کمپین را نیز زیر نظر خواهد داشت. انتظار می رود که ناظران حدود 50 کشور و ده ها سازمان بین المللی مانند سازمان کشورهای مستقل مشترک المنافع (CIS)، سازمان همکاری شانگهای (SCO)، سازمان همکاری اقتصادی (ECO)، مجمع مجالس آسیایی (APA) و بسیاری دیگر در انتخابات آینده شرکت نمایند.

سفیر ازبکستان درباره نحوه اخذ رای در سفارت خانه های ازبکستان در سایر کشورها گفت: طبق برنامه ریزی انجام شده جهت برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در خارج از کشور، 54 شعبه اخذ رای در سفارتخانه ها و دفاتر کنسولی ازبکستان در 38 کشور و همچنین 316 شعبه رای گیری سیار در 128 شهر از جمله در 11 کشوری که هیچ نمایندگی دیپلماتیک ازبکستان در آن وجود ندارد، ایجاد گردیده است.

وی درباره رویکرد سفارت ازبکستان در تهران جهت تسهیل اخذ رای اتباع ازبکستانی در ایران خاطرنشان کرد: در حال حاضر، شعبه اخذ رای در سفارت جمهوری ازبکستان در تهران نیز ایجاد شده است که آماده پذیرایی از همه شهروندان ازبکستانی مقیم دائم یا موقت در جمهوری اسلامی ایران در روز انتخابات ریاست جمهوری است. انتخابات آینده علاقه خاصی را در فعال شدن شهروندان ازبکستانی مقیم کشورهای خارجی از جمله جمهوری اسلامی ایران برانگیخته است. سفارت جمهوری ازبکستان در تهران تمام اقدامات مقدماتی لازم را برای برگزاری این انتخابات در سطح بالا را انجام می دهد.

سفیر ازبکستان در ادامه اسامی نامزدهای نهایی انتخابات ریاست جمهوری این کشور را به شرح ذیل اعلام کرد:

1) علیشیر قادیروف، رئیس حزب دموکراتیک رستاخیز ملی.

2) نرزولا آبلامورادوف، رئیس کمیته اجرایی شورای مرکزی حزب “محیط زیست” ازبکستان.

3) مقصوده وارثوا، معاون حزب دموکراتیک خلق ازبکستان (PDPU).

4) بهرام عبدوحلیموف، رئیس حزب سوسیال دموکرات “عدالت”.

5) شوکت میرضیایف، رئیس جمهور فعلی ازبکستان که توسط حزب لیبرال دموکرات (UzLiDeP) نامزد شده اند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin