سرپرست سازمان منطقه آزاد قشم گفت: با توجه به اینکه ۳۰ درصد از مسافران ورودی به قشم، گردشگران خارجی هستند، این جزیره ظرفیت مناسبی برای سرمایه‌گذاری در بخش گردشگری به ویژه در حوزه بین‌الملل دارد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، افشار فتح‌الهی در نشست اقتصادی با سفرای کشورهای کره جنوبی و نیوزیلند افزود: با توجه به برگزاری جام جهانی فوتبال در قطر و نزدیکی این جزیره، احداث هتل‌های پنج ستاره و مجموعه‌های گردشگری استاندارد می‌تواند زمینه‌ساز حضور گردشگرانی از سایر کشورهای جهان در قشم باشد.

وی همچنین دوران پسا کرونا را عامل دیگری برای توسعه گردشگری جزیره دانست و ادامه داد: بزرگترین جزیره خلیج فارس با شرایط آب و هوایی مناسب، آماده حضور سرمایه گذاران خارجی است و این سازمان برای تسهیل این امر تلاش می‌کند.

سرپرست سازمان منطقه آزاد قشم  تصریح کرد: فرصت‌های زیادی برای حضور سرمایه‌گذاران بین‌المللی در حوزه‌های مختلف زیربنایی، صنعتی، هتل‌سازی و گردشگری در قشم وجود دارد که باید معرفی شود.

وی ضمن برشمردن ظرفیت‌ها و مزیت‌های طبیعی، گردشگری و اقتصادی جزیره قشم ادامه داد: احداث پل خلیج‌فارس و اجرای طرح توسعه بندر کاوه به‌ عنوان نقطه آغاز کریدور شمال – جنوب تاثیر مثبتی بر اقتصاد این منطقه خواهد داشت.

فتح‌الهی طرح ساخت پل خلیج‌فارس و توسعه بندر کاوه را از مهم‌ترین طرح‌های اقتصادی و زیربنایی جهت جذب سرمایه‌گذاری دانست و تصریح کرد: مطالعات زیست‌محیطی و اقتصادی این طرح‌ها انجام‌شده و مذاکره با سرمایه‌گذاران مختلف خارجی برای اجرای آن ادامه دارد.

وی اظهار کرد: قشم، ازنظر دسترسی به آب‌های بین‌المللی، تردد کشتی‌های تجاری و حضور در موقعیت استراتژیک جغرافیایی تنگه هرمز دارای مزیت‌های بی‌مانندی نسبت به سایر مناطق آزاد کشور است.

سرپرست سازمان منطقه آزاد قشم با اشاره به نقش سازنده سفیران در معرفی فرصت‌های اقتصادی به سرمایه‌گذاران، تاکید کرد: آماده‌ایم تا همایش بین‌المللی فرصت‌های سرمایه‌گذاری قشم با حضور سرمایه‌گذاران کره جنوبی به میزبانی منطقه آزاد قشم برگزار شود.

سفرای جمهوری کره جنوبی و نیوزیلند در ایران نیز در دیدار با سرپرست سازمان منطقه آزاد قشم ضمن اشاره به ظرفیت‌های بی‌نظیر طبیعی جزیره قشم، این جزیره را قابل تبدیل به یکی از مقاصد گردشگری بین‌المللی و میزبان مسافرانی از کشورهای مختلف جهان برشمردند.

سفیر جمهوری کره جنوبی در این دیدار گفت: قشم به‌ وضوح دارای پتانسیل‌ها و مزیت‌های اقتصادی فراوانی است که تاکنون برای سرمایه‌گذاران کره جنوبی به‌خوبی معرفی نشده است.

یون کانگ هیون افزود: سفارت کره جنوبی آمادگی دارد تا در سال آینده میلادی باهدف معرفی بهتر مزیت‌های اقتصادی قشم همراه جمعی از سرمایه‌گذاران بین‌المللی در جزیره حضور پیدا کند.

وی ادامه داد: با معرفی مزیت‌های اقتصادی قشم، سرمایه گذارن بین‌المللی به این جزیره می‌آیند.

سفیر نیوزیلند نیز در این نشست گفت: جزیره قشم منطقه‌ای است که پس از پایان کرونا می‌تواند مورد استقبال گردشگران خارجی قرار گیرد.

مایل وهی میلتونگا والش افزود: ایجاد فضای سازنده در حوزه‌های اقتصادی برای حضور سرمایه‌گذاران خارجی و همچنین ایجاد شرایط برای همکاری مشترک در بخش‌های تولیدی توسط منطقه آزاد قشم و کشور نیوزلند ضروری است.

جزیره قشم با مساحت یک هزار و ۵۰۰ کیلومتر در سال‌های ۱۳۶۹ و ۱۳۷۰ با تصمیم دولت به ۲ بخش منطقه آزاد با مساحت ۳۰۰ کیلومتر و منطقه ویژه اقتصادی با مساحت یکهزار و ۲۰۰ کیلومتر تقسیم شد.

پیوند اقتصاد ملی به اقتصاد جهانی، انتقال تکنولوژی پیشرفته به منطقه، جذب سرمایه‌های خارجی، تربیت نیروی انسانی ماهر و متخصص و افزایش صادرات و کسب در آمدهای ارزی از جمله هدف‌های ایجاد منطقه آزاد قشم است.

شهرستان قشم شامل جزیره‌های قشم، هنگام و لارک با ۱۵۰ هزار نفر جمعیت از تنگه هرمز به موازات سواحل استان هرمزگان در آب‌های خلیج فارس گسترده شده است.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin