دکتر نصیر احمد نور، سفیر افغانستان با فداحسین مالکی، رییس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفتگو نمود.

آقای مالکی در این دیدار با یادآوری مشترکات فرهنگی، تاریخی و مذهبی دو کشور جمهوری اسلامی ایران و افغانستان گفت: روابط بین دو کشور ایران و افغانستان فراتر از حوزه دیپلماسی است که تأثیر بسزایی در نزدیکی دو کشور در سطوح مختلف دارد.

رییس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز با بیان اینکه برقراری روابط فی مابین و تحکیم مناسبات دوجانبه در ارتقاء روابط  دو کشور مؤثر خواهد بود گفت: شرایط خاص منطقه ایجاب می‌کند دو کشور در کنار هم باشند و روابط خود را در سطح کلان و استراتژیک افزایش دهند.

مالکی با روشن دانستن افق‌های فراروی دو کشور در زمینه تحکیم روابط دوجانبه در حوزه‌های تجارت و اقتصاد گفت: چنانچه تمام ظرفیت‌های پل ابریشم مورد استفاده قرار گیرد یقیناً پل دوم نیز ساخته خواهد شد.

رییس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: به علت موقعیت سوق‌الجیشی افغانستان، رسیدن این کشور به آب‌های آزاد از طریق ایران، تحولی اساسی در اقتصاد افغانستان به وجود خواهد آورد که از این راه مردم کشورهای منطقه نیز بهره‌مند خواهند شد.

نماینده ویژه رییس جمهوری ادامه داد: در این راه، رویکرد مقامات ارشد نظام جمهوری اسلامی ایران، تقویت افغانستان و تلاش برای پررنگ‌تر کردن نقش این کشور در معادلات سیاسی، امنیتی، فرهنگی و اقتصادی منطقه و جهان است.

سفیر افغانستان نیز در این دیدار با بیان عدم امکان اجرای برخی پروژه‌های بزرگ به دلیل شرایط حاکم بر افغانستان، نیز با یادآوری از مشترکات فرهنگی و تاریخی افغانستان و ایران به سابقه همکاری دیرینه دو کشور در عرصه‌های مختلف اشاره کرد و گفت: خواستگاه دو کشور افغانستان و ایران، ارتقای سطح تعاملات و افزایش مراودات اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی بوده است که این امر موجب بهره‌مندی سایر کشورهای منطقه نیز خواهد شد.

دکتر نصیر احمدنور افزود: احداث خطوط ریلی و جاده‌ای یقیناً نقشی اساسی در ایجاد فرصت‌های مناسب برای ایران و افغانستان و سایر کشورهای منطقه خواهد بود.

وی اجرای پروژه خط  آهن ایران به افغانستان، پاکستان، تاجیکستان، ازبکستان و چین را موجب کوتاه شدن مسیر طولانی دریایی دانست و گفت: این اقدام بزرگ، ضمن ایجاد تحول اقتصادی و گره‌زدن منافع همه کشورهای منطقه، اقتصاد و تجارت را در این کشورها رونق داده و فضای اعتماد و احترام متقابل را در میان مردم این کشورها تقویت می‌کند.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin