به گزارش آوا دیپلماتیک، مراسم روز ملی الجزایر در سفارت این کشور در تهران با حضور شماری از سفرای کشورهای خارجی، وابستگان سیاسی و نظامی در تهران و نیز برخی مسوولان سیاسی کشورمان جشن گرفته شد.

روز اول نوامبر آغاز مبارزات مردمی در الجزایر برای کسب استقلال از استعمار فرانسه است. شصتمین مراسم انقلاب اول نوامبر الجزایر نیز همزمان با سایر کشورها در محل اقامت سفیر این کشور در تهران برپا شد.

در این مراسم سفیر الجزایر در ایران ضمن خیر مقدم به شرکت کنندگان طی سخنانی به جایگاه اقتصادی و سیاسی الجزایر پس از انقلاب این کشور اشاره کرد و نیز به تبیین اهمیت مناسبات راهبردی ایران و الجزایر پرداخت.

در این مراسم علی اکبر صالحی معاون رییس جمهوری و رییس سازمان انرژی اتمی، عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی، جناب آقای مرتضی سرمدی، قائم مقام وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، حجت الاسلام والمسلمین غلامرضا مصباحی مقدم رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران – الجزایر، حسین شیخ الاسلام مشاور امور بین الملل رییس مجلس شورای اسلامی، علی سعیدی کیا رییس بنیاد مستضعفان، آقای رضا عامری سفیر جدید ایران در الجزایر از جمله میهمانان حاضر در این مراسم بودند.

مشروح سخنان “سفیان میمونی” سفیر الجزایر در ایران:

الجزایر، امسال، شصتمین سالروز انقلاب اول نوامبر را جشن می گیرد که نشانگر مبارزه برای آزادی ملی در سال 1954 می باشد. در آن روز، جبهه آزادیبخش ملی، اعلام انقلاب کرد و با صدور بیانیه ای از مردم الجزایر خواست سلاح به دست، برای دستیابی مجدد به آزادی و کرامتشان به منظور بازگرداندن حاکمیت دولت الجزایر به پاخیزند. در حقیقت، اول نوامبر روزی است که مردم الجزایر آن را، به عنوان نماد یک رویداد تاریخی مهم در زندگی ملت الجزایر و آغاز مبارزه ای قهرمانانه که منجر به استقلال کشور در  5 ژوئیه 1962 گردید، گرامی می دارند.

 بزرگداشت این رویداد با شکوه، در سال جاری، پیام های امیدوارکننده ای در زمینه توسعه با خود به همراه دارد. تحت مديريت و رهبري رئيس جمهور عبدالعزيز بوتفليقه، الجزاير ثبات قبلی و مخاطبان خود را بدست آورده که نتیجه آن بازگرداندن اطمینان مردم به دولت، تعمیق دموکراسی و پایه ریزی اقتصادی مدرن، کارآمد و رقابتی است.

 تلاش در جهت ایجاد یک اقتصاد پویا و رقابتی، نتایج مثبتی در برداشته و وضعیت سیاسی پایدار کشور به تقویت توسعه اقتصادی در طول دهه گذشته نیز کمک نموده است. اقتصاد در حال رشد بوده ( 4.7% )، کشور به تراز تجاری دست یافته است و ذخایر خارجی در وضعیت مناسبی می باشد (224 بیلیون دلار امریکا). این در حالی است که بدهی خارجی به 5 بیلیون دلار امریکا کاهش یافته و تورم شامل سطح مطلوب 4.2% است.  به منظور ایجاد این دستاوردهای مثبت و ارتقاء بیشتر اقتصاد، دولت با تدوین یک برنامه ویژه مالی تلاش کرده است، اقتصاد کشور بهبود یابد. این برنامه با هزینه ای بالغ بر 286 بیلیون از بودجه عمومی دوره 2010- 2014 نه تنها به تنوع بخشیدن به اقتصاد الجزایر فارغ از درآمد هیدروکربورنی پرداخته است، بلکه صرف کاهش نابرابری های منطقه در سطح کشور، ارتقاء زیرساخت، ایجاد اشتغال و حمایت از صنایع و کوچک و متوسط نیز شده است.

 به منظور حصول اطمینان از یکپارچگی موفقیت آمیز در اقتصاد جهانی و استفاده از فرصت های ایجاد شده پس از جهانی شدن، الجزایر برای ایجاد اقتصادی کارآمد و  متنوع با هدف نهایی تبدیل شدن به بزرگترین پایگاه صنعتی شمال آفریقا،  اقتصاد خود را با واقعیت های جدید جهان انطباق داده است.

 به عنوان مثال چارچوب کسب و کار الجزایر به طور قابل ملاحظه ای در سال های اخیر تکامل یافته است. تجدید نظر در قوانین و ایجاد انگیزه در جهت سرمایه گذاری، فضای اقتصادی ملت را به خوبی تحت تأثیر قرار داده است. دولت به منظور تشویق سرمایه گذاری خارجی و خصوصی در نظر دارد تمامی امکانات برای توسعه فعالیتها در این زمینه را ارائه نماید.

 الجزایر با موقعیت جغرافیایی ایده آل و پتانسیل وسیعی از منابع طبیعی، امروزه دورنمای جذابی برای سرمایه گذاران خارجی ارائه می دهد. امروز الجزایر به ثبات گذشته دست یافته و مخاطبان خود را بدست آورده است و در نتیجه اطمینان و امید به آینده بیش از دیروز می باشد.

 با بهبود ثبات سیاسی و تقویت ظرفیت های اقتصادی، الجزایر به عنوان یک بازیگر فعال در صحنه منطقه ای و بین المللی دوباره ظهور کرده است. به طور خلاصه، الجزایر در حال بهبود جایگاه خود در صحنه بین المللی و ایفای نقش فعال با تکیه بر امکانات و موقعیت جغرافیایی استراتژیک خود می باشد.

 الجزایر و ایران از روابط بسیار خوبی با مشخصه اعتماد و درک متقابل برخوردارند. دو کشور مقید به روابط مبتنی بر ایمان و همبستگی بوده و دارای روابط دوستی دیرینه می باشند. ایران و الجزایر همواره در جنبش عدم تعهد، سازمان همکاری های اسلامی، گروه 77 (G-77) و گروه 15(G-15) به همکاری و تبادل نظرات و اشتراکات می پردازند.

 هماهنگونه که در روابط ریاست جمهوری و وزرای خارجه در جلسات بین الملل، کنفرانس ها و اجلاس های دو کشور مشهود است، در زمینه سیاسی یک سنت خوب گفتمان و مشاوره بین دو کشور ایجاد شده است و همچنین ساختاری منظم و مناسب برای رایزنی های سیاسی بین مقامات وزارت امور خارجه دو کشور وجود دارد. وجود چنین سنتی، در ساختار بین المللی امروز که همواره تحت تنش و بحران بوده و با وجود روند معمول ایجاد شده برپایه یکسویه سازی که تهدیدی جدی برای صلح و امنیت جهانی به حساب می آید، امری ضروری است.

 با توجه به زمینه های اقتصادی موجود، الجزایر و ایران برای گسترش روابط دو جانبه و توسعه همکاریها بر اساس منافع متقابل، تلاش زیادی کرده اند. لذا دو کشور موفق به ایجاد یک چارچوب قانونی برای گسترش همکاری ها شده اند که حاصل آن انعقاد بیش از پنجاه و چهار معاهده، تفاهم نامه و برنامه های همکاری در تمام بخش های اقتصادی می باشد. این چارچوب قانونی با هدف ارتقاء و گسترش همکاری های دوجانبه و افزایش قابل توجه فرصتها بر اساس امکانات وسیع هر دو کشور ارائه شده است که امروزه چشم انداز بهتری از همکاری های اقتصادی و مبادلات تجاری را پیش رو دارد.

 در حال حاضر، بسیاری از شرکت های ایرانی به تجارت با همتایان الجزایری می پردازند. حضور بیش از پانزده شرکت ایرانی در الجزایر نشان دهنده افزایش روابط بین ایران و الجزایر می باشد. در واقع همکاری های اقتصادی که عملاً در سطح توسعه نیافته بوده است اکنون به تدریج در حال توسعه می باشد.

 البته نتایج حاصل شده تاکنون، با دورنمای امیدبخشی از توسعه همکاری های دوجانبه، همچنان در سطح ظرفیت های موجود در دو کشور باقی مانده است و نیاز به توسعه بخشیدن و بهینه سازی روابط در کلیه زمینه های همکاری همچنان وجود دارد. هدف مشترک دو کشور در حال حاضر ارائه همکاری های اقتصادی قابل توجه است. الجزایر و ایران در حال آماده سازی تدارکات دومین نشست کمیسیون عالی مشترک به ریاست نخست وزیر الجزایر و معاون اول رییس جمهوری ایران می باشند. این نشست که قرار است در سال 2015 در الجزیره برگزار گردد به تقویت همکاری، توسعه مبادلات اقتصادی و ارتقاء مشارکت بین دو کشور اختصاص می یابد.

 با توجه به این دوستی دیرینه و تعهد به افزایش روابط، من مطمئن هستم که الجزایر و ایران در استفاده هر چه بهتر از امکانات خود در جهت ارتقاء همکاری های دو جانبه موفق خواهند بود که منتج به ایجاد یک همکاری جامع با هدف برآورده نمودن آرمان های مردم خواهد شد.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin