به ابتکار سفارت جمهوری ارمنستان در ایران، مراسم بزرگداشت یکصد و پنجاهمین سالگرد تولد کومیتاس، با حضور و اجرای برنامه گروه کر دولتی ارمنستان به رهبری روبرت ملکیان در تالا وحدت تهران برگزار گردید.

به گزارش آوا دیپلماتیک، در این برنامه همخوانی، آثار متنوع و ارزشمندی از کومیتاس برای حضار ایرانی به اجرا درآمد که همگی مورد استقبال گرم و بی سابقه آنان قرار گرفت.

آقای تیگران منصوریان موسیقیدان نامی ارمنی که در چهارچوب برنامه های همخوانی به تهران سفر نموده اند در این برنامه حضور داشتند.

آقای آرتاشس تومانیان سفیر فوق العاده و تام الاختیار جمهوری ارمنستان در جمهوری اسلامی ایران، دیپلماتهای نمایندگیهای سیاسی مقیم ایران، اسقف سبوه سرکیسیان خلیفه ارامنه تهران، نمایندگان بسیاری از جوامع فرهنگی ایران و … از نزدیک نظاره گر این برنامه بودند.

در بزرگداشت این نابغه سالی به نام سال کومیتاس نامگذاری و به گفته آرتاشس تومانیان سفیر ارمنستان در ایران توسط یونسکو (سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد) با نام یکی از روزهای مهم در تاریخ این نهاد بین المللی ثبت شده است.

کومیتاس را باید یکی از هنرمندان موسیقی بزرگ جهان در زمان حیات و حتی بعد از آن دانست. هنرمندی که برای مردم ارمنستان درجه و مقامی همسنگ یوهان سباستیان باخ برای مردم آلمان یا جوزپه وردی برای مردم ایتالیا دارد.

کومیتاس را بیش از همه به عنوان کسی که موسیقی مردم مناطق روستایی ارمنستان را گردآوری کرده و از نابودی نجات داده می‌شناسند، او شعر و موسیقی بیش از چهار هزار ترانه را جمع‌آوری کرد که بخشی از آن منتشر شده‌است. کومیتاس در سال‌های دهه اول قرن بیستم میلادی مدتی طولانی در اروپا اقامت و کنسرت‌های بی‌شماری در شهرهای مختلف اروپا مخصوصاً برلین و پاریس اجرا کرد که همواره با استقبال تماشاگران و تحسین موسیقی دانان رو به رو می‌شد. علاوه بر این در مراکز فرهنگی شهرهایی؛ چون تفلیس، باکو و قاهره نیز کنسرت‌هایی داشت. انعکاس اخبار ارزیابی هنرمندان و موسیقی دانان در آن زمان حاکی از موفقیت توصیف ناپذیر کومیتاس در عرصه جهانی است. کومیتاس از سال ۱۹۱۱ در استانبول مستقر شد. او در میان روشنفکران و هنرمندان ترک نیز شناخته شده و محبوب بود.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin