مراسم امضای قرارداد صادرات محصولات گروه سایپا به کشورهای روسیه و بلاروس با حضور معاون صنایع حمل‌ونقل وزارت صنعت، معدن و تجارت، سفیر کشور بلاروس در جمهوری اسلامی ایران، مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا، مدیرعامل شرکت LCC بلاروس و جمعی از مدیران گروه سایپا و صنعت خودرو در محل وزارت صمت برگزار شد.

به گزارش آوا دیپلماتیک، منوچهر منطقی، معاون وزیر صمت با اظهار خوشنودی درخصوص این رخداد، گفت: هنگام سفر نخست وزیر کشور بلاروس به ایران، موضوع صادرات خودرو از ایران به بلاروس مطرح و خواسته شد خودروهای تولیدی ایران به بلاروس صادر شوند.

وی افزود: بلاروس خواهان فعالیت مجدد واحدهای صنعتی در آن کشور است که فاز اول آن شامل موارد مطرح‌شده در این نشست اجرایی و عملیاتی می‌شود و امیدوارم که با کمک سفیر بلاروس بخش دوم طی ماه‌های آینده آغاز شود و ما بتوانیم زمینه‌های تولید مشترک را در کشور بلاروس در کارخانه مشترکی که ایجاد شده بود، فراهم کنیم.

منطقی تصریح کرد: موضوع دیگر درخصوص تبادل تجاری برای تکمیل زنجیره تامین جهت تولید مشترک اتوبوس بود که این موضوع را به صورت جدی پیگیری خواهیم کرد تا به یک قرارداد و همکاری مشترک منتج شود.

وی خاطرنشان کرد: یکی از اهدافی که وزارت صمت جمهوری اسلامی ایران در بخش حمل‌ونقل دنبال می‌کند، گسترش همکاری با کشورهای CIS به‌خصوص کشور بلاروس است.

ظرفیت 900هزار دستگاهی تولید گروه سایپا در سال

محمدعلی تیموری، مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا در این نشست با بیان این‌که گروه سایپا، دارای پنج شرکت خودروسازی است که در بخش خودروهای سواری و وانت فعالیت دارند و دو شرکت خودروسازی این گروه، خودروهای تجاری و سنگین تولید می‌کنند، گفت: ظرفیت خطوط خودروسازی گروه سایپا، 900هزار دستگاه در سال است.

وی افزود: امسال تولید واقعی گروه سایپا، به 600هزار دستگاه خواهد رسید که این تولیدات تماما مربوط به پلت‌فرم‌های اختصاصی گروه سایپاست.

تیموری ادامه داد: پلت‌فرم SP100 گروه سایپا این قابلیت را دارد که خودرو در کلاس B و C با 80درصد قطعات مشترک تولید شود. خودرو شاهین در این پلت‌فرم قرار دارد و روی همین پلت‌فرم دو خودرو دیگر در سال 2023 عرضه می شود.

وی تصریح کرد: در پلت‌فرم سایز B که ساینا و کوییک قرار دارند، سال بعد دو مدل جدید به نام های اطلس و سهند را به بازار ایران عرضه می‌کنیم.

مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا درخصوص بازارهای صادراتی سایپا گفت: در بازارهای صادراتی از خودروهای کوییک و ساینا استقبال بسیار خوبی صورت گرفته است و محموله هزار دستگاهی به کشور ونزوئلا و محموله‌هایی برای کشور عراق صادر کرده‌ایم و در حال صادرات هستیم.

طراحی و ساخت خودرو مدرن اقتصادی در سایپا

مدیرعامل گروه سایپا همچنین اعلام کرد: با حمایت وزارت صمت درحال طراحی و ساخت خودرو جدیدی با نام خودرو مدرن اقتصادی هستیم که وزنش کمتر از 800 کیلوگرم است، قطعات الکترونیکی آن به‌صورت ماژول عرضه می‌شوند و با بهترین استانداردهای روز جهانی طراحی شده است.

تیموری با بیان این‌که این خودرو به دلیل وزن کم بهترین گزینه برای الکتریکال‌کردن است، افزود: مصرف سوخت خودرو اقتصادی کمتر از 5 لیتر است و امیدواریم تا اواخر سال 2023 بتوانیم در بازار ایران عرضه کنیم.

همکاری دوجانبه با بلاروس در صنعت خودرو

دمیتری کالتسوف، سفیر کشور بلاروس در جمهوری اسلامی ایران نیز در این نشست گفت: روابط دوستانه بین بلاروس و ایران نه‌تنها در سطح سیاسی، بلکه در زمینه‌های دیگر ازجمله بین وزارتخانه‌های صنعتی دو کشور به‌خوبی برقرار است و بر اقدامات و گام‌های فعال دو وزارتخانه بلاروس و ایران تاکید می‌کنم.

وی افزود: همکاری‌های صنعتی بین دو کشور دارای چشم‌انداز بسیار خوبی است و مجموعه‌های صنعتی بلاروس و ایران در عرصه‌های مختلف داخلی و بین‌المللی رقیب یکدیگر نیستند، بلکه همدیگر را تکمیل می‌کنند.

سفیر بلاروس تصریح کرد: دو کشور ایران و بلاروس محورهای مشترک زیادی برای همکاری های مختلف دارند که می‌توانیم زمینه‌های فعال‌سازی همکاری‌های مشترک را بررسی کنیم.

دمیتری همچنین کالتسوف گفت: پروژه تولید مشترک اتوبوس دارای دورنمای خوبی است و با تلاش‌های مشترک می‌توانیم به فرآیند و مرحله جدیدی برسیم.

او افزود: انتظار داریم که همه شرکت‌ها و سازمان‌های ذی‌نفع بتوانند به کشور بلاروس سفر کنند، مهم نیست که در چه زمینه‌ای باشد، بلکه دوست داریم هیأت‌های ایرانی در همه زمینه‌ها، همکاری را پوشش دهند.

سفیر بلاروس تاکید کرد: نشست امروز و امضای قرارداد همکاری بین دو شرکت ایرانی و بلاروس برای همکاری دوجانبه در صنعت خودرو برای دو کشور بسیار مهم است.

صادرات 45هزار خودرو به بلاروس و روسیه طی 3 سال

همچنین در این نشست، سرگی واچینسکی، مدیرعامل شرکت LCC بلاروس و شریک تجاری گروه سایپا با قدردانی از معاون صنایع حمل‌ونقل وزارت صمت بابت همکاری در صادرات محصولات سایپا به این کشور، گفت: افتخار می‌کنم که شرکت ما را به‌عنوان نماینده رسمی شرکت سایپا در بلاروس انتخاب کردید.

وی با اشاره به این‌که کشور ایران و خودروهای ایرانی را دوست داریم، خواهان افزایش مبادلات خودرویی بین دو شرکت شد.

مدیرعامل شرکت LCC بلاروس تصریح کرد: در راستای تعامل گسترده دو کشور، خواهان تبادلات مؤثر بین دو شرکت هستم و نه‌تنها به فروش خودروهای CBU علاقه‌مندیم، بلکه مایل هستیم که خط تولید محصولات سایپا را در کشور خودمان راه‌اندازی کنیم.

لازم به ذکر است که در قرارداد همکاری مشترک بین گروه سایپا و شرکت LCC بلاروس، ابعاد مختلفی در نظر گرفته شده و توافقات بین دو شرکت به این صورت است که در سال اول 10هزار دستگاه، در سال دوم 15هزار دستگاه و در سال سوم 20هزار دستگاه از محصولات گروه سایپا به کشور بلاروس و روسیه صادر خواهد شد و همزمان در زمینه تولید مشترک در بلاروس همکاری ها ادامه خواهد داشت.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin