رییس مجلس شورای اسلامی با انتقاد از بیانیه اخیر سه کشور اروپایی گفت: خواسته اروپایی‌ها برای عدم اجرای قانون رفع تحریم‌ها از سوی دولت ایران اقدامی تعجب برانگیز است.

به گزارش آوا دیپلماتیک، محمدباقر قالیباف در دیدار جوزپه پرونه سفیر ایتالیا در تهران خاطرنشان کرد: سابقه روابط ایران با ایتالیا قدمت ١٦٠ ساله دارد، این سطح از مناسبات منجر به همکاری خوب میان ایران و ایتالیا شده است و باید رابطه عاطفی میان دو کشور باعث تقویت دیپلماسی پارلمانی و روابط مجالس و دولت‌ها شود.

رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه کشور ایتالیا عنصر فعال در اتحادیه اروپا است، افزود: نباید روابط ایران و ایتالیا تحت تاثیر اقدامات و رفتارهای یکجانبه، غیرانسانی و غیرحقوقی آمریکا قرار گیرد.

قالیباف با بیان اینکه حجم مناسبات دو کشور متناسب با ظرفیت‌های موجود نیست، خاطرنشان کرد: باید روابط دو کشور بیش از گذشته افزایش یابد. شرکت‌ها و بانک‌ها می‌توانند روابط را حفظ کنند و مانع زورگویی آمریکا و تاثیر بر عمق روابط کشورها شوند.

وی با اشاره به بیانیه اخیر سه کشور اروپایی در جریان قانون اقدام راهبردی رفع تحریم‌ها و صیانت از حقوق ملت ایران گفت: بیانیه سه کشور اروپایی که خواسته بودند دولت ما این قانون را اجرا نکند، باعث تعجب شد، این سه کشور اروپایی که بر دموکراسی و تعهدات قانونی تاکید دارند، کار ناپسند و عجیبی کردند.

رییس دستگاه قانونگذاری کشور خطاب به سفیر ایتالیا تاکید کرد: ایتالیا نباید اجازه دهد سه کشور دیگر به نمایندگی از اروپا صحبت کند. سه کشور اروپایی در شرایطی که به اقدام تروریستی اخیر در تهران و شهادت دانشمند ایرانی شهید فخری‌زاده هیچ واکنشی نشان ندادند، اکنون می‌گویند دولت ایران قانون مصوب و رسمی کشور را اجرا نکند.

قالیباف با بیان اینکه این قانون تصویب و ابلاغ شده، دولت، مجلس، قوه قضاییه و مجموعه حاکمیت برابر قانون بر اجرای آن تاکید دارند، یادآور شد: این قانون در واقع خروج از برجام نیست، بلکه در چارچوب برجام و طبق مواد ۳۶ و ۳۷ آن است که به طرف مقابل اجازه می‌دهد در صورتی که سایر کشورها به تعهدات خود عمل نکردند، تعهداتش را کاهش دهد.

وی با اشاره به خروج آمریکا از برجام گفت: با وجود خروج یکجانبه آمریکا از برجام و بدعهدی اروپا، در چنین شرایطی چطور می‌توان یکطرفه پایبند تعهدات برجامی بود.

رییس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: آمریکا و سه کشور اروپایی برخلاف برجام عمل کردند و ایران نیز عکس‌العملی نشان داد، البته در همان قانون تاکید شده است که اگر طرف‌های مقابل تعهدات خود را اجرایی کنند، دولت ایران به تعهدات خود پایبند است.

جوزپه پرونه سفیر ایتالیا در کشورمان نیز در این دیدار با اشاره به روابط ایران و ایتالیا از نامه رییس پارلمان این کشور به رییس مجلس شورای اسلامی خبر داد و گفت: ایتالیا برای افزایش حجم تجارت میان ایران و ایتالیا مصمم است و علاقمند به رشد روابط هستیم.

این دیپلمات ایتالیایی با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بیان کرد: با روی کار آمدن دولت جدید در آمریکا فرصت خوبی برای همکاری کشورها در مقایسه با گذشته ایجاد می‌شود.

  • facebook
  • googleplus
  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin